19 Haziran 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 22°C
Açık
YAZAR DETAYI
Mümin DERE
DÜNDEN DEVAM
Yazı Tarihi: 08 Ocak 2016 Cuma 07:00

RİZE- HEMŞİN, GÜRCİSTAN- BATUM,

MUĞLA- FETHİYE SEYAHATİ İZLENİMLERİM

Karadeniz Bölgesi’nin kuzeyinde Karadeniz var.  Karadeniz Bölgesi  Doğu ve Batı Karadeniz dağları ile kaplı. Karadeniz Bölgesi’nde coğrafyasına, iklimine ve ekonomisine bu özellikleri doğrudan etkilidir. Karadeniz’in kuzeyinden denizi yalayarak gelen nemli kuzey rüzgarları kıyıdan itibaren hemen yükselen Karadeniz dağlarına çarpması ile nemini bu yörelere bırakır. Ülkemizin iklim ve zengin bitki örtüsü bağlamında en yağışlı ve ormanlık bölgeleri buralarıdır. Dağların güney kısımlarının havası kurudur. Gece Zigana geçidinin en yüksek noktasından geçerken gökyüzüne baktığınızda dağların kuzeyi nemden simsiyah karanlık, güneyi ise yıldızlarla bezenmiş aydınlık bir gökyüzü görürsünüz. İşte bu sebepten Erzurum ve Kars yörelerinin sıfırın çok altındaki soğuklar yine de kahrı çekilebilir soğuklardır.

Bu coğrafyanın iklimsel özellikleri buralarda turunçgillerin yetişmesine, ağırlıklı olarak da çay tarımının yapılmasına imkan vermiş, Trabzon ve ilçelerinde, Rize ve ilçelerinde çay fabrikaları, çeltik fabrikası, bakır işleme fabrikası, sahil yerleşim birimlerinde limanlar, yer yer tekne ve gemi yapımcılığı görülmektedir.

Bölgenin ekonomisine etki eden iklimsel ve coğrafi faktörlerin yanında son yıllarda Karadeniz sahil yolunda ulaşılan son durum, Trabzon Havalimanı, Pazar ilçesi yakınlarında da denizin içinde yapım aşamasına gelen havaalanı projesi, yarım asır önce dağlar, tepeler, vadiler karayolu araçları ile kıvrım kıvrım tek şerit yollarla aşılmaya çalışılırken bu gün  tüneller açılarak, viyadükler yapılarak, gerektiğinde deniz doldurularak, duble yolun olmazsa olmazları yerine getirilmiş, ulaşım ve iletişimin günün şartlarına intibakı artık sosyal yaşamın içinde.

Örneğin; Ordu Nefise Akçelik Tüneli: 3820 mt., Esen Kur tüneli: tek 638mt., Kopmuş Tüneli: tek1162 mt., Liman Tüneli: tek 546mt., Kemalpaşa Tüneli: tek 1500mt., tek 377 mt., Üç kardeşler Tüneli: tek 315 mt., 352 mt tek., Sarp 1 Tüneli: 108 mt. tek., 1, 2, 3, Tünel 156 mt., Arhavi Tüneli: 1052 mt., Çayeli Tüneli: 1392 mt., Pazar Tüneli: 1338 mt.- 661 mt. Zigana Geçidi, Kop Geçidi, yapımına 13.5.2013 Yılında başlanan 14.7 Km. uzunluğu ile ülkemizin en uzun tüneli, Dünya’nın da en uzun tünellerinden biri olarak adlandırılacak Rize- Erzurum Karayolu üzerinde İkizdere- İspir mevkiinde Ovit Dağı Tüneli, Ovit Dağı Tünelinin devamı olarak yapım aşamasında 6.100 mt. Uzunlukta Dallıkavak Tüneli.

Toplam olarak; Sinop’tan Sarp Sınır Kapısı’na kadar - 27 km. uzunluğunda 263 adet köprü, -41 km. uzunluğunda 12 adet tüp tünel, -18.5 km. uzunluğunda 20 adet çift tüp tünel halen faal.

Bu güzelliklerin arasına Karadeniz insanının yaratıcı zekası da katılmışsa işte o zaman bu coğrafya yaşanılmalıdır. Canımız pahasına sahip çıkmamız gereken cennet köşelerinden bu vatan toprağı bağrını açmış, bizleri davet etmektedir.

Orda bir köy var, uzakta/ O köy, bizim köyümüzdür. /Gitmesek de, tozmasak da/ O köy bizim köyümüzdür./ Orda bir ev var, uzakta/O ev bizim evimizdir./ Yatmasak da, kalkmasak da/ O ev, bizim evimizdir./……. (Ahmet Kutsi Tecer)

Dizesinin artık hükmü yok. O köye gidilecek, gelinecek. Çağımızda baş döndürücü hızla değişen Dünya şartlarında, gidilemeyen, kalınamayan köy bizim köyümüz olmaktan çıkar. Bu tünellerin ve geçitlerin olmamış halini düşünmek bile ister misiniz?

25.12.2015 Çarşamba günü Samsun Öğretmenevi’nde torunun sınavları sebebiyle bir gece yalnız konaklayacağım.

26.12.2015 Perşembe günü okul çıkışından sonra Samsun Orduevi’nde Torunum Atahan Dere ile buluşup birbirimizi sarıp sarmaladık, hasret giderdik. Öyle görünüyor ki birbirimizi çok özlemişiz. Samsun’da kalınır da hamsi balığı yenmez mi? Torunumun arzusu da öyle olunca akşam yemeğinde tercihimiz tavada hamsi, yanında da salata. Lokantadan çıkışta torunum ilk defa kollarını omuzuma koyarak yürüdüğünü fark ettim. Çok da hoşuma gitti. Bende aynı şekilde karşılık vererek ellerimle beline sarıldım. Ne de olsa canım. Akşam Samsun Öğretmenevi’ndeki konakladığımız odada torun ile öğretmen- öğrenci, dede- torun penceresinden bitmek bilmeyen doyumsuz sohbetler, kendisinin geleceği ve yapmak istedikleri hakkındaki fikir alışverişleri ve vakitlice uykuya geçiş.

27.12.2015 Cuma günü kendisini okulunda ziyaretle birlikte edebiyat öğretmeni ile tanıştırmanın ardından Anadolu Lisesi müdürü Yunus Ataseyyar ile makamında tanışma, çay içimi, sohbette okulun ilde Anadolu liseleri arasında en yüksek puan ile öğrenci alan bir okul olduğu bilgisi ile geleceğe karşı güzel ümitlerle okuldan ayrılış.

Torun ile akşam yemeğinden sonra vedalaşma vaktidir. Öpüşmeler, koklaşmalar ve ayrılış. Ertesi günü Hemşin’de birlikte görev yaptığım, Çorumlu Mahir Ögi’yi ziyaret planı; kendisi Çorum’da olmadığından iptal.

Akşam 18.30’da başlayan aktarmasız Samsun- Lüleburgaz yolculuğu 28.12.2015 Cumartesi saat: 9.30’da toplam 15 Saatte Lüleburgaz’da sonlandı.

Bu arada 104 Yaşındaki annem aniden rahatsızlanması sonucu 29.12.2015 Cumartesi günü L.B. Devlet Hastanesi Acil Servisinde; 30 Yıl önce alınmış safra kesesine giden kanalda taş olduğu teşhisi ile Tekirdağ Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Riziko çok yüksek olmasına rağmen tıp literatürüne girecek kapsamda 1- 14 Aralık 2015 tarihlerinde Tekirdağ Devlet Hastanesi’nde Uzm Dr. Tolga Şahin’in ağızdan yaptığı iki ayrı müdahale ile taşlar alındı, ağrılar kesildi, annem sağğına kavuştu, tıp literatürüne girilmesi adına gerekli girişimler yapılmak üzere doktoru ile baş başa fotoğraflar çekildi, taburcu olundu.

L.B. Devlet Hastanesi’nde Uzm. Dr. Ozan Gerenli’nin doğru teşhisi ve hastasını doğru adrese yönlendirmesi ile doğru zamanda ve doğru yerde tedavide sonuç alındı. Aile olarak mutluyuz. 104 Yaşındaki annemizi sağğına kavuşturan Tekirdağ Devlet Hastanesi Uzm. Dr. Tolga Şahin ile L.B. Devlet Hastanesi Uzm. Dr. Ozan Gerenli’ye teşekkür ederek sevgi, saygı ve başarı dileklerini arz ederiz .

 

Yeni bir yurt içi seyahati gündemde. Bir ay önceden 2 Aralık 2015 Salı günü için Muğla- Fethiye İlçesi’nde bulunan oğlum Uzm. Dr. Umur Dere’nin davetlisi olarak eşim Emine Dere ile Fethiye’ye birlikte gitmek için İstanbul Havalimanı’ndan Muğla- Dalaman Havalimanı’na THY’ndan iki kişilik bir ay önceden ekonomik uçak biletlerimizi aldık..

1 Aralık 2015 Pazartesi günü İstanbul’da ikamet eden kızımız Ömür Dere’nin evinde bir akşam konaklamanın ardından 2.12.2015 Salı günü saat 18.25’da TK2560 Sefer sayı ile hareket edecek THY uçağı biletlerimizle uçakta yerlerimizi aldık. Uçak anılan saatte havalanarak yükselmektedir. Tekirdağ istikametinde yol alan uçak yönünü güneye, Marmara Denizi’ne çevirmiş, altımızda serili mavi bir halıyı andıran Marmara’da, kayıklar, balıkçı motorları, gemiler git gide küçülmekte, bembeyaz top top, dalga dalga pamuklardan yapılmışşeği andıran bulutların üzerinde 11.000 fit yüksekte yol alınmaktadır. Ayakları yere sağlam basmayan genç delikanlıların, genç kızların bulutların üstünde uçma hayalleri böyle bir uçuş hayali olsa gerek.

THY Seyahatlerinde mutat olduğu üzere akşam yemeğimizi de afiyetle yedik. Herkes hayırlısı ile uçağın tekerleklerinin Dalaman Havalimanı apronuna değeceği anı heyecanla beklemektedir. Nihayet bu beklenti sona ermiş, uçağın tekerlekleri 19.50’de aprona basmış, uçak park edeceği pozisyonda yerini almış, uçaktan inilmektedir.

 Mümindere@yahoo.com 0 532 323 15 85 

-SÜRECEK-

 

Bu yazı 1354 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Sayın Valimizin,
» SAYIN VALİMİZİN, SAYIN KAYMAKAMIMIZIN, SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZIN SAYIN L.B. YENİ SANAYİ SİTESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZIN DİKKATİNE
» 105 YAŞINDAKİ AİLEMİZİN TEMEL DİREĞİ ANACIĞIMIZI KAYBETTİK
» LÜLEBURGAZ’A BİR FAKÜLTE DAHA AÇILMALIDIR
» LÜLEBURGAZ HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
» MUĞLA İLİ FETHİYE İLÇESİ SEYAHATİ İZLENİMLERİM
» VATANIMIZA MİLLETİMİZE HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN
» SOYADI KÜLTÜR OLAN KENT LÜLEBURGAZ- 5
» DÜNDEN DEVAM
» DÜNDEN DEVAM
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx