19 Ocak 2022 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ezgi BALMUMCU
“Dünya Emekçi Kadınlar Günü”
Yazı Tarihi: 09 Mart 2015 Pazartesi 10:30

Söze öncelikle, Dünya Kadınlar günü değil, Dünya Emekçi Kadınlar Günü diyerek başlamak istiyorum.  1857’de ABD’de 40.000 dokuma işçisinin hakkını aramak amaçlı yaptığı grevde polis şiddetine maruz kalan kadınlarımız, fabrikaya kilitlendikten sonra çıkan yangında canından olan 129 kadın işçimiz!

1910’lu yıllarda Uluslar arası Sosyalist Kadın Konferansı’nda yapılan toplantıda Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clera Zetki’nin önerisiyle onaya sunulan Dünya Emekçi Kadınlar Günü Türkiye tarafından ise 1921 yılından itibaren kutlanmaya başlandı.

Kadın her dönemde şiddete, ezilmeye mahkûm edilip,  erkeklere oranla ikinci sınıf muamelesi görürken Dünya Emekçi Kadınlar Günü bir kutlama değil, yas olarak ilan edilmelidir. Her geçen gün kadın cinayetleri artmakta, çocuk gelinler çoğalmakta, hatta en basitinden kadının kahkahası bile hükümete batmakta. Git gide gerileyen bir toplumdan söz ediyorum. 20 milyonu aşkın kadının çalışma ve sosyal hayatta yeri bulunmamakta. Kadınların ekonomik özgürlüğü kısıtlanıyor. Çalışmalarına izin verilmiyor. Evde oturup kocasının eline bakma zihniyetinden kurtulduğumuz, erkeklerle eşit haklara sahip olduğumuz günleri ne zaman göreceğiz? Kadının köleleştirilmesine toplum olarak daha ne kadar göz yumacağız? Ayrıca Çalışan kadınlarımızın neredeyse yüzde ellisinin sigortasız olarak çalıştırıldığını biliyor muydunuz? Türkiye’de kadınlar aynı işi yapmalarına rağmen erkeklerin aldığı ücretin yüzde altmışını alabiliyor. Bunca haksızlık karşısında sesimizi yükseltmeli, bu gerilemeye ‘’dur’’ demeliyiz.

Kadın ve erkek eşitliği sağlandığı, kadının bir meta olarak görülmediği, şiddetlerin yok olduğu, sokakların kadın kahkahalarıyla dolduğu nice Dünya Emekçi Kadınlar Günü görebilmeyi diliyorum.

 

Bu yazı 45792 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» “Dünya Emekçi Kadınlar Günü”
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter