25 Şubat 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mümin DERE
VATANIMIZA MİLLETİMİZE HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN
Yazı Tarihi: 11 Nisan 2016 Pazartesi 07:00

T.C. KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ’NE BAĞLI “LÜLEBURGAZ HAVACILIK VE UZAY  BİLİMLERİ FAKÜLTESİ” KURULMASINA DAİR BAKANLAR KURULU’NUN 2016/8555 SAYILI KARARI 08 Nisan 2016 tarih ve 29678  Sayılı RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI.

VATANIMIZA MİLLETİMİZE HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN.

Bu vesile ile fakültemizin Lüleburgaz’a açılmasında katkıları bulunan başta; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na, Tüm kabine üyesi Bakanlarımıza, T.C. Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sayın Mustafa Aykaç’ın şahsında Kırklareli Üniversitesi Senatosu’na, T.C. Kırklareli Üniversitesi Genel Sekreteri Sayın Ergün Erbay’a, Kırklarel Valimiz Sayın Esengül Civelek’in şahsında Trakya Kalkınma Ajansı’na, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK)  Başkanı Prof. Dr. Sayın M. A. Yekta Saraç’ın şahsında akademisyen üyelerine, 1970’li yıllardan bu yana mücadelesi verilen Lüleburgaz’a ilk fakültenin açılmasında Gerek Kırklareli Üniversitesi’nde ve gerekse Ankara’daki YÖK ve Bakanlar Kurulu düzeyindeki karar ve imza işlerini takipte en büyük paya sahip AK Parti Kırklareli Milletvekilimiz Sayın Selahattin Minsolmaz’a, CHP Milletvekilimiz Sayın Turabi Kayan’a, CHP Milletvekilimiz Sayın Vecdi Gündoğdu’ya, Lüleburgaz Kaymakamımız Sayın Mustafa Kaya’ya, Lüleburgaz Belediye Başkanı Sayın Emin Halebak’ın şahsında Lüleburgaz Belediyesi’ne, Lüleburgaz Beldeleri Belediye başkanlarının şahsında Belde Belediyelerine, L.B. Üniversite Açma ve Yaşatma Derneği Başkanı Sayın Ali Taylan’a, Sayın Mahir Altan’ın şahsında Hürfikir Gazetesi’ne, Sayın Av. Mesut Sarıoğlu ve eşi gazete editörü Bn. Bircan Sarıoğlu’nun şahsında Görünüm Gazetesi’ne, “Lüleburgaz’a Birkaç Fakülte Açılmalıdır” adlı kitabımızda yazılarıyla katkıda bulunan Sivil Toplum Kuruluşlarına, yerel gazete köşe yazarlarına, eli kalem tutan, ağzı laf yapan isimli ve isimsiz kahramanlarımıza, emeği geçmiş veya ebediyete intikal etmiş eski parlamenterlerimize, bu uğraşlarımızda 7 gün 24 saat beni yalnız bırakmayan eğitimci yazar Sayın Remzi Yeşilyurt’a, iş adamı Sayın Hasan Çakır’a, bizi cesaretlendiren Lise öğretmenim eğitimci yazar Sayın Sami Arı’ya, eğitimci yazar Sayın Nedim Menekşe’ye, yürekleri vatan, millet, okullaşma sevdası ile dolu, bu uğurda emeği geçmiş ebediyete intikal etmiş Lüleburgaz’ın güzide insanlarına teşekkür eder minnet ve şükranlarımızı arz ederiz.

Değerli hemşehrilerim; 1970’li yıllardan bu yana Lüleburgaz İlçemiz ve Beldeleri insanımızın mücadelesini verdiği, bendenizin de bu köşede beş yıldan beri yazdığım yazılarımın, Lüleburgaz’da eli kalem tutan milletvekilleri, siyasi parti ilçe başkanları, belediye başkanları, odalar, borsalar, esnaf odaları başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yazılarının “Lüleburgaz’a Birkaç Fakülte Açılmalıdır” adı ile kitaplaşarak 1000’er adet olmak üzere iki baskı halinde yayımlanmış, ikinci baskısı Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve Bakanlarımızın tamamına, Başbakanlık Özel Kalem Müdürüne gönderilmiştir. Face’de yöneticisi bulunduğum 2300 kişilik üyesi bulunan “Lüleburgaz Üniversite İsteyenler Gurubu’muzdaki” bıkmak, usanmak, yorulmak bilmeyen çabalarımız aynı inançla devam etmektedir.

Yazılarımızdaki tarzımız insan ve siyasi parti, etnik grup ayırmadan, insanları üzmeden, kırmadan, baltayı taşa vurmadan, medeni ölçüler içinde kalarak Lüleburgaz insanının hissiyatını dile getiren feryatlarımızla çağımızın gelişmiş iletişim unsurlarıyla ilgili olana, olmayana, ülkemizin dağına taşına, kurduna kuşuna, Güneş’in ışınları, rüzgarın esintisi, yağmurların damlaları ile, insanlarımızın vücutlarındaki kılcal damarlarına kadar ulaştık. Gerekçemiz;

1-      Eğitimci olmamız.

2-      Eğitimin ülke olarak muasır medeniyetler seviyesine yükselmemizdeki önemine inancımız,

3-      9. Cumhurbaşkanımız Merhum Süleyman Demirel ülkemizin önde gelen sanayicilerinden Koç Holding ve Sabancı Holding için “ülkemizin taçsız kraliçeleri” benzetmesi yapar. Kraliçelerin başlarında birer taç olmalıdır. Bunun da ancak kendi adlarıyla anılacak özel üniversiteleri ile mümkün olabilir der. Koç ve Sabancı Üniversitelerinin kuruluş serüveni böyle başlamıştır. Bu üniversiteler daha şimdiden mezunları ile Dünya’nın her yerinde varlığını ispatlamaktadırlar. Trakya’nın incisi Lüleburgaz da bir taçsız kraliçedir. Buna bir taç olmalıdır. LÜLEBURGAZ İL OLMALIDIR. Lüleburgaz’a bu vesile ile üniversite de açılmalıdır. O zaman kraliçenin tacı başına konmuş sayılacaktır. Lüleburgaz bunu hak etmektedir. Merak etmeyin göreceksiniz “Yüksek Hızlı Tren” oluşumuyla beraber çok değil 10 Yılda Lüleburgaz’da olup biteni hep birlikte sağ olursak göreceğiz. Lüleburgaz’da;

-Dört yıllık Lisans düzeyinde “Lüleburgaz Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu”

-“Lüleburgaz Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi” artık var. Yeter mi? İmkansız.

Şu anda yaptığım incelemeye göre;“Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi” sayılı illerimizde var. Örneğin; İTÜ, ODTÜ, Eskişehir, Gaziantep, Samsun ve Lüleburgaz. Öyle ise Lüleburgaz’ı anlatırken dudaklarımız ve parmaklarımız boşuna yorulmamış. Şu andaki kanaatim bu fakülte Lüleburgaz’ın marka şehir olmasında bir numaralı etken faktör olacağıdır. Artık seçilmişlerin, atanmışların ve şehir planlamacılarının Lüleburgaz’ın geleceği hakkındaki bakış açıları şimdiden değişmeye başlamıştır bile.

Bir sözüm vardı ya! “Fakülte açılmadan ölmeyeceğim, kendimi ona göre programladım diye”. Artık ölsem de gam yemem, gözüm arkada kalmaz. Ancak görevlerimiz biter mi? Öyle şey yok. Daha görevlerimiz yeni başlıyor. İnsanımızın azimli olmadığını kim söyleyebilir?

Lüleburgaz, Lüleburgaz, beldeleri, Komşu ilçeleri ve insanlarımız her şeyin en iyisine layıktır. 

Saygılarımla. mumindere@yahoo.com 0 532 323 15 85

Bu yazı 3971 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» LÜLEBURGAZ TİCARET VE SANAYİ ODASI BİNA İNŞAATI HIZLA İLERLİYOR
» Sevdamız olan Lüleburgaz için isteklerimiz var
» EĞİTİMCİ, ARAŞTIRMACI, YAZAR NEDİM MENEKŞE
» Eğitimci, Araştırmacı Yazar M. Sami Arı'ya Saygı Gecesi Yapıldı
» Sayın Valimizin,
» SAYIN VALİMİZİN, SAYIN KAYMAKAMIMIZIN, SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZIN SAYIN L.B. YENİ SANAYİ SİTESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZIN DİKKATİNE
» 105 YAŞINDAKİ AİLEMİZİN TEMEL DİREĞİ ANACIĞIMIZI KAYBETTİK
» LÜLEBURGAZ’A BİR FAKÜLTE DAHA AÇILMALIDIR
» LÜLEBURGAZ HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
» MUĞLA İLİ FETHİYE İLÇESİ SEYAHATİ İZLENİMLERİM
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter