18 Ocak 2021 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Naci SUSAR
DOĞA VE SAĞLIK
Yazı Tarihi: 20 Şubat 2016 Cumartesi 07:39

GÜNÜN SÖZÜ 

"Olmaya devlet cihanda. Bir nefes sıhhat gibi..."

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Doğadan ayrı olup da sağlıklı olmak kesinlikle düşünülemez. Doğa insan yaşamının bir unsurudur. Günümüzde kirli havasından dolayı oturulamayacak olan şehirlerden kaçmak isteği ve bir an önce doğanın temiz havasına kendini atma isteği günden güne artmaktadır. Bu kaçış sağlıklı yaşama iç güdüsüdür insanın. Yani temiz havaya ve yeşillik alanlara duyulan ihtiyaçtır. Çünkü doğanın kucağında sağlıklı yaşam için gerekli bütün unsurlar vardır. Doğa bu sağlık kaynağından başka şeylerde sunar insan oğluna. Örneğin sebzeler, meyveler çeşit çeşit ağaçlar, çiçekler, kelebekler, böcekler vb. 

Ne yazık ki insan banka hesabını artırmaya çalışğı kadar toprağın verimini artırmaya çalışmıyor. Tabiiki bu konuda devletin ve kişilerin üzerine çok önemli görevler ve sorumluluklar düşmektedir.

Bilindiği gibi fabrikaların çıkardığı suni gübreler, kimyasal gübreler toksik maddelerdir. Günümüzdeki meyvelere bir bakın çok güzel görünümlü fakat besin değerleri düşüktür. Yumurtalar artık yiyen ama serbest gezmeyen tavuklardan gelmektedir. Tavuklar suni yemlerle beslendikleri için lezzetleri farklıdır. Aynı şekilde keçi, koyun, inek vb. hayvanlar için de bu böyledir. Neden ? Doğadaki besin maddeleri yeterli olunmamakta ve serbest dolaşım yapamamaktan. Neyse konuyu dağıtmadan tekrar doğaya dönelim.

Doğayı sevmek, saymak, benimsemek zorundayız. Aynı zamanda onu çok iyi korumak zorundayız. Unutmamak gerekir ki toprağın kaybı insanlığın yaşamının kaybıdır.

Bir ağacı ele alalım. Bu ağaç insana gereken oksijeni sağlar. Yağmur yağdırmada ve havanın tozlarını tutmada katkı verir. Bir de ormanları düşünün ki ne kadar önemli görevleri bulunmaktadır. 

Ağaçları ve özellikle ormanlarımızı mutlak surette korumalıyız. ormanlar toprağın kalkanıdır. Toprağı su baskınlarından ve erozyonlardan korur. Orman bize yakacak odunumuzu, mobilya, kereste, kağıt vb sayısız faydaları vardır. Orman bir çok hayvanında barınağıdır. O hayvanların da bir çok faydaları vardır. Bizler bazılarını avlayarak yiyecek olarak değerlendirebiliriz. 

Orman sessizlik isteyen, doğaya ihtiyaç duyan herkesin dinlenebileceği yerdir. Ancak ne yazık ki ülkemizde her yıl binlerce hektar (bilhassa yazın) orman yangınlardan dolayı yok olmaktadır. Bu yangınlar durup dururken çıkmıyor, ya elektrik tellerinden, ya insanların hatalarından çıkmaktadır. Eğer piknik yapacaksak piknik kurallarına uymalıyız. Yakılan ateşi çok ama çok iyi söndürmeliyiz. Eğer sigara içiyorsak gerekli önlemi alıp etrafa atmamalıyız. Tabii ki diğer sebepler de var. Neticede doğa insan ve hayvanlara bir çok nimet sunar.

O halde bu nimetlerden faydalanmak istiyorsak doğaya ne verirsen onu alırsın. 

Yani ne ekersen onu biçersin ! 

Sen doğaya bir bak o sana bin bakar.

Doğa ile barışık; temiz hava, temiz toprak ve temiz çevre ile dolu nice yaşamlı günlere... 

Bu yazı 4405 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Çevrene Bak
» GÜNDOĞARKEN
» ÖDEVLER VE ÖĞLE YEMEĞİ SÜRESİ
» STRES
» ALIŞKANLIKLAR
» ARI VE BAL
» UYKU VE UZUN YAŞAMA
» YİNE GELDİ SONBAHAR!
» MEYVELER
» DOĞA VE SAĞLIK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter