10 Nisan 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Hakan Dedeoğlu
Trakya'nın verimli topraklarında "atık" değil, "pancar" yetişmelidir!
Yazı Tarihi: 28 Kasım 2015 Cumartesi 07:02

Böyle giderse bölgemiz şampiyonluğu kimseye kaptırmayacak! 

Haberde kanser Türkiye ortalaması %20,67 iken, oranın Kırklareli'de %23,28, Tekirdağ'da %23,41, Edirne'de ise %25,40  olarak gerçekleştiği ifade edilmiş olup bunun açılımı Türkiye ortalamasına göre daha çok ölüyor oluşumuzdur. 

Diğer taraftan 18 Kasım 2015 tarihinde yine yerel bir gazetede okuduğum haber ise oldukça sevindiriciydi. 

Habere göre, Pancar üreticisi Keşanlı Sadullah Uzdilli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Son yıllarda bölgemizde pancar ekimi azaldı. Bende bu yıl yeniden pancar ektim. Üreticiye her türlü destek sağlanıyor. 10 dekarlık pancar ekiminden 140 ton pancar  aldım. Bundan kazandığım parayı diğer ürünlerden kazanma imkanı yok. Ürettiğim pancarların birçoğu 10 kilogramın üzerinde. Bu sene pancar ektiğim için çok memnunun. Diğer üreticilere de pancar ekmeyi öneriyorum.” Şeklinde açıklama yapması bölgemiz açısından çok önemli! Diğer taraftan fabrika kaynaklarından aldığımız bilgiye göre de "Trakya'da, 2015 yılında, geçmiş iki yıla göre, verim artışı dekar başına artarak ortalama 8,5-9 ton civarında gerçekleşmiştir. Bu yıl üretimin 55 bin ton civarında olması çok değerlidir. Bu sürecin artarak devam etmesi halinde siyaset farklılıklarını da ortadan kaldırarak seneye fabrikanın açılmasını kesinlikle sağlayabiliriz. Pancarın kilosunun 17-18 kuruş olması birçok ürüne göre avantaj getirmektedir. Küspe geliri (hayvancılık), topraktaki yenilenme (verim artışı), pancar bitkisinin çevreye verdiği oksijen desteği (sağlıklı yaşam) ve birçok diğer avantaj da cabası. Bir yanda kanser diğer yanda verimli üretim... 

Tarımın dolayısıyla pancarın Trakya açısından önemini birilerinin aksi yöndeki çıkarlarına rağmen görmek, göstermek zorundayız. Çünkü Trakya'nın verimli topraklarında "atık" değil, "pancar" yetişmelidir. Hep birlikte mücadele ederek Alpullu Şeker Fabrikamızı işletmeye açmalıyız. Aksi taktir de atık eker, kanser biçeriz!

 

Bu yazı 3758 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Kırklareli – Dokuzhöyük te ” Kömüre dayalı Termik Santral! “
» “İneğin yalakası, kasabın bıçağını yalar!"
» Trakya’da 200 bin kişiyi kanserden kaybettiğimizi kimse düşünmez!
» Sağlıklı Bir Gelecek ve Bağcılık 
» ‘10 KİŞİDEN 7’Sİ KANSERDEN ÖLÜRKEN BUNUN HESABINI KİM VERECEK?’
» ‘Avrupa’da tarımın anavatanı Kırklareli’
» ŞEKER PANCARI, TRAKYA’NIN EN KARLI TARIM ÜRÜNÜ
» Trakya'nın verimli topraklarında "atık" değil, "pancar" yetişmelidir!
» Toprak Bayramı ve Toprak Haftası
» Pancar, Alpullu Şeker ve Geleceğimiz
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter