07 Mart 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Nevin DEDEOĞLU
GENÇLERE İNANMAK
Yazı Tarihi: 13 Ocak 2015 Salı 10:55

 

Yıl bitti ve benim ülkemde on altı yaşında bir genç tutuklandı. Bir öğretmen olarak umutluydum. Gençlerle otuz yıldır birlikte olunca onlara güveniyorsunuz, verdiklerinizin karşılığını alacağınıza inanıyorsunuz, ama yöneticilerin nasıl davranacağını bilemiyorsunuz.

Uzun yıllar Atatürk İlke ve Devrimlerine inanan, dürüst, onurlu gençler yetiştirmeyi hedefledim. Bunlar olunca zaten, öğreteceklerinizi de öğretebiliyorsunuz. Bilime, felsefeye ilgi duyan gençlerin; akıl ve mantığıyla her şeyi çözeceğini biliyorum. Ama yöneticilerimiz, gençlerimize bu fırsatı vermek istemiyor. Çünkü onlar sorgulayan, cevap arayan, okuyan, bilime inanan gençler istemiyorlar. Biat eden, sorgulamayan, kendi geleceğini hazırlayamayacak gençler istiyorlar. Oysa biz gençleri, sorumluluk sahibi, okuyan, sorgulayan insanlar olarak yetiştirmiştik.

Yine de biliyorum ki pek çok gencimiz; okuyor, sorguluyor. Bu gençleri ne şekilde bir araya getirebiliriz. Öylesi gençler var ki… Nasıl bir araya gelebilirler? Bu konuda biz eğitimcilere ne gibi görevler düşebilir? Bütün bunlarla ilgili neler yapılabilir? Günlerdir bunu düşünüyorum.

Bu arada yolsuzluk iddialarını araştırmak üzere toplanan komisyonda dört bakanın kolayca aklanması, gelecekte çocuklarımızı ve ülkemizi nelerin beklediğini ortaya koyuyor sanırım.

2015’in ilk haftalarında değişen bir şeyin olmadığını görmekteyiz; terör olaylarının yaşandığına ve polislerimizin öldüğüne şahit olduk. Umarım geçmişte yaşanan olaylar tekrarlanmaz ve ülkemiz huzur içinde olur. Bu yüzden gençlerimiz sağduyu içinde hareket etmeli. Ülkemizin 2015 yılında huzurlu olmasını istiyorum. Güzel bir ülkemiz var ve bunun kıymetini bilelim.

Bu yazı 4893 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÖĞRETMEN OLMANIN ONURU
» 4 ŞUBAT
» SORUMLULUK BİLİNCİ
» GENÇLERE İNANMAK
» LAİK EĞİTİM VE EMEĞE SAYGI YÜRÜYÜŞÜ
» TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK!
» TÜRK SİYASETİ VE KADIN
» ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ARDINDAN
» ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ARDINDAN
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter