23 Haziran 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 21°C
Parçalı Bulutlu
YAZAR DETAYI
Bahri BERBEROĞULLARI
ERTUĞRUL KÖYÜ TARİHİ İLKOKUL BİNASI 100 YIL SONRA KÖY MÜZESİ
Yazı Tarihi: 14 Ağustos 2015 Cuma 10:34

11 Binyıllık İnsanlık tarihinin, 6500 yıllık Trak, Klasik Yunan, Roma-Bizans, Osmanlı-Türk  tarih ve kül türüne tanıklık etmiş bu topraklar, tam 100 yıl önce yaşadığı tarihe tanıklık etmektedir.

Bu yazıyı kaleme almamızın amacı, Tarihi Ertuğrul Köyü İlkokulu’nun açılış dönemi, yani bundan 100 yıl öncesinin Ertuğrul Köyü'ne kısaca dönmek istiyorum.

   Tarihler 1915 yıllarıdır. Balkan Harbi (1912-1913)nde şu gördüğünüz tepelerden, doğuda Vize, güne ye doğru ,Karaağaç, Turgut bey, Lüleburgaz Tren İstasyonuna kadar ki bu üçgende, 28-29-30-31 Ekim, 1 Kasım  1912'de yani 5 günde 25 bin gencecik vatan evladı bu topraklarda, bundan 103 yıl önce şehit düştü ve hala bu topraklar da yatmaktadırlar. Ruhları şad olsun. 

   Balkan Harbi’nin acıları henüz dinmemiş, yaraların kabuk bağlamadığı 1915'de bu kez Çanakkale Muharebeleri patlak vermiş, Balkan Harbinde, gerekli yiyecek, içeceği ve de savaş malzemesi sevk ,idare ve temin edilemediğinden açlıktan, soğuktan, vebadan  kırılan, silah tutamayıp, kırılan ayni asker Çanakkale’de Mustafa Kemal komutasında  yedi düvele karşı destanlar yazıyordu. 

   Çanakkale Savaşları nedeniyle eli silah tutan gençler ve ihtiyatlar cephede savaşıyorlardı. Köylerde yaşlı, gazi, kadın ve çocuklar çifti çubuğu yürütüyor, işleri görüyorlardı.

  Bu esnada memleket, 1910'dan bu yana İttihat Terakki idaresinde idi. Öyle tek bir lideri olmayıp, kadro harekatı olan İttihat Terakki’nin 12 kişi kadar olan kurucuları ve kadrosu içinde, tüzüğünü yazacak, Maarif Nazırlığı (Milli Eğitim Bakanlığı)nı yapacak kadar değerli, Lüleburgazlı Emrullah Efendi, önemli, söz sahibi , kuruluşun içinde fikirleriyle göze batan, bir siyaset ve düşünce adamıydı.

    Emrullah Efendi’nin de içinde bulunduğu, sivil kanadın başında Talat Paşa, askeri kanadın başında da; Enver Paşa bulunmaktadır.

   Önceleri İttihat Terakki Cemiyeti, sonradan İttihat Terakki Partisi durumuna geçen bu siyasal kuruluşun merkezi Selanik, Orta Rumeli’de önemli bir üssü ise Lüleburgaz’dır.

   Emrullah Efendi, kendisiyle aynı görüşte olan, fikirlerini paylaşan Hacı Adil Bey'i Edirne Valiliğine, Pınarhisarlıların Arap Kaymakam olarak bilip söyledikleri Sadullah Koloğlu Bey'i Pınarhisar Kaymakamlığına, Hamdi Bey'i de Demirköy Kaymakamlığına tayin ettirdi.                                                                                                 Yine Emrullah Efendi, İttihat Terakki’nin kuruluş yıllarında destekçisi  olup, İstanbul’da Hukuk Fakülte si’nde okuduğu yıllarda önce Emrullah Efendi’nin fikirlerini beğenip, sonradan kendisiyle tanışınca tam bir Emrullah Efendi tutkunu olan Edirne Mebusu M.Şeref Aykut Bey'i de Lüleburgaz’da  biri 1910 yılında Erkek Mektebi,  diğeri 1911 yılında yaptırdığı Kız Mektebi Müdürlüklerine getirerek Lüleburgaz maarifini ona emanet etmiştir.

   Emrullah Efendi, Avrupalıların “Hasta Adam” adını verdikleri  Osmanlının, ayağa kalkıp yürümesi için tek ilacın tek kurtuluşun “Eğitim” olduğunu söylemiş bu ilacın reçetesinin; yapılacak bir “Eğitim Refor mu” olduğunu söyleyerek 300 maddelik bir eğitim reformunu hazırlayıp Babıali’ye yani hükümete sunmuştur.

   Emrullah  Efendi, İttihat Terakki iktidarlarında kısa dönemlerde iki kez Maarif Nazırlığı yani Milli Eğitim Bakanlığı'nda bulunmuştur.

   Zaman buldukça  geldiği Lüleburgaz’da  arkadaşlarıyla  memleket ve kasabalarının okul, eğitim dur umlarını gözden geçirirler, yapılması gereken işleri ele alıp tartışırlardı. Kasabalarda, Nahiye ve Köylerde hızla okulların açılışını başlatıp, yaygınlaştırmak, düşünce  ve işlerinin başında geliyordu . 

   Emrullah Efendi, 1914 yılında vefat etmişti ama arkadaşları eskisi gibi yine sık sık Lüleburgaz’da  bir araya gelip, Okullar açılması ve eğitimi görüşüp tartışıyorlardı

   Yıl 1915'ler idi. Çanakkale’de kıyamet kopuyordu. Savaş bütün şiddetiyle devam ediyordu ama, hayatta  devam ediyordu. Lüleburgaz’da  M.Şeref Aykut  Bey’in Maarif Memurluğunda Erkek Mektebi’n  de eğitim devam ediyor, Kız Mektebi ise savaş nedeniyle kapalıydı. Maarif Memuru  M.Şeref Aykut Bey Kasabasında kurduğu; “Maarif Sandığı” marifetiyle bir yandan Erkek Mektebi Bahçesinde inşa  et tirdiği yuvada, bölgede Çanakkale’de çarpışan, şehit düşen, Gazi ve yoksul ailelerin okul çağındaki  öğrenim çağına gelen çocuklarının yatma, yeme-içme, barınmaları ile okulda okumalarını sağlıyor, diğer taraftan  o tarihlerde Kasabanın Hamitabat Köyü ile B.Karıştıran Nahiyesi’ne birer  Okul inşa ediliyordu.

Demirköy’de Kaymakam Hamdi Bey, Kasabasında kurduğu “Maarif Sandığı” ile Demirköy’e bir Okul ve bir Cami yaptırıyordu.

  Pınarhisar’da Arap Kaymakam Sadullah Bey (Koloğlu), Kasabasında kurduğu “Maarif Sandığı “ marife ti ile bugün hala dimdik ayakta olan Taş Mektep veya  Koloğlu İlkokulu olarak Pınarhisar ve  Türk Milli Eğitimine  hizmet etmekte olan İlkokulu yaptırıyordu.

   Bu Okulun yapılışında büyük kıyametler kopmaktadır. Kaymakam Sadullah Koloğlu, hali vakti yerin de olanlardan maddi, olmayanlardan kereste, taş, kireç, tuğla, kiremit, çakıl ne verirlerse onları alıyor. Kimi yardım olarak at, öküz, katır ,eşek arabalarıyla bunları taşıyor, inşaatta imece usulü bedenen çalı şarak yardım ediyor. Bunların hiçbirini yapmayan, yapmaktan kaçınan birtakım kalpazan takımı da kahvelerde bacak bacak üstüne atıp, dedikodu yaptıkları gibi, yapılan işlerle alay edip, engelleyici kışkırtmalarda bulunuyorlar.

   Bunları haber alan Kaymakam Sadullah Bey, kolluk kuvvetlerini sabahları kahveleri basıp, bu kalpaz  anları jandarma marifetiyle toplayıp, inşaatta çalıştırıyor. Bu çevrede kulaktan kulağa yayılıyordu.

                                                   Ertuğrul Köyü İlkokulu’nun yapılışı yarın...

Bu yazı 1245 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SOKOLLU MEHMET PAŞAZADE KASIM PAŞA’NIN BAŞI SOKOLLU MEHMET PAŞA TÜRBESİ’NDE NAAŞI LÜLEBURGAZ ZİNDAN BABA TÜRBESİ’NDE ÖYLE Mİ?
» SOKOLLU MEHMET PAŞA OĞLU KASIM PAŞA’NIN MEZARI NEREDE?
» ZİNDAN BABA
» EĞİTİMLE SİMGE OLMUŞ  ŞEHİR LÜLEBURGAZ !
» 30 AĞUSTOS 1922 SON TAARRUZ
» ‘DRUSİPARA’DAN BÜYÜKKARIŞTIRAN’A’ KİTABI ÜZERİNE
» TARİHİ MEKTEPLER
» ERTUĞRUL KÖYÜ TARİHİ İLKOKUL BİNASI 100 YIL SONRA KÖY MÜZESİ
» ERTUĞRUL KÖYÜ TARİHİ İLKOKUL BİNASI 100 YIL SONRA KÖY MÜZESİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx