26 Haziran 2022 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mustafa SARIOĞLU
TÜKETİM ÜZERİNE
Yazı Tarihi: 25 Aralık 2015 Cuma 07:00

YAZI TAHTASI

 

Bahçe ve tarla işleri bitip yoğunluk azalınca zamanı tüketmemek için kalemi aldım.

Türk insanını özellikle son otuz, kırk yıl içinde bütünüyle tüketen bir toplum haline dönüştürdüler. Ürettiğinden fazlasını tüketen bir ülkeyiz. Özendirildikçe batağa saplanıyoruz.

 

Gelişmekte olan bir ülke olarak adımız geçiyor. Halbuki hergün biraz daha yoksullaşmaktayız. Zira köylümüz kentleştirilmeye çalışırken; kentlerimiz büyük köylere dönüştürülüyor. Üstüne üstlük betonlaşan apartman dünyası köylere.

 

ehirdeki kadın hanımefendi oluyor da ben olamam mı?" diyen köy kadınlarımız, bahçelerini boş bıraktılar. Soğanı, patatesi, maydanozu pazardan alıyorlar.

 

Ahırı boşaltan erkeklerimiz beyefendi olmak için yoğurdu bakkaldan alıyor. Kasabada oturmuyorsan kız vermediklerini söyleyen gençler tarla sattırıyorlar. Asgari ücretle amele olmaktalar.

 

Kendine yeten, ürettiğiyle geçinen ülkemiz üretemediği için samanı bile satın alıyor.

 

Görsel medya dizileriyle bir yandan insanların zamanı tüketirken, öteki yandan özenti yaratılıyor. Gördüklerine sahip olmak isteyen genç evliler yaşadıkları çelişkilere katlanamıyorlar. Çatırdayan aile toplumu ve yıkılan yuvalar. Sonuç tüketilen kişilikler. Biten güven duyguları.

 

Ya benim yaşım olanların yaptıkları. Kahve köşelerinde zaman tüketmek. Aslında yaptıklarına zaman tüketmekte denmez. Salt zaman öldürmektir.

 

Öylesine alıştırıldık ki yaşamımız özentiler dünyası oldu.

 

Çocuklarımız markalara özendirilerek tüketici yapıldılar. Ayrıca oyunlarını bile kendileri üretemez oldular. Bilgisayar ve bilgisayar oyunları tüketim araçları. Yaratıcılıkları; törpülenen varlıkları. Oda ayrı bir tüketim konusu.

 

Evlerimiz, ev eşyalarımız sömürülmek ve tüketici yapılmak için en çok kullanılan yanımız.

 

Yıllar önce "Muzu, hurmayı bırak /Kendi yemişini ye."diye söylenen çocuk şarkılarımız vardı. Bu şarkıların söylendiği bir hafta vardı. İlköğretim programında ağırlıklı olan bu haftanın zamanı geçtiğimiz haftaydı.  Adı o zamandan: "Arttırma ve Yerli Mallar Haftasıydı" Ne yazık günümüzde hiç sözü edilmedi. 

 

Özellikle lüks tüketime yönelmek. Bunu alışkanlık haline getirmek. Kapitalizmin sömürdüğü birey haline gelmekten başka bir şey değildir.

Üreten bireyler olmak dileğiyle.

 

 

Bu yazı 1857 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Eski Bir Borç
» YARDIM-ÖTEKİLEŞTİRME
» BİRAZ NE?
» NEVRUZ
» KORKUYORUM!
» YAZI TAHTASI YAŞAMAK VE MUTLULUK
» UTANIYORUM
» SEVSEM Mİ, SEVMESEM Mİ?
» NEVRUZ, GÖBEL, ÖZLEMLERİM.
» ESKİ LÜLEBURGAZ BENDE DEĞİL Kİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter