07 Mart 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Hüseyin GÜN
“KIŞKIRTILMIŞ ERKEKLİK, BASTIRILMIŞ KADINLIK”
Yazı Tarihi: 20 Mayıs 2016 Cuma 07:00

Feodal çağın etkisinden kurtulamamış toplumlarda; her insan, doğduğu andan itibaren, kendini cinsiyet ilişkisi içinde buluyor. Dişi doğanlar, emir almayı, itaat etmeyi, baş boyun eğmeyi, kısacası, kız ve kadın olmayı öğreniyorlar. Kız doğanlar doğduğunda ailede pek fazla heyecan yaratmıyor. İsteksizce bir kabullenme, büyüme süreçlerinde sevgi,  şefkat ve ilginin fazlası esirgeniyor.  Adeta evin külkedisi oluyorlar. 

Erkek doğanlar ise, aile hiyerarşisinde öncelikli bir yere konumlanıyor. Egemen, buyurgan özelliklerinin öne çıkması için önündeki engeller kaldırılıyor, taşkınlık ve haşarılıklarına göz yumulurken, gizlenmeye çalışılan bir memnuniyetle karşılanıyor. Baskın birey olmanın bütün yoLları açılıyor. Erkek evlat, ailede doğar doğmaz olağanüstü bir sevinç ve coşkuya neden oluyor. 

Doğum haberi dosta düşmana duyurulmaya çalışılıyor. Büyütülürken de sertlik içeren davranış kalıpları öneriliyor, özendiriliyor.  ‘’Sen erkek adamsın, erkekler ağlamaz.’’ Deniliyor.  Böylelikle çatık kaşlı, despotik erkek karakteri toplum içindeki yerini alıyor. Sonuç olarak, eşit birey, eşit toplumsal ilişkilerin yolu daha başlangıçta kapanmış olur. Bu da bizim ülkemizde de olduğu gibi, özgürlükçü, laik, demokratik bir toplumsal düzen kurmamızı zorlaştırıyor. 

Kadın cinayetlerinin kökeninde de bu sakat kültürel düşünce ve yaşam anlayışı yatmaktadır. Bu nedenle, k adın cinayetlerinin nedenleri uzakta aranmamalıdır. Kışkırtılmış erkeklik, bastırılmış kadınlık, hastalıklı toplum olma halimizin yegane sebebidir. 

Otoriter baskıcı anlayışlar ne yazık ki, sevgi doğurmuyor. Zoraki gerçekleştirilen bir saygı gösterisi, mutlu müreffeh toplum yaratma çabalarımızı boşa çıkarıyor. Mevcut kültürel anlayışlarımızı gözden geçirip, yeniden yapılandırmalıyız. 

‘’Her Türk asker doğar, kahraman necip millet, kutsal vatan ve devlet’’ gibi ölçüsü kaçmış hamasi kavramlar insani ve vicdani değerleri ıskalamamıza neden oluyor. 

Bu nedenle,  anlayışlarımızı, öznesi insan olan, insanımızın mutluluğu üzerine oturtmalıyız ki, hem milletimiz, hem de devletimizin dünya ulusları arasında saygın bir yeri olabilsin.

 

                                                                                                                     

Bu yazı 4006 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» “EMEKLİLER HAFTASI VE DÜNYA EMEKLİLER GÜNÜ…”
» ‘SOSYAL DEVLET’  
» ‘’YURTDIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZA’’
» “ÇALIŞ SENİN DE OLUR…”
» “CUMHURİYET’İMİZ VE SORUNLARI“
» “KIŞKIRTILMIŞ ERKEKLİK, BASTIRILMIŞ KADINLIK”
» EGEMEN’İN KÜLTÜRÜ
» ERGENE VE TRAKYA’DA TALANA SON!
» ERGENE VE TRAKYA’DA TALANA SON!
» DÜNYA BİTSE UTANÇ BİTMEZ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter