07 Mart 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Nevin DEDEOĞLU
LAİK EĞİTİM VE EMEĞE SAYGI YÜRÜYÜŞÜ
Yazı Tarihi: 25 Aralık 2014 Perşembe 09:30

17 Aralık 2014 günü Yatağan’dan başlayan, Eğitim-İş Laik Eğitim ve Emeğe Saygı yürüyüşü ne yazık ki başlamadan; tazyikli sularla, Tomalarla sona erdi. Hem de yüz öğretmenin polisler tarafından ifadeye alınmasıyla.

Oysa o polisleri yetiştirenler biz öğretmenlerdik. Daha açıklamalarını yapmadan; üzerlerine tazyikli sular sıkma emrini kimden alıyorlardı! Acaba onların içinde de bu sultana uymak istemeyenler var mıydı?

Yatağan’dan başlamıştı yürüyüş. Bunun bir amacı vardı. “ Taşerona hayır” görüşüne destek vermek ve “yolsuzluğa, hırsızlığa hayır” demek.

17 Aralık bildiğiniz gibi Türkiye’deki hırsızları gözler önüne seren bir tarih. Oysa aydın öğretmenlerimiz Türkiye’nin gidişini hiç olumlu görmüyorlar. Buna dur demek istiyorlar. Laik eğitimin devam etmesi, Atatürk ilke ve Devrimlerine uygun eğitimin sürmesi için ellerinden gelen her şeyin yapılmasını istiyorlar.

İsmet İnönü’nün dediği gibi ‘Bu ülkede namussuzlar kadar, namuslular da cesur olmak zorundadır’ Ama çevreme bakıyorum da her tepkide, her karşı çıkışta hep biz bizeyiz. Farklı yüzler göremiyorum. Etkinliklerin hepsinde yıllardır aynı yüzler. Kimsenin ulusu düşündüğü yok. Laik Eğitim, dürüstlük v.b. bunları ne yazık ki benim çevremde çok fazla insan düşünmüyor. Acaba insanlar umutsuz mu? Oysa M. Kemal Atatürk; ‘Umutsuz durum yoktur, umutsuz insan vardır’ derken tam da bugünü tanımlamıştır.

Anadolu Kurtuluş Savaşı’nı başardığı gibi, ulusu bu laik eğitime karşı olanlardan da koruyabilir. Çünkü bayrak ve Atatürk posterlerinden korkan Ankara’dakiler, yüz Aydın öğretmeni polis karakoluna götürdüler. Oysa bilmiyorlardı ki, öğretmen Fakir Baykurt’un dediği gibi; yalvarmaz, diz çökmez; sadece ders verir. Ankara’da da tüm öğretmenler onurlu duruşlarıyla bunu gösterdiler. Zamanı gelince bu despot uygulamalara daha da başkaldıracağız.

Ulusumuzu hak ettiği yere götüreceğiz. Tüm Ankara’daki arkadaşlarımı saygıyla selamlıyorum…

 

Bu yazı 4155 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÖĞRETMEN OLMANIN ONURU
» 4 ŞUBAT
» SORUMLULUK BİLİNCİ
» GENÇLERE İNANMAK
» LAİK EĞİTİM VE EMEĞE SAYGI YÜRÜYÜŞÜ
» TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK!
» TÜRK SİYASETİ VE KADIN
» ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ARDINDAN
» ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ARDINDAN
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter