19 Haziran 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 22°C
Açık
YAZAR DETAYI
Mümin DERE
RİZE- HEMŞİN, GÜRCİSTAN- BATUM, MUĞLA- FETHİYE SEYAHATİ İZLENİMLERİM
Yazı Tarihi: 07 Ocak 2016 Perşembe 07:00

Baş tarafı dünkü sayıdan devamı:

Adamın adam olduğu yaşta, müdürün müdür olduğu başta olan Nihat Ferah öğretmenini Hemşin’i yüksek tepelerine de çıkararak yeniden gezdirmeyi kafasına koymuş bir kere. Altımızda araba; Rize Çaykur Genel Müdürlüğü’ne ait Hemşin Organik Çay Fabrikası’nın önünden geçerek, kendisinin görev yaptığı Lisesi binasını gezdik. Okul bahçesinde, çok özel mimari tarzı ile yuvarlak kubbeli spor salonunda fotoğraflar çekildik, Nihat Ferah’a kendisini müdür odasında, müdür koltuğunda görmek istediğimi ifade ettim, isteğim kabul gördü, fotoğraflar çekildi, bu arada Nihat Ferah öğretmeninin hayır duasını aldı, kendisine başarılar dilendi. İşin latife tarafı “laf aramızda kalsın” teftiş üstün başarı ile sona erdi.

Bilen Köyü’nde; Hemşin’in yemyeşil ağaçlarla bezenmiş, sis bulutlarının kabus gibi üzerlerine çöreklendiği yüksek tepelerinde ağaçların aralarında birer kuş yuvasını andıran evlerin inanılmaz zor yaşam şartları ile birlikte Hemşin Deresi’nin de şırıl şırıl akışıyla çıkardığı ses armonisi ile birlikte doğanın eşsiz güzelliklerine bir defa daha şahit olunarak bu satırlarda kayıt altına alınmaya değer görülmüştür.

Bilen Köyü’ne gidilir de 400 Yıl ayakta kalmayı başarabilen taş temel üzerinde tamamı ahşaptan tarihi değer taşıyan Bilen Köyü Camii görülmez mi? O da görüldü.

Akşama Doğu Karadeniz sahil kasabası Rize-Pazar İlçesi’nde merkezi bir lokasyonda, sahilde duble yol güzergahı üzerinde 2. Katta nezih bir lokantadayız. Başta Hemşin Kaymakamı Sayın Hamza Türkmen, Hemşin İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Kambur, Hemşin İlkokul, Ortaokul, Lise Müdür ve Öğretmenlerinin iştiraki ile birlik ve beraberliğin, dayanışmanın, öğretmenlerin ve yöneticilerin birbirleri ile kaynaşmasının güzel örnekleri canlı bir şekilde sergilenmiş, birlikteliğin sembolü olacak on yıllarca hafızalarda unutulmayacak anılar olarak bu yazılar la da kayda geçmiş, yayımı ile de her geçen gün değeri bir kat daha artacaktır.           

Gece vakitlice Hemşin’deyiz, vakitlice de yattık. Ertesi günü Lisede TEOG sınavı var. Okul Müdürü sınavda yönetici olarak sorumlu. Sabah mesai başlamadan gelişimde nasıl karşılandıysam, aynen araba ile Pazar İlçesi’nde uğurlanıp Hemşin Seyahati sonlandı.

Seyahat programlarımda, bulunduğum her yörede çeşitli vesileler yaratarak görmediğim, göremediğim,  görmem gereken yerleri programıma almak suretiyle bir taşla birkaç kuş vurabilmemin çarelerini aramayı alışkanlık haline getirdim. Bunda başarılı da olduğumu düşünüyorum.

Şimdi de madem ki ben buradayım, öyle ise 2. Defa Hopa, Fındıklı, Sarp Sınır kapısı, ve ilk defa da Gürcistan- Batum İlçesi’ni de görmeliyim. Şayet bunu başarırsam Karadeniz’in doğu, batı ve güney sahillerinin hepsini görmüş olacağım diye düşünüyorum.

Kuzeybatıda Edirne- Kapıkule’den, kuzeydoğuda Sarp Sınır Kapısı’na uzanan toplam 1500- 1600 km. yol. Bunu önce hayal edeceksin, planlayacaksın, sonra da otomobile veya otobüse binerek, cennet vatan topraklarımızı bir uçtan bir uca seyretmenin insana verdiği hazzı, mutluluğu, gururu, onuru yaşayacaksın.

Pazar İlçesi’nde saat 9.30’da minibüsle başlayan yolculuk solda Karadeniz’i, sağda sahilden hemen sonra yükselmeye başlayan çoğunluğu sert taştan oluşan dağların üzerinde çam ormanları ile kaplı, ülkemizin yemyeşil cennet köşelerini seyrederek, sırayla, Pazar, Ardeşen, Işıklı, Fındıklı, Arhavi,  Hopa ve çok cüzi bir ücretle Sarp sınır kapısındayım.

 “Gürcistan Cumhuriyeti 69.700 Km2 yüzölçümü, 4.500.000 nüfusu ile üniter devlet başkanlı Cumhuriyet ile yönetilir. Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Dünya Ticaret Örgütü, Karadeniz Ekonomik İş Birliği Örgütü GUAM Demokrasi ve Ekonomik Kalkınma Örgütü üyesi, Nato’ya ve AB’ye girme çabaları içinde. Başkenti: 1.200.000 Nüfuslu Tiflis’ten sonra 2. en büyük şehri Kışın 130.000 nüfuslu yazın ise 400.000’e kadar ulaşan bir sahil kasabası Batum”.

Yeşil pasaportum var, T.C. Kimlik cüzdanı da geçerli. Her iki gümrük işlemleri kısa zamanda tamamlandı, artık Gürcistan’dayım. Batum dolmuş minibüsüne ödediğim, 2 TL. ile 20. Km.de Batum’dayım. Türkiye şartlarına göre Gürcistan’da karayolu taşımacılığı ucuz.

Türkiye şartlarında bir öğretmenin; ülkemizin dört bir tarafından öte sekiz bir tarafını, yurt dışında; Avusturya- Viyana, Bulgaristan- çok önemli bir kısmı, Romanya- çok önemli bir kısmı, Gürcistan- Batum’u gezip görebilmesi ancak hayallerini süsleyebilir. İnanılmaz ama benim hayallerim gerçek oluyor. Cenab-ı Allah izin verirse daha da nice hayallerim var. Bütün bunlar hiçbir şeyi şansa bırakmayıp bebekliğimden beri dişimle, tırnağımla, cefakarlıkla, fedakarlıkla, cansiperane bir şekilde geliştirip uyguladığım yaşam hünerlerim sayesinde mümkün olmaktadır.

Karadeniz Bölgesi’nin sahilinden itibaren yükselmeye başlayan haşin tabiatı, kuzeyden Karadeniz’i yalayarak gelen kuzey rüzgarlarının yarattığı hırçın dalgaların çokça görüldüğü coğrafyasına nazaran Batum; düz, engebesiz verimli bir arazide kurulu, dağların daha arka planda konuşlandığı, sahilde de batı Karadeniz sahillerine benzer kumsal, turistik plajların da yaşam gereksinimlerini karşılamaya yönelik yapılaşmalar var.

 İnsanlar Gürcüce konuşmaktadır. Bunun yanında çok sayıda Türkçe konuşanla da karşılaşıyorum. Türk parası ile alış veriş mümkün. Yarım saat içerisinde Pazar İlçesi’nden alışverişe gelmiş iki Türk vatandaşı bayanla hemen tanıştık. Hemşin’den müşterek tanıdığımız isimler bile var.

Turgut Özal’ın Başbakanlığı döneminde başlayan İstanbul’daki gökdelenlerin yapımındaki ilk görüntülerine benzer şekilde; eski tek katlı, iki ve üç katlı bakımsız, mimari değeri olmayan yapılaşmaların dibinde modern anlamda az da olsa 30 katlı binaların yükseldiğini görüyoruz. İlerideki on yıllarda da bu tür oluşumların daha yaygınlaşacağı şüphesiz.

Elimdeki eşyalar ile Batum’u gezmenin zorluğu bahanesiyle dönmeyi düşünüyorum.

Aynı güzergahta bir başka minibüsle Sarp Sınır Kapısı’na geldim. Gümrük işlemleri kısa zamanda sonuçlandı. İlk durağım Samsun olmalıdır. Çünkü orada torunum Atahan Dere’yi ziyaret etmeliyim, onunla iki gece beraber olmalıyım. Zira onu çok özledim. Cüzi bir taksi ücretiyle Hopa’dayım. Hopa’dan da ulusal bir otobüs seyahat firması ile gece saat 21.00’de vakitlice Samsun’dayım. Öğretmenevi’nde iki gecelik konaklamam kesinleşti. Mümindere@yahoo.com 0 532 323 15 85

-SÜRECEK-

Bu yazı 1133 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Sayın Valimizin,
» SAYIN VALİMİZİN, SAYIN KAYMAKAMIMIZIN, SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZIN SAYIN L.B. YENİ SANAYİ SİTESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZIN DİKKATİNE
» 105 YAŞINDAKİ AİLEMİZİN TEMEL DİREĞİ ANACIĞIMIZI KAYBETTİK
» LÜLEBURGAZ’A BİR FAKÜLTE DAHA AÇILMALIDIR
» LÜLEBURGAZ HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
» MUĞLA İLİ FETHİYE İLÇESİ SEYAHATİ İZLENİMLERİM
» VATANIMIZA MİLLETİMİZE HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN
» SOYADI KÜLTÜR OLAN KENT LÜLEBURGAZ- 5
» DÜNDEN DEVAM
» DÜNDEN DEVAM
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx