26 Mayıs 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Naci SUSAR
KORUYUCU HEKİMLİK
Yazı Tarihi: 06 Şubat 2016 Cumartesi 07:19

GÜNÜN SÖZÜ

‘Sen işini kış tut yaz çıkarsa bahtına’

 

Koruyucu hekimlik, tıp fakültelerinde öğretilen hekimliğin bir bilim dalıdır. Koruyucu hekimlik hastalıksız, sağlıklı yaşam yolunu gösterir insanlara. Koruyucu hekim bizleri hasta olmaktan korur tedavi etmez. Koruyucu hekimlik güçlü, akıllı, tehlikeli hastalık ve zararlı alışkanlıklardan uzaklaşan bir nesil için çalışır. Hekimliğin bu dalı sağlıklı yaşam kurallarını öğretir. Çeşitli önerilerde bulunur.

Tedavi eden hekimlikteki ameliyat, anestezi, enjeksiyon, ilaç yazma vb.. yöntemler yerine koruyucu hekimlikte yerlerini perhiz, jimlastik, kişiye uygun spor seçimi, sağlam düzgün, hastalıksız bir vücuda sahip olma yollarını ve yöntemlerini öğretir.

Tıbbın bu dalı kişileri zararlı alışkanlıklardn uzaklaştırır. Çeşitli metodlar uygulanır. Kişilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için ancak bu yöntemleri uygulamakla sğlanabilir. Hekimden korkmamak onlara yardımcı olmak gerekir. Zira çağımızın korkulan hastalığı kanserden  korkulmamasını geç kalmaktan korkulmasını ve önleme tedbirlerine uyulmasını ancak önceden alınacak tedbirlerle mümkün olacağını söylemelidir. Şöyle derler; mükemmel ve dengeli kişi hastalık düşünmeyen ve gerekli tedbirleri alan kişidir.

Hasta hekime çabuk sonuç almak istediği için başvurur. Bir komşusu ya da akrabasının önerdiği hekime güvenmeli ve o hekim hastasını gayet dikkatli dinlemeli ve tedavi yöntemlerini uygulamalıdır. Yani hekim-hasta ilişkisinde güven en önemli unsurdur.

Koruyucu hekimliğin en başta sigara, alkol, uyuşturucu maddeler vb. zararlı alışkanlıklardan uzak kalmayı kişilere sağlık vermesi gerekir. Koruyucu hekimlik bunun yerine kişilerin doğaya yönelmesini, hareket etmesini güneş ve su banyoları gibi faaliyetlere yönelmesini söyler.

Ayrıca sanat, müzik, spor ve toprak veya kendilerine en uygun bir işle meşgul olmalarında yöneltir. Hal böyle olunca insanlar hastalıklardan korunacak ve hastalıklar da azalacaktır. Fakat bütün bunlar yeterli değildir. Bunlara ek olarak denizden uzak yerlerde yüzme havuzları yeşil alanlar, mesire yerleri, moral ve kültür merkezleri yapılmalıdır. Burada devlet ve belediyecilik kurumlarına önemli görevler düşmektedir.

Günümüzde hastalıklar ve hastalar artmaktadır. Yeni hastaneler yapılmaktadır. Verem, sıtma vb. bazı hastalıklar azalmasına karşı psikosomatik hastalıklar artmaktadır.

Şimdi özet olarak diyebiliriz ki koruyucu hekimlik sağlıklı yaşam için önemlidir. Asıl olan hastayı tedavi etmek değil hasta olmama yollarını bilmek ve bulmaktır. Hepimizin bildiği gibi salgın ve mikroplu hastalıklardan korunmak için aşılar yapılır, sular temizlenir, besin maddeleri kontrol altında tutulur. Koruyucu hekimlikle devlet ilgilenir. Onlar görevlerini yaparken görevlerini iyi yaparlar, bizler de bu kurallara  uyarsak sorun kalmaz. Bu düşüncelerle herkese sağlıklı ve hastalıksız günlere ulaşma dileklerimle hoşça kalınız. 

Bu yazı 3321 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÖDEVLER VE ÖĞLE YEMEĞİ SÜRESİ
» STRES
» ALIŞKANLIKLAR
» ARI VE BAL
» UYKU VE UZUN YAŞAMA
» YİNE GELDİ SONBAHAR!
» MEYVELER
» DOĞA VE SAĞLIK
» KİRLİ SU
» KORUYUCU HEKİMLİK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter