20 Haziran 2018 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 28°C
Açık
YAZAR DETAYI
Naci SUSAR
ŞARKI VE DANS
Yazı Tarihi: 04 Şubat 2016 Perşembe 06:56

Gönül köşküm Araştırmacı – Yazar Naci Susar Emekli Öğretmen

GÜNÜN SÖZÜ

‘Zevler ve renkler kişilere göre değişir’ ama şarkı ve dans insanoğlunun dinlencesidir.

-------------        ----------------        -------------

Şarkı söylemek doğal bir iç güdüdür. Yaşama sevinciyle bazı kuşlar melodik sesler çıkarırlar. Bunlara kuşların ötüşü deriz. Ağustos böceği bir yaz boyu öter. Örneğin çocukların şarkı söylemeyi sevdiklerini hepimiz biliriz. Yaşamdan nasibini almamış insanların ızdıraplarını azaltmak için söyledikleri yanık şarkıları duymuşsunuzdur. Kimi ayakkabı boyacıları hem ayakkabı boyar hem de şarkı söylerler. Bazen inşaatta çalışan işçiler türkü tuttururlar neşeli. Kimi evinde, mutfağında iş yapan kızlar mırıldanarak sürdürürler şarkılarını ve yorgunluğunu giderir bu şarkılar genç kadınlarımızın.

Hele gençlerimiz bir de yanıksa başka bir gence işte o şarkıların anıları ve anları bir başkadır ağızdan çıkarken. Ya annelerin yavrularını uyuturken ona uygun bir şarkıyla uyutmalarına ne dersiniz? Ne kadar hevesle ve mutlulukla söylenir o ninniler...

Opera ve operetlere gidip dinlediğimiz şarkılar çok hoşumuza gider ve günlerce aklımızdan çıkmazlar ve odaları tekrarlar dururuz. Çünkü çok hoşumuza gitmiştir. Ama ne yazık ki bugünkü yaşamda önce kuşlar gibi cıvıldayan şarkılar söyleyen kızlarımızın sesleri yerine mekanik ve elektronik cihazların, motorların sesleri duyulur olmuştur. Ellerden bilgisayar ve cep telefonları düşmez olmuş bu oyunlar şarkıların ve sokak oyunlarının önüne geçmiştir. Hatta cep telefonu ile konuşurken trafik ihlalleri yapılmakta bir çok tehlikeler oluşmaktadır. Ama kimin umrunda!

Şarkı kalbimize serinlik verir. Ayrıca mükemmel bir nefes açıcıdır. Teneffüs kaslarını da etkilediği için akciğerlerimize yararlı olur. Şarkı söylemenin yararları bu kadar değildir. Şarkı sevincin anlatımıdır. Neşenin acının dışa vurumudur. Hele acı içimizde birikip çok zararlı hale gelebilir. Eğer şarkıyla acıları paylaşırsak bir nebze de olsa ruhun tesellisi gerçekleşir.

Şarkı, müzik ve dans birbirini tamamlayan, birbirine bağlı şeylerdir. Dansın tarihçesi çok eski zamanlara kadar gider. Zamanla günümüzdeki dans çeşitleri şekil ve ritim olarak değişik hareketler haline dönüşmüştür.

Dans günümüzde hem bir eğlence, hem de hareket amacı olarak kullanılmaktadır.

Gençlerimizin yaptığı ritmik danslar gelişmelerini sağlar güzellik verir onlara. Klasik danslar da vücuda fiziksel gelişme sağlar. Aynı zamanda irade ve dikkati arttırırlar. Folklör dansları mahalli özellikler taşırlar. Hele folklor dansı mükemmel bir beden alıştırmasıdır. Yapanlarda ruhsal rahatlama, boşalma olur. Seyredenler de bu güzel görüntü karşısında, dinlenir, heyecanlanır ve büyük zevk alırlar. Demek ki şarkı ve dansın faydaları çok.. o halde fırsatımız olursa dansın olduğu ortamlarda bulunalım. Eğer bilirseniz sizler de dans ediniz. Ben eski bir folklorcu olarak oyunu, dansı iyi bilirim. Zaman zaman da uygularım.

Galiba bizim orta yaş grubumuz dansa yeterince önem vermiyor. Şunu unutmayalım. Açık havada spor (dans) yapanların mideleri genişlemez, karınları sarkmaz, vücutlarında yağlanma azalır. Kendileriyle barışık olurlar.

Şarkı ve dans dolu nice sağlıklı günlere. 

Bu yazı 1168 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÖDEVLER VE ÖĞLE YEMEĞİ SÜRESİ
» STRES
» ALIŞKANLIKLAR
» ARI VE BAL
» UYKU VE UZUN YAŞAMA
» YİNE GELDİ SONBAHAR!
» MEYVELER
» DOĞA VE SAĞLIK
» KİRLİ SU
» KORUYUCU HEKİMLİK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx