19 Haziran 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 22°C
Açık
YAZAR DETAYI
Mümin DERE
DÜNDEN DEVAM
Yazı Tarihi: 09 Ocak 2016 Cumartesi 07:00

RİZE- HEMŞİN, GÜRCİSTAN- BATUM,

-MUĞLA- FETHİYE SEYAHATİ İZLENİMLERİM

Dalaman Havalimanı ana girişinde beklemede olan Fethiye istikametine gidecek HAVAŞ otobüsü ile çam ormanlarının arasında süzülüp giden duble yolda etrafı gözlerken Fethiye’ye yakın mesafede 950 mt. uzunlukta Göcek Tüneli’ni takiben Yap- İşlet- Devret modeli ile hizmete giren 868 mt. uzunlukta 2. Göcek Tüneli’nin içinden geçerek yaklaşık 40 dakika sonra Fethiye Otogarı’ndayız. 

Bizi beklemekte olan oğlum Uzm. Dr. Umur Dere ile buluştuk. Birbirimize sarılmalar, öpüşmeler ve hasret gidermelerle birlikte herkeste bir duygu yoğunluğu var. Uzaklar yakın olmuş, Dünya küçülmüş. Yaklaşık iki yüz metre yürüyüş mesafesindeki evlerine yürüyerek geldik. Burada diğer torunumuza ve gelinimize de kavuşmanın heyecanı ile, yolculuk serüveni hakkında kendilerini bilgilendirdik. Bizim için için yeni sayılan Fethiye’deki yaşam şartları konusunda karşılıklı soru ve cevaplı sohbetler koyulaştı.

 Torun Tulgar Dere'ye önce ısınma hareketleriyle yaklaşmalar ile, alt alta üst üste güreş ve oyun fasılları başladı. Dedesini yakalamış olmanın tadını çıkarmak için kah kucakta, kah el ele tutuşarak Fethiye yollarında günlük gazete ve simit almaya gitmeler, oyun parkında beraber oynamalar, Aralık ayında olunmasına rağmen bahar mevsimi atmosferinde, sahilde, kordon boyunda, torun ile dedenin insanlara hava atarcasına keyifli yürüyüş serüvenleri izlemeye değer.

Akdeniz Bölgesi’nin batısında yerleşik Fethiye; 870.000 toplam nüfuslu, 100.000 merkez nüfuslu MUĞLA İli’nin 13 ilçesinden Bodrum’dan sonra 2. Büyük ilçesidir. Bağlı bulunduğu Muğla İli’ne göre 145.000 nüfusu ile Lüleburgaz- Kırklareli ili arasındaki oranlara benzerlik vardır. Nüfusu Bodrum’dan düşük olmasına rağmen Fethiye ilçesi il olma çabasında.

“Lüleburgaz’ın İl olma çabası var mı? Yok. Neden yok? Uykudayız da ondan”.

Dünya’da eşi benzeri bulunmayan 2006’da Dünya’nın en güzel kumsalı seçilen Ölü Deniz, Çalış Kumsalı, Belceğiz Kumsalı, İztuzu Kumasılı, Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi, Fethiye Körfezi, Fethiye Ovası, çevresinde antik kentler, Şövalye Adası, limanı, Fethiye Müzesi, tarihi zenginlikleri, şehir dışında yeni otogar yapım çabaları, iklimi, bitki örtüsü, topraklarından fışkıran bereketler gibi inanılmaz özellikleri ile Fethiye herkesi kendisine çağırmaktadır.

-Fethiye’de Fen Lisesi dahil her türlü orta dereceli okul var.

-Çocuk Gelişimi ve Eğitimi mezunlarının sınavsız geçiş yapabilecekleri Yüksek Öğretim Ön Lisans Programları, bu mezunların alan içi sayılan ve ek puan alabilecekleri ve yerleşebilecekleri Yükseköğretim Dört Yıllık Lisans Programları, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye İşletme Fakültesi, Fethiye Ali Sıtkı Mefharet Koçman Meslek Yüksekokulu var.

-Lüleburgaz’da da Lisans düzeyinde Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu açılmış, yine Lisans düzeyinde birkaç tane fakülte açılması konusunda çabalarımız var. İl olma isteğimiz var olmasına var da, henüz Fethiye kadar ülke gündemine taşıyabilmiş değiliz.

Fethiye’nin turistik bir ilçe, aynı zamanda da uluslararası özellik ve güzelliklerinden dolayı insan nüfusunun sosyal dokusu turistik şehirlerimizdeki gibidir. Örneğin Alanya’da, Antalya’da, Fethiye’de, Bodrum’da çok sayıda yabancı uyruklu insan var.

Fethiye’de Yabancı uyruklu vatandaşların; Fethiye kordonda varlıklarını hissettirecek şekilde yapılan Noel kutlamalarına katılma şansım oldu.

4 Aralık 2015 Cuma günü saat 16.00’da artık Lüleburgaz’a dönüş zamanıdır. Eşimin ayrı bir planı olması nedeniyle aktarmasız ulusal bir otobüs firmasından tek kişilik biletimi aldım. Oğuldan, gelinden ayrılmak kolay da, torundan ayrılmak zor .

Fethiye’den dönüş yolculuğu başladı. Akşamın alaca karanlığı basmadan gözler verimli Anadolu topraklarını, dağları, taşları, ağaçları, ormanları, kıvrım kıvrım duble yolları büyük bir zevkle, onurla, gururla seyrederek Muğla’dayız. Muğla’nın yeni otogarı görülmeye değer. Çok geniş bir zeminde, modern bir mimari yapısıyla Ege Bölgesi’nde Muğla’da ben varım, geleceğe dönük olarak hizmete amadeyim diye bağırmaktadır. Minik eksiklikler de kısa zamanda tamamlanacağı anlaşılmaktadır.

İzmir- Aydın arasında 3.048 metre uzunlukta, çift tüplü ünlü “75. Yıl Selatin Tüneli” Türkiye’nin 2. Uzun tünelinden geçilmektedir. İzmir’in içinde de İzmir Büyük Şehir Belediyesi’nce tünel yapım çalışmalarının da olduğu bilinmektedir.

Ekonomist Nobel ödülü almış bilim adamları ülkelerin kalkınma hızlarını hesaplarken ülkede tüketilen mazot miktarını sorarlar.

Bir tohumun tohum haline gelmesi evresinden, tohumun tarlada toprakla tanışmasına, tohumun fide, fidenin fidan veya işlenecek ürün olmasına, bu ürünün hasadına, hasadından toptancıya, toptancıdan perakendeciye veya sanayiciye, takiben yine sanayiciden toptancıya ve perakendeciye, derken mutfağa, veya lokantaya, v.b. uzayıp gider. Bütün bunların hepsinin ortak özelliği ulaşımdan, iletişimden geçmektedir. Çağımızda bütün Dünya ülkeleri ulaşıma ve iletişime bunun için çok önem verirler. Ulaşım deyince genel olarak; kara, hava, deniz ulaşımı diye adlandırılır. İletişimin de çok çeşitleri var. Ülkeler artık başarabiliyorlarsa kendilerine ait uzay istasyonları ile iletişimlerini, daha hızlı ve garantili olarak yapabilmektedirler. Ülkemizin de uzay istasyonu var, ikincisi de yolda.

Ülkemiz de ekonominin bu kuralları gereğince T.C. Devletimizin kuruluşu ve Cumhuriyetin ilanından bu yana Devletimiz; ülkemizin ulaşılamayan karlı dağına, taşına, deresine, vadisine, ovasına, limanına, denizine, gölüne, toprağının altındaki madenine, petrolüne, uçan kuşuna, bereketine ulaşmak için varını yoğunu harcamakta, 7/24 saat hiç durmaksızın ülke ekonomisi adına hiç bir şeyi esirgenmemekte, her seviyede eğitim kurumlarımız, bilim adamlarımız, sanayicimiz, işçimiz, çiftçimiz, esnafımız, öğretmenimiz, doktorumuz, toplumumuzun bütün katmanları, inşaat standardizasyonu bağlamında Dünya sıralamasında ön sıralarda bulunan müteahhitlik firmalarımız, sonuçta Yüce Türk Milleti İstiklal Savaşı’ndan sonra devam ede gelen ekonomik savaşımını sürdürmektedir.

Yolculuğumuz toplam 17.00 saatte, 5.12.2015 Cumartesi günü saat 9.00’da L.B. Otogarı’nda sonlandı. Saygılarımla. muminder@yahoo.com 0 532 323 15 85

Bu yazı 1477 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Sayın Valimizin,
» SAYIN VALİMİZİN, SAYIN KAYMAKAMIMIZIN, SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZIN SAYIN L.B. YENİ SANAYİ SİTESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZIN DİKKATİNE
» 105 YAŞINDAKİ AİLEMİZİN TEMEL DİREĞİ ANACIĞIMIZI KAYBETTİK
» LÜLEBURGAZ’A BİR FAKÜLTE DAHA AÇILMALIDIR
» LÜLEBURGAZ HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
» MUĞLA İLİ FETHİYE İLÇESİ SEYAHATİ İZLENİMLERİM
» VATANIMIZA MİLLETİMİZE HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN
» SOYADI KÜLTÜR OLAN KENT LÜLEBURGAZ- 5
» DÜNDEN DEVAM
» DÜNDEN DEVAM
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx