10 Aralık 2018 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 2°C
Parçalı Bulutlu
YAZAR DETAYI
Ali ÇEVİK
BÜYÜK YALAN
Yazı Tarihi: 28 Aralık 2015 Pazartesi 09:20

Yazımın başğını, iyi ki varsın muhalefet diye koyacaktım, gündem başka türlü gelişti. Sayın Başbakanın bir haftada, üç ayda, altı ayda ve bir yılda yapacaklarını beyan etmesi üzerine bende dahil esnaf arkadaşlar esnaf bankamıza hücum ettik.

 

Başbakan vaatlerini bir bir yerine getirecekti, esnafa otuzbin TL faizsiz kredi verecekti.

Hayal kırıklığını ilk anda bankada yaşadık. Kredi, Esnaf Kefalet Kooperatifi kanalı ile verilecekti. "Gereken evraklar nedir?" diye sorduğumda ekrana bakan görevli "siz alamazsınız" dedi. "Niye?" diye sordum. "Esnaf Kefalet Kooperatifi'nden kredi kullanmış 01-12-2015 itibari ile kredi borcu bulunanlar krediden yararlanamayacak" dendi.

Genç girişimcilere verilecek yüzbin TL Genç Girişimci Esnaf ve Sanatkar kredisi otuz yaş doldurmama şartı ve KOSGEB girişimcilik destek programını bitirmiş, onaylanan projesi olan ve daha evvel KOSGEB'in kredi desteğinden yararlanmamış  01-12-2015 tarihinde borcu olmayan genç girişimciye verilecekmiş.

 

7 Haziran'a kadar hiç bir vaatte bulunmayan, 7 Haziran seçimlerinde oy oranı kırklara kadar düşen AKP, pabucun pahalı olduğunu gördü. 7 Haziran kampanya döneminde muhalefeti örnek alarak bir Kasım için halkın, esnafın tüccarın, çiftçinin ekonomik sıkıntısını giderecek ekonomiye yeni bir ivme kazandıracak vaatlerini sıralamaya başladı.

 

Seçmen AKP'nin yeterince ders aldığını, verilmek istenen mesajı aldığını düşündü, oy oranını dokuz puan arttırarak AKP'yi tek başına iktidara getirdi.

 

Ahmet Hoca, iyi adamdı doğru söylerdi, vaatlerini yerine getirecekti. 

Sayın Esnaf Arkadaşlar, verileceği  söylenen 30.000 TL lik faizsiz krediden kahir ekseriyet yararlanamaz. Lüleburgaz'da kooperatife kayıtlı yaklaşık  ikibin ortak var. Yaklaşık binyediyüzü (1700) faal durumda yani kooperatiften kredi alıp ödeyenler.01-12-2015 itibari ile borçlu görünüyoruz. Geriye kalan üçyüz(300) esnafta dükkanını kapatmış veya oğluna yakınına devretmiş. Kooperatifte aranan şartları taşımayan ortaklardır. Bankanın bunu gözardı edeceğini sorgularken ekran ve dosyayı gözardı ederek risk alacağını düşünmek istemiyorum.

 

Meydanlarda "esnafa faizsiz otuzbin TL kredi vereceğim.

Genç girişimcilere ellibini (50.000) geri ödemesiz yüzbin TL (100.000) vereceğim" diyen Davutoğlu Ahmet Hoca maalesef minareyi çalarken kılıfını da hazırlamış.

Kredileri vermemek için bizim Edirne Bayırından daha dik bir yokuş hazırlamış.

 

Sayın CHP, MHP, HDP yetkilileri seçim biter bitmez sanki başka derdimiz sıkıntımız yokmuş gibi AKP anayasa tartışmalarını başlattı. Sizler de sazan gibi atladınız, tartışmaya katıldınız. AKP'nin oyu yetmiyor sizden oy alması lazım.

 

"Destek vermiyorum dersiniz" olur biter tartışmaya gerek bile yok.

Tartışacağınız, takip edeceğiniz konular seçim meydanlarında verilen vaatlerdir. Vaatlerin ne kadarı gerçekleştirilecek, verilen sözler ne kadar tutulacaktır; göreviniz bunları unutmamak, unutturmamak olacaktır. AKP'nin gündem yaratmasına, vaatlerini unutturmasına, fırsat vermeyin, meydanlardaki kasetleri koyun ortaya bugünkü fiili durumla kıyaslayın.

 

Sayın vekillerimiz konuların takipçisi olsun. Pazartesi toplantılarınızda vaatleri ve neticesini dile getirin, ilgili bankadan ve Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinden bilgi isteyin, halkı da bilgilendirin.

 

Yerel gazetelerimizin değerli temsilcileri konunun üzerine eğilir, takipçisi olur, sayfalarında dile getirirse benim yazımdan çok daha etkili olur kanaatindeyim. Sosyal medyada bilgisayarlarını çok çok iyi kullanan gençlerimiz, aşağı muzuruplu yazılarının yanı sıra iktidarın verdiği sözleri ve neticelerini irdeleyip paylaşırlarsa çok daha da iyi olur.

 

Otuzbin TL faizsiz krediyi alma şansını yakalayan arkadaşlar faiz olmasa bile elinize otuzbin TL geçmeyecektir. Kooperatif kesintileri, banka komisyonu, istihbarat ücretleri, hayat sigortası kesintileri 1500-2000 TL civarında peşinen gidecektir; bilginiz olsun istedim.

Bu yazı 1559 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BAŞKAN FİRARDA
» EV SAHİBİ KİMDİ?
» PANCAR BAHANE RANT ŞAHANE
» KONGRELERİN ARDINDAN
» Kasabanın kötü adamları
» DEĞERLERİNİZE SAHİP ÇIKIN!
» BAŞKANA SORUŞTURMA
» ÇÖP KASABA
» Unutmadım ki?
» YILAN HİKAYESİ SEMT PAZARI VE CENAZE HİZMETLERİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter