07 Mart 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Nevin DEDEOĞLU
4 ŞUBAT
Yazı Tarihi: 26 Şubat 2015 Perşembe 10:16

4 Şubat, Dünya Kanser Günü... Her zaman olduğu gibi konunun uzmanları habercilerin konuklarıydı. Her biri çok güzel bilgiler verdiler. “Nasıl korunulur” sorusundan tutun da “nerelerde, nasıl tedavi olunur”a kadar birçok soruya cevap verildi. Bilgilenmek açısından izlenmesi gereken programlardı.

Ben de kanser hastasıyım. Uzmanların bilgilerini dinledim. Tabii hastanın hikayesi çok önemli. Beslenme, çevresel etkenler, sigara vb. noktalara yoğunlaşmak gerek. Tüm bu etkenlerin içinde, sigarayı hayatımda kullanmadığımı belirtmeliyim. Beslenmeme bir Egeli olarak her zaman çok dikkat ederim. “Yeşil olanı” yani sebze yemeye özen göstermek önemli. Ailemde birkaç kişide kanser hikayesi bulunmakta; ama en önemli etkenin çevresel etkenler olduğunu düşünüyorum. Yıllardır eşimin sivil toplum ve politik hayatında ortaya koyduğu çabaya paralel olarak öğrencilerimin doğa bilinci kazanmaları için çok çaba harcadım, onları bilgilendirdim ve özellikle eşimin Ergene temelinde gösterdiği mücadelenin öğrencilere ulaşmasına ön ayak oldum. Söz konusu mücadelede bilinç seviyesi açısından oldukça önemli bir yol kat edildi, artık çok daha fazla insan sorunların ciddiyetinin farkında. Ergene Nehri’nin ıslahı ve atıkların yönetilmesi konusunda önemli adımlar atıldı. Buna rağmen, son yılarda, özellikle bölgemizde kanser vakalarının sayısında büyük bir artış yaşandı. Daha önce dikkatimizi çekmeyen bir soruna artık dikkat ediyor oluşumuzla da ilgili olabilir kanserin görünür hale gelmesi. Ancak gerçek olan, insanın bazı şeylerin farkına başına gelince varmasıdır. Ne yazık ki çevremizde gün geçtikçe çoğalan bu hastalık için çok fazla şey yapamıyoruz. Yapanlarsa bir elin parmaklarını geçmiyor. Kurumsal bir çözüm için devlet kurumlarına etki edecek noktalarda bulunmakla yakından ilgili…

Ben kansere karşı mücadelemde kendimi şanslı buluyorum. Çünkü onkologum bana güven veriyor ve bilgilerini iyi uyguluyor. Tabii tedavi süreci zor. Özellikle tüm zorluklara rağmen yaşama pozitif bakmak gerek.

Süreç boyunca beslenmeye daha çok dikkat etmek, yürümek, bağışıklık sistemini yüksek tutmak… Bütün bu saydıklarım bilinen şeyler muhakkak,ama en önemlisi iyileşeceğine inanmak.

Bu süreçte yakınlarının; eşinin, çocuklarının yanında olması. Onların desteği hiçbir şeyin yerini tutmuyor. En önemlisi de sabretmek.

Sağlığın kıymetini bilelim ve stresten uzak olalım. Tüm hastalara sağlık dilerim.

Bu yazı 6316 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÖĞRETMEN OLMANIN ONURU
» 4 ŞUBAT
» SORUMLULUK BİLİNCİ
» GENÇLERE İNANMAK
» LAİK EĞİTİM VE EMEĞE SAYGI YÜRÜYÜŞÜ
» TÜRKİYE’DE KADIN OLMAK!
» TÜRK SİYASETİ VE KADIN
» ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ARDINDAN
» ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN ARDINDAN
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter