07 Mart 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Hüseyin GÜN
ERGENE VE TRAKYA’DA TALANA SON!
Yazı Tarihi: 14 Nisan 2016 Perşembe 07:00

     Bir hafta süren hummalı bir çalışma sonunda, çevre halkını düzenleyeceğimiz protesto mitingine davet ettik. Ergene Nehri’nin kirliliğini, Trakya Bölgesi’nin muhtelif yerlerine kurulması planlanan termik santraları, nükleer santraları ve rüzgar türbinlerinin (RES’leri) çevreye ve bölge halkına vereceği zararları dile getirmeye çalıştık. 

10 Nisan’da Lüleburgaz’da, saat 14.00’te başlayan protesto yürüyüşü şiddetli yağmura rağmen sürdürüldü. Kongre Meydanı’na gelindi; burada yapılan konuşmalar ve müzik dinletisinin ardından, miting sona erdi. Ergene ile ilgili daha önce de iki büyük miting düzenlenmişti. Her seferinde, yetkililer, Ergene Nehri’nin temizleneceği sözünü verdiler. Yetkililer ve siyasiler verdikleri sözlerin hiçbirini tutmadılar. O nedenle mitingin adını, ‘’ERGENE’DE YALANA, TRAKYA’DA TALANA SON’’ olarak belirledik.

     Bir canlı için, bir organizma için kan damarları ne ise, yeryüzü için de akarsular o’dur.  Trakya Haritası’na baktığınızda, Ergene Nehri’nin, bölgeye hayat veren en önemli atar damarı olduğunu görürsünüz. Ergene Nehri 35-40 yıl öncesine kadar, Yıldız Dağları ve eteklerinden süzülüp gelen temiz ve berrak suları taşıyordu; ama artık değil. Denetimsiz endüstriyel üretimin nehre bıraktığı kimyasalları ve zehirli atıkları taşıyor. Nehirde hiçbir canlı türü yaşamadığı gibi çevreye olan ölümcül etkisi, her geçen gün artmaktadır. Gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gerekse bölge belediyelerinin yaptırdığı analizlerde, elde edilen sonuçlar ürkütücüdür. Ergene’nin su kalitesi kirlilik parametreleri açısından çok kirli su sınıfı olan 4. sınıf su kalitesinde olduğu anlaşılmaktadır. Yine yapılan bir başka incelemede nehir suyunun, ancak 1/4’ünün kendi doğal suyu olduğu; 3/4’ününse, sanayi ve evsel atık su boşalımlarından kaynaklandığı tespit edilmiştir.

     Ergene Havza’sı, kendisine kavuşan dereleri ile buğday, ayçiçeği yanında meyvecilik, sebzecilik ve 50 bin dekarın üzerinde çeltik (pirinç) ekimi yapılan tarım alanlarına sahiptir. Nehrin sularından 1990’lı yıllara kadar tarımsal amaçlı yararlanılabiliyordu.  Emilim yoluyla yer altı sularının da kirlenmiş olduğu düşünülmektedir. Bu kirliliğin sonucu olarak bölge halkı ciddi sağlık sorunları yaşamaya başlamıştır. Başta kanser olmak üzere, solunum güçlüğü, böbrek yetmezliği, kalp damar hastalıkları nedeniyle erken ölümler meydana gelmektedir. ‘’Peki bu fenalığın, bu kötülüğün sorumlusu kim?’’ diye sorarsak vereceğimiz cevap; şu olmalıdır. Başta doymak bilmeyen kazanma hırsı nedeniyle her yolu mübah sayan küresel kapitalizm ve ona ‘’dur’’ demeyen, diyemeyen bizlerindir. Kapitalizm uyguladığı talancı politikalar nedeniyle doğayı (İçinde yaşayan canlı ve cansız varlıkları) hak sahibi bir özne olarak görmemektedir. İmtiyazlı duruma gelenler, doğal kaynakları bedelsiz, sahipsiz, sınırsız bir imkan olarak görmektedir. Doğa bu çarpık, sakat insan faaliyetleri sonucu tahrip edilmekte, kirlenmektedir. Yaşam bütünlüğü, döngüsü ve sağlıklı işleyişi zaafa uğramaktadır.

     Doğanın korunması, haklarının savunulması, geleceğimiz açısından yakıcı öneme sahiptir. Dünya üzerindeki bütün varlıklara aittir. İnsan da doğanın bir parçasıdır. Bireysel ve kamusal kullanım, doğaya saygı göstererek, ekolojik dengeler gözetilerek sağlanmalıdır.

Bu yazı 3388 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» “EMEKLİLER HAFTASI VE DÜNYA EMEKLİLER GÜNÜ…”
» ‘SOSYAL DEVLET’  
» ‘’YURTDIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZA’’
» “ÇALIŞ SENİN DE OLUR…”
» “CUMHURİYET’İMİZ VE SORUNLARI“
» “KIŞKIRTILMIŞ ERKEKLİK, BASTIRILMIŞ KADINLIK”
» EGEMEN’İN KÜLTÜRÜ
» ERGENE VE TRAKYA’DA TALANA SON!
» ERGENE VE TRAKYA’DA TALANA SON!
» DÜNYA BİTSE UTANÇ BİTMEZ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter