26 Haziran 2022 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Vedat YÜCEL
ÜYE VE DELEGE AVCILARI
Yazı Tarihi: 19 Kasım 2015 Perşembe 07:00

                                 ÜYE   VE   DELEGE   AVCILARI

Her  vatandaş kendi düşünce sistemine uygun bulduğu, sosyal, ekonomik, siyasal anlamda topluma yararlı olacağı bir siyasi partiye destek amaçlı  üye olur. Bu kendi açısından olduğu kadar seçtiği  parti   yönetim kademelerinin  oluşmasında da çok önemli sorumluluk  üstlenmesine neden olur...

  C H P'nin  5 Haziran milletvekili seçimi öncesi,  yaptığı  üye katılımlı, ön seçimli milletvekili sıralama seçimleri, demokrasi adına büyük takdir topladı, demokrasi tarihine altın harflerle yazıldı. Tabandan , tavana yaygınlaştırılan, gerçek bir ön seçim sistemi , seçenler ve seçilenler açısından, daha büyük sorumluluklar üslenmelerine neden olacaktır..

   Üyeler bilinçlenecek,  partilerinde ve parti dışındaki insanlara,  parti programlarını, görüş ve düşüncelerini daha net anlatabileceklerdir. Kendi içinde kapalı kalan, sadece seçim zamanı hatırlanan, ezik üye ve vatandaş modundan kurtulacak,  seçim zamanı daha aktif  rol üstlenbilecklerdir.  Kendi kendini aday ilan eden,  yönetici tipleri,  kendi kendine  aday listesi yapan , üye ve delege simsarları ortalıkta boy göstermeyecekler, böyle bir cesareti kendilerinde göremeyeceklerdir..

   Cumhuriyet  Halk Partisinde,  daha önceden belirlenen seçim takvimine göre,  büyük kongre öncesi  mahalle  ve köy delege seçimleri, üyelerin oyuyla seçilmiştir. Seçilen bu delegeler,  kongre delegesi ve ön seçim delegesi olarak, önümüzdeki dönemde parti yöneticilerini oyları ile seçeceklerdir. Bu ne  demek; üyeler seçicilerini  seçmiş . Seçiciler çok önemli  sorumluluk üslenmişlerdir. Bu  sorumluluğu alacak olan delegeleri, daha şimdiden kendi yörüngesine sokmak isteyen, bazı kendini aday gören  üye simsarları bu seçimlerde de sahne aldılar..

 Kendi delege listeleri kazansın diye  müthiş kıvırmalar yaptılar. İşin  üzücü yanı  bu müdahaleleri, halen parti yönetiminde görev yapanların yapması.

O  ONU   tutmuş,  bu bunu desteklemiş, şu   şurdan  geçmiş... Böyle bir siyaset,  böyle bir sistem.   Böyle bir sosyal demokrasi  olamaz.   Cumhuriyet  Halk  Partisinde... ADAY  OLUNMAZ; ADAY  GÖSTERİLİR..

Aday  gösterilip   kazananları  saygıyla  selamlıyorum.....

 

Bu yazı 2129 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» YAYA GEÇİTLERİNDE DAHA KAÇ KİŞİ ÖLECK?
» İŞTE BÖYLE… HER ZAMAN BÜLE...
» MUHTEŞEM LÜLEBURGAZ
»  SÜPER MAÇ DOSTÇA SONUÇ
»    HAFTANIN MAÇI VE HAFTANIN OLAYI
»  SPORUN DEMAGOJİK KONUŞMALARI VE YILDIRIMSPOR
» DOSTÇA BİR SEZON OLSUN
» ÖĞRETMENİMİZ EKREM BAŞARAN İÇİN
» HELAL OLSUN HALİT USTA.....
» DERS GİBİ YENİLGİLER.....
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter