25 Mayıs 2022 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mustafa SARIOĞLU
SEVSEM Mİ, SEVMESEM Mİ?
Yazı Tarihi: 25 Mart 2016 Cuma 06:48

Çocukluğumun insan ilişkilerini özlemedeyim. Zira günümüzde insanların karşılıklı güvenleri yok oldu.

Yardımlaşmayı; gerçek yardımlaşmayı bilen ve anlayan kalmadı. Her yardım edenin karşılık beklediği yardım alanın kendisini borçlu hissettiği günlerdeyiz.

Bu durum toplumsal birliğimizi bozmakta. Sosyal dayanışmayı ortadan kaldırmakta. İnsanlarımızı maddeci olmaya sevk etmekte. Bizler durduracak çabayı göstermemekteyiz.

Yaşamımız yarışmalar üzerine kuruldu. Beyaz camda yarışmanın olmadığı kanal ve gün yok.

Eğitimimiz yarışmalar üzerine. Orta öğretimde yarışmasız dilediğiniz okula giremiyorsunuz. Yüksek öğrenim ona keza. İş mi arıyorsunuz çalışabilmek için yarışmanız gerek. Belki en can arkadaşınızı elemek zorundasınız.

Her şeyde yarışırken dayanışma ve yardımlaşma nasıl gerçekleşir. Yaşam aynı kulvarda koşmaya çalışan onlarca yarışmacının çekişmesi. Onlarca yarışandan kazanacak olanlar üç-beş kişi.

Eğitimin diğer bir yönü ezbercilik. Hafız yetiştirir gibi bilgi ezberletiliyor. Düşünmek, akıl yürütmek, tartışmak yok olmuş. Sabah okula giden ana sınıfı öğrencisi İstiklal Marşı’nın bütünü okumaya çalışarak yürüyordu. Üzüldüm. Körpecik beyin on kıtalık şiiri ezberlemeye zorlanıyor. Milli duyguları geliştirmek kılıfı ezberciliği saklamakta. Günümüz şartlarında oldukça güzel kullanılıyor.

Yarışmalar her tarafa dal budak salmış. Din konusuda ödül olarak Umre ziyaretinin sunulduğu yarışmalar ortada. Güzel ezan okuma yarışması. Kuran-ı Kerim okuma yarışması, Hutbe okuma yarışması. Amaçlarının ne olduğunu anlayamadığım yarışmalar. Çoğu da öğrenci olanlar arasında düzenleniyor.

Çocukluğumun insan ilişkilerini nasıl özlemem. Aynı ortamı paylaşan gençler mesaj yazarak görüşüyorsa yüz yüzeliğin anlamı nerde? Herkes nerde olduğunu fotoğraflarla cümle aleme duyuruyorsa... Dostluğun güzelliği ne oldu?

Bu kadar kargaşa arasında sevgi tümden yok. Evlilikler pazarlık üstüne. Ayrılıklar anlaşmalı. Geçimler pamuk ipliğiyle gerçekleşmiş.

Bu kadar çetrefil ve çelişkili zamanı sevsem mi, sevmesem mi? Bilemiyorum.

Bu yazı 5126 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Eski Bir Borç
» YARDIM-ÖTEKİLEŞTİRME
» BİRAZ NE?
» NEVRUZ
» KORKUYORUM!
» YAZI TAHTASI YAŞAMAK VE MUTLULUK
» UTANIYORUM
» SEVSEM Mİ, SEVMESEM Mİ?
» NEVRUZ, GÖBEL, ÖZLEMLERİM.
» ESKİ LÜLEBURGAZ BENDE DEĞİL Kİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter