07 Mart 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ali ÇEVİK
YILAN HİKAYESİ SEMT PAZARI VE CENAZE HİZMETLERİ
Yazı Tarihi: 25 Şubat 2016 Perşembe 07:00

Pazarcı arkadaşım çabanız boşuna, yaptığınız toplantılar ses getirmiyor. Odanız ve yönetimi arkanızda durmuyor sadece göstermelik yanınızdalar.

Bıçak kemiğe dayandı. Sizler fırsat bulduğunuz anda, sizlere bu günlerde olduğu gibi dertlerinizi anlatma fırsatı verildiği zaman siz anlatıyorsunuz. Birileri de dinler gözüküyor sizlerin birikmiş olan gazınız alınıyor.

Stratejik planlar yapılacak, komisyonlar kurulacak başkanın keyfi gelirse gündeme alınacak, belediye meclisinden karar çıkarsa... Çıkarsa diyorum çünkü Emin Bey işaret etmezse (meclis grubunda MHP ve AKP dahil) parmağını kımıldatamaz eğer hafif bir kıpırdanma görülürse Emin Bey adamı na yapar? 

Uyanın dedik, uyanmadınız; yaptığınız bu toplantılar sizleri birkaç yıl oyalamaya yeter. Geçmişte de toplantılar yaptınız, eylemlere kalkıştınız. "Yapıyoruz, komisyon kurduk stratejik plan yaptık" dendi. Her seferinde bir kaç yıl uyutuldunuz, o günlerden bu yana Semt pazarını bekleyen kaç arkadaşınız vefat etti, kaç arkadaşınız iflas etti piyasadan çekildi, kaç arkadaşınızın aile efradı uyuşturucu ticaretine bulaştı, kaç arkadaşınız sosyal yardımlaşma fonunun yardımına muhtaç yaşıyor biliyor musunuz acaba ?  

Oda başkanının konuşmasına bir bakın,  "imar planlarında görülen semt pazarı bir an evvel yapılsınmış" hadi ya demek planlar da semt pazarı varmış

İmar planları 1987'de yapıldı, nüfus 50 bin idi. Emin Bey iktidara 1999'da geldi nüfus 80 bin (seksen bin) idi. İki adet pazar yerimiz vardı; yıl 2016 nüfus 130 bin.  Emin Bey ONALTI yıldır hep başkan. Hep başkan... Pazar yeri bire düştü, pazar yeri kasabanın bir ucunda gidiş geliş dört lira. Orada bir de yeşil alana yapılmış Lezzet Akademisi var. 

Pazarcı arkadaşlar Belediye Meclisinde diğer partilerin de temsilcileri var. MHP ve AKP onbir kişi ile temsil ediliyor, bu partiler sessizliğini koruyor. Emin Bey'in bu partili belediye meclis üyeleri üzerindeki tesirini şimdilik söylemeyeceğim, ama mecliste onbir üyenin vereceği takrir, açacağı bir tartışma, yürekleri yeter mi bilmem ama çok şeyi değiştirir. Kendilerini ziyaret etmeniz de samimiyetlerini görme açısından faydalı olur düşüncesindeyim.

Ücretsiz cenaze hizmeti istiyoruz. 

İstiyorsunuz da adını yanlış koydunuz. Bu fırsattan istifade, belediyeciliğin ne olduğunu belediye hizmetlerinin ne olacağını bilmeyen kendi hakkını savunamayan sürü psikolojisi ile hareket eden, bedava mı gömülmek istiyorsunuz diyerek bu önemli hizmeti olmayan aklı sıra basite indiren, sulandıran yalakalara, yağcılara zemin hazırlıyorsunuz. 

Belediyecilik halkın ihtiyaçlarına göre hizmet üretme demektir. 

Belediye, vatandaşının doğumundan ölümüne, defnedilmesine kadar hatta mezar yerinin korunmasına kadar görevi gereği yanında olma durumundadır.

Bugün cenaze hizmeti paralı değildir. Belediye buradan para almaz, alamaz da mezar yeri haricinde bu konuda belediyenin dahli yoktur.  

Mezar yeri alırsanız para verirsiniz tapulu malınız olur, vermezseniz beş yıl sonra üzerine başka defin yapılabilir. 

Cenaze aracı ücretsiz gelir, belediyemiz vatandaşının bu acılı gününde yanında olması gerekirken belediye başkanımızın despotizm kokan yönetim tarzı sebebi ile devreden çıkar. Vatandaşını yalnız bırakır yani görevini yapmamış olur.

Cenaze başka bir köyde kasabada gömülebilecekse araç yardımı konusunda belediye başkanının o günkü haleti ruhiyesine bağlı keyfi tutumu rol oynar.

Başta da ifade ettiğim gibi cenaze hizmetleri paralı değildir, cenaze hizmetleri bir sistem meselesidir, bu sistem her yerde civar il ve ilçelerde hayata geçirilmiş fakat Lüleburgaz'da başkanın keyfi tutumu meclisin iradesinin zayıf olması sebebi ile hayata geçirilemiyor.

Kent konseyinin emekliler meclisinin çabalarını takdir ediyorum, fakat adını yanlış koydular, ücretsiz cenaze hizmeti değil cenaze hizmetlerinin belediye tarafından görevi gereği yapılmasını isteyin. Vatandaş bedava bir şey istemiyor dört metre bez ile bir parça pamuk almaktan aciz kimseyi görmedim öyleyse bedava mı hizmet istiyorsunuz diyen yağdanlıklara bu fırsatı vermeyin. 

Söylediğim gibi bu bir sistem meselesidir. İmar işleri gibi, Su işleri, zabıta hizmetleri vs. gibi.

Peki bu sistemin kurulmasına Emin Bey'in itirazı ne diye sorarsanız sistem kurulur, iki imam kadrosu ihdasedilir, var olan Park ve Bahçeler Mezarlıklar Müdürlüğü'ne görev yüklenir görev yapması istenirse Emin Bey'in keyfi tutumu devreden çıkar, hizmetler Emin Bey'in lütfu olmaktan çıkar sadece yapılması gereken görevi olur.  

Bu yazı 4586 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BAŞKAN FİRARDA
» EV SAHİBİ KİMDİ?
» PANCAR BAHANE RANT ŞAHANE
» KONGRELERİN ARDINDAN
» Kasabanın kötü adamları
» DEĞERLERİNİZE SAHİP ÇIKIN!
» BAŞKANA SORUŞTURMA
» ÇÖP KASABA
» Unutmadım ki?
» YILAN HİKAYESİ SEMT PAZARI VE CENAZE HİZMETLERİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter