21 Ocak 2021 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Naci SUSAR
KİRLİ SU
Yazı Tarihi: 18 Şubat 2016 Perşembe 07:00

Gönül Köşküm

Naci SUSAR 

Emekli Öğretmen 

Araştırmacı

0543 564 7167

GÜNÜN SÖZÜ

" Temizlik imandandır " 

" Temizlik Medeniyettir " 

Yaşamımızı yalnız kirli hava değil aynı zamanda içtiğimiz, kullandığımız sular da tehdit etmektedir. Hem de öylesine ki sağğımız hep tehlike altındadır.

Endüstri fabrikalarından atılan kimyasal atıklar sulara karışmakta ve suları tehlikeli ölümcül bir zehir haline getirmektedir. Diğer taraftan petrol atıklarının ya da diğer kimyasal atıkların denizlere dökülmesiyle sahil kenarında yaşayan canlıların ve deniz hayvanlarının hayatları tehlikeyle karşı karşıyadır. 

Atıkların döküldüğü denizlerde gittikçe artan bir zehirlenme sonucu insan sağğı kadar, bitki ve hayvanların sağğı da tehdit edilmiş olur. 

Denize, özellikle plaja yakın yerlerde kurulan rafinecilerden gelen artıklar, buralarda yüzenlerin sağğına zarar vermektedir.

Bu kimselerin derilerinde iltihaplar ve kanserler meydana gelebilmektedir. 

Bazı kimyasal madde üreten fabrikalarda atıklarını yakınlarında bulunan çay, ırmak ve nehirlere dökecek olurlarsa ki günümüzde bazı bölgelerde olabilmekte, böyle olunca da o su kaynaklarında yazan balık ve diğer canlılar ölmekte, yok olmaktadır.

Suların kirlenmesiyle sadece balıklar değil su kuşları, kurbağa, otsu bitkiler vb. birçok canlı türleri çok büyük zararlar görmektedir. 1980 yıllarındaki araştırmaya göre; her yıl 500 bin kişinin çocuk felcine yakalanmasının sebebi deniz kirlenmesidir.

Bir de bugünkü tarihlere bakarsak durum çok ciddi !

İnsan zekası bir taraftan uygarlığı ilerletirken modern tesisler ve fabrika sayılarını artırırken, diğer taraftanda eğer yeterli tedbirleri alamazsa kendisini vakitsiz öldürmektedir.

Dileyelim ki sağduyu galip gelir. Tüm dünya insanları birlikte tedbirleri alırlar ve uygularlar. 

Bilindiği gibi dünyanın ve biz insanın 3/4  sudur.

Ve de susuz hayat düşünülemeyeceğine göre işin önemine varmalıyız.

Yeraltı sularımız bol olabilir. Ama şu hiç unutulmasın ki yeryüzündeki çeşitli kimsayal atıklar toprağın çeşitli katmanlarından süzüle süzüle su kaynaklarına ulaşmakta ve tehlike saçmaktadır.

Hal böyle iken, aç olarak daha uzun dayanıp, susuzluğa fazla dayanamayacağımıza göre herkes ve her ülke su kirliliği tedbirlerini alıp uygulamalıdır. 

Temiz hava, temiz su ve temiz çevre de nice mutlu günlere.

Hoşçakalınız

Bu yazı 4211 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Çevrene Bak
» GÜNDOĞARKEN
» ÖDEVLER VE ÖĞLE YEMEĞİ SÜRESİ
» STRES
» ALIŞKANLIKLAR
» ARI VE BAL
» UYKU VE UZUN YAŞAMA
» YİNE GELDİ SONBAHAR!
» MEYVELER
» DOĞA VE SAĞLIK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter