24 Ocak 2022 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Dr. İlkan YÜKSEL
Bir Nefes Hastanesi
Yazı Tarihi: 13 Ocak 2016 Çarşamba 07:00

Erkeklerde sıkça karşılaşılan prostat hastalıkları nelerdir?

Prostat bezi 40’lı  yaşlardan itibaren giderek büyümeye başlar. Özellikle prostatın iç kısmı büyüyebilir ve normalde bir kestane büyüklüğünde olan prostat bezi bir elma hatta portakal büyüklüğüne kadar erişebilir. Bu duruma iyi huylu prostat büyümesi veya medikal adıyla BPH (benign prostatic hyperplasia) denmektedir.

Bu hastalık ne sıklıkla gözlenmektedir ve prostat kanseriyle aynı hastalık mıdır?

Yapılan çalışmalarda 60 yaşındaki erkeklerin %50’sinde, 80 yaşındaki erkeklerin ise %90’ında iyi huylu prostat büyümesinin görüldüğünü bildirilmektedir. BPH ile Prostat kanseri ayrı hastalıklardır. BPH prostat kanserine yol açmamakla birlikte bir arada bulabilirler.

Peki hastalar hangi şikayetlerle başvurmaktadır?

Prostat büyürken idrar yolunu tıkayarak idrar akışını engellemeye başlar. Bu hastalığın seyrinde, tıkanıklığın derecesine bağlı olarak hastalarda idrar yapmayla ilgili yakınmalar başlar. Hastaların yakınmaları 2 ana grupta değerlendirilir :

Tıkanmaya bağlı yakınmalar (Obstrüktif):

İdrar kuvvetinin ve kalınlığının azalması

İdrarı başlatmakta güçlük

Kesik kesik idrar yapma

İdrarın sonunda damlama

İdrarı tam boşaltamama hissi

İdrarda kan

İdrar kesesinin uyarılmasına bağlı yakınmalar (İrritatif):

Sık idrar yapma ( gündüz ve gece )

Ani idrar yapma isteği

İdrar yapma hissi oluştuğunda idrar kaçırma

İdrar yaparken yanma ve sızı hissinin olması

BPH’ da prostatın büyümesi tek başına önemli bir bulgu değildir. Büyümeyle birlikte hastanın şikayetlerinin ortaya çıkması, şikayetlerin derecesi artması ve bu büyümenin idrar yollarında oluşturduğu olumsuz etkiler ( komplikasyonlar ) hastalığın önemini ortaya çıkartan unsurlardır.

Hastalar size başvurduğunda hangi incelemeleri yapmaktasınız?

Parmakla prostat muayenesi ve PSA incelemesi prostat kanseri ayrımı için bu şikayetlerle gelen hastalarda bakılmalıdır. Bunun haricinde idrar akım hızı (üroflowmetri), idrar tahlili, ultrasonografi mutlaka değerlendirilmeli ve hastanın durumu ortaya konmalıdır.

 Tedavi seçenekleri nelerdir?

İlaçlarla tedavi: BPH semptomları kişinin günlük aktivitelerini ve yaşam kalitesini bozmaya başladığında tedaviye geçilir. Genellikle ilk seçenek ilaçlardır.

Transüretral Prostat Rezeksiyonu (TURP): Transüretral Prostat Rezeksiyonu, iyi huylu prostat büyümesinin (BPH) cerrahi tedavisinde en sık uygulanan yöntemdir. Bu yöntem genel ve spinal (belden uyuşturarak) anesteziyle uygulanabilmektedir. Hastanemizde bu yöntem plazmakinetik sistem sayesinde minimal kanamayla hastayı 2 gün yatırarak konforlu bir şekilde uygulanmaktadır. Bu yöntem sayesinde hastalar günlük işlerine ameliyat sonrası en kısa sürede dönebilmektedir.

Açık prostatektomi: Açık olarak uygulanan bu işlem günümde sadece kapalı olarak yapılamayan çok büyük prostatlar için uygulanmaktadır.

Bu hastalığın prostat kanserinden farklı olduğunu söylemiştiniz. Hastalar prostat kanseri taraması için size ne zaman başvurmalılar?

Tarama için önerilen yaş 50'dir. Ancak ailede prostat kanseri olması durumunda 45 yaş üstü erkeklerin PSA ve parmakla prostat muayenesi yaptırması önerilmektedir.

Peki PSA ve muayenede anormallik saptanan hastalara tanı için ne gibi tetkikler yapılmaktadır?

Prostat kanserinin kesin tanısı prostat biyopsisi ile konulmaktadır. Hastanemizde lokal ve sedasyon ile prostat biyopsisi ağrısız bir şekilde uygulanmaktadır. İşlem yaklaşık 10 dk sürmektedir ve hasta aynı gün taburcu olarak günlük hayatına bir sıkıntı yaşamadan dönmektedir.

Bu yazı 43639 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Bir Nefes Hastanesi
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter