26 Haziran 2022 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mustafa SARIOĞLU
ÖN ARZU, ÖN YARGI
Yazı Tarihi: 15 Ocak 2016 Cuma 07:00

Başğa bakıp farklı bir yazı değil okuyacağınız. Bu hafta siyaset yapayım dedim. Siyaset, aslında yaşam biçimimiz. Böyle olunca da aynı şeyleri yaşamak zorunda değiliz. Ne yazık hiç kimse bunun böyle olduğunu kabullenemiyor.

  Son günlerde erki elinde bulunduranlarla ona muhalefet edenlerin bir çekişmesi var. "Ön yargılı olmak."

  Düşünüyorum; benim bir yaşam yolum varsa, bu yolu yürürken yasalara, kurallara uyuyor... Görevimi yerine getiriyor... Özellikle de insana haksızlık etmiyorsam. Benim yaşam biçimimi engelleyecek her türlü düşünceye ve eyleme karşı olurum. Karşı durmak ve karşı olmak bana bir haktır. Zira yukarıda görevimi yerine getirmekten söz ettim. Görev ve hak toplumsal yaşamın temel kuralıdır.

  Sayın yöneticilerimiz açıklama yapıyorlar:

"Muhaliflerimiz önerilerimize ön yargılı bakıyorlar." Niçin ön yargılı baktıklarını irdeleyen yok. Önerilerinizin  "Ön arzulu" olduğunun farkında değil misiniz? Demek geliyor dilimin ucuna ve kalemin ucundan diyorum. Önerilerinizde ön arzunuz ağırlıklı değil mi? Böyle olunca yaşam biçimimle bağdaşmayan ön arzunuza siyasetim nedeniyle karşı durmak hakkım değil mi?

  Siz istediklerinizde direnirken ön arzulu değilsiniz de, ben karşı çıkınca neden ön yargılı oluyorum?

  Terör olaylarına bakış farklılıkları ayrı bir konu. Terörün her türlüsüne karşıyım. Hele hele son zamanlarda insan yaşamına karşı yapılanları şiddetle değil şiddetin kareleriyle lanetliyorum.

  Televizyon konuşmalarında erki elinde bulunduranların açıklamaları beni şaşırtıyor.  Öyle bir kandırmacalı cümle kullanıyor ki duyan vatandaş "adamlar haklı. Terörü onlar yapmıyor ki" diyebiliyor.

  Erki elinde bulunduranlar diyorum. Erki elinde bulundurmak: 

Yaptırım gücüne sahip olmaktır. 

  Kimse yaptın demiyor. Eleştirilen yön yapılmayanlar, yapılamayanlar için veya oy kullanan yüzde elliden fazlanın düşüncesi olan:

 Bazı şeylerin savsaklanması için.

  Eleştirmek, karşı olmak düşman olmak demek değildir. Hele eleştirmek benim için karşı olmak ta değildir. Yapılanın daha iyi, daha güzel olması için eleştiri vardır. Yapılanın doğru olmadığını gösteren eleştiri vardır. Yapılması gerekeni gösteren eleştiri vardır.

  Erki elinde bulunduranlar bu ülkede yaşayan insanların yarıya yakını için başta değiller. Benim içinde sorumlulukları var. Onları kıyasıya eleştiren başkaları içinde birbirlerini ötekileştiren insanlarımız. Yaşamınızı iyileştirecek uygulamalar hakkınız. Eleştirmek, karşı durmakta. Ne yazık bu hakkınızı dört yılda bir de olsa gereği gibi kullanmıyorsunuz. Buda yazı sonunda benim ön yargım olsun. Sağlıklı ve yaşamın farkında olarak yaşayın.

  

Bu yazı 1818 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Eski Bir Borç
» YARDIM-ÖTEKİLEŞTİRME
» BİRAZ NE?
» NEVRUZ
» KORKUYORUM!
» YAZI TAHTASI YAŞAMAK VE MUTLULUK
» UTANIYORUM
» SEVSEM Mİ, SEVMESEM Mİ?
» NEVRUZ, GÖBEL, ÖZLEMLERİM.
» ESKİ LÜLEBURGAZ BENDE DEĞİL Kİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter