26 Haziran 2022 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Vedat YÜCEL
KIRKLARELİ BÖLGESİ BABAESKİLİ HAKEMLER
Yazı Tarihi: 01 Temmuz 2015 Çarşamba 11:11

Merhaba spor dostlarım. Kırklareli bölgesinde ve Türkiye'nin birçok bölgesinde, amatör ve klasman seviyesinde futbol müsabakası yöneten Babaeskili ve Babaeskiden yetişen, Kırklareli bölgesinde bir ekol olan hakem triolarından söz etmek istiyorum... 

Bu yazıyı kaleme alırken Kırklareli ve Lüleburgaz'da yetişen, çok değerli hakemlerin olduğunu biliyorum. Kimseye  saygısızlık yapmak ve yok saymak gibi bir düşüncem asla yok.. Bir zamanların flaş  klasman hakemleri, Kırklareli'nde Bedri Çelik,  Hasan  Başdemir, Lüleburgaz'dan, Musa Gabralı, Soner Emek, İsmet Bulut ve diğerlerini unutmak veya yok saymak mümkün mü?

Kırklareli  bölgesi hakemi, Ülkü Tırpancı, yetmişli yıllarda 1. Lig hakemi olarak,  bir numara idi. Uzun yıllar  Türkiye 1. Futbol Liginde düdük çaldı. Çok önemli maçlar yönetti. Ancak bir  Bursaspor – Beşiktaş maçından sonra hakemlik hayatına veda etti. Daha sonra  futbola, yönetici, gözlemci  ve örnek bir insan olarak  sürekli katkı verdi. Bu iyi örnekle birlikte  Babaeski'de çok önemli  hakemler ve  triolar yetişti.   Mehmet Topçu, Rahmi Eratik, Metin Karakuş, Cem Tırpancı, Ercan Yücel, Eyüp Sarıbaş -  Haşim Pazar, Aycan Üzülmez, İsmail Dimitoka-  Yavuz Başoğlu, Özer Acun,  İlker Güneş ve  diğerleri... Hepsi  Kırklareli hakemliğine ve Türk futboluna  önemli katkı sağlayan isimlerdir. Yeni nesil hakemlerin bu hakem hocalarından çok şey öğrenmeleri gerektiğini düşünüyorum..

Onlar çok zor şartlarda,  bölge futboluna ve Türk futboluna  önemli katkılar sağladılar,  çünkü  hakem olmadan maç oynanmaz. Hakem, futbol maçının olmazsa olmazıdır. İyi bir hakem, maçı, tarafsız, hakkaniyetli, kural uygulamalarını eşit olarak yaptığında futbolu seyretme  ve oynama zevki  misliyle artar. Futbolla ilgilenenler, iyi bir hakemden, oyun kurallarını herkese eşit uygulamasını, tarafsızca, maça müdaheleci olmamasını ister.

Onlar, çok zor şartlarda, paralı, parasız, bölgelerine ve Türk futboluna hizmet ettiler. Bıkmadılar, yılmadılar. Ne pahasına olursa olsun maçlarını sonuçlandırdılar. Bu işi hobi olarak görüp, toplumda sayılan, sevilen bir kişi olarak sürekli kabul gördüler. Prensiplerinden, kurallardan, disiplinden hiç bir zaman taviz vermediler. Onlar, kendi kişilikleri ile birer değer ve efsane idiler...

Sağlığınız bol, günleriniz sağlıklı olsun....                

 

 

Bu yazı 3105 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» YAYA GEÇİTLERİNDE DAHA KAÇ KİŞİ ÖLECK?
» İŞTE BÖYLE… HER ZAMAN BÜLE...
» MUHTEŞEM LÜLEBURGAZ
»  SÜPER MAÇ DOSTÇA SONUÇ
»    HAFTANIN MAÇI VE HAFTANIN OLAYI
»  SPORUN DEMAGOJİK KONUŞMALARI VE YILDIRIMSPOR
» DOSTÇA BİR SEZON OLSUN
» ÖĞRETMENİMİZ EKREM BAŞARAN İÇİN
» HELAL OLSUN HALİT USTA.....
» DERS GİBİ YENİLGİLER.....
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter