30 Eylül 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mümin DERE
LÜLEBURGAZ’A BİR FAKÜLTE DAHA AÇILMALIDIR
Yazı Tarihi: 01 Haziran 2016 Çarşamba 07:00

LÜLEBURGAZ İL OLMALIDIR

 Saygı değer hemşerilerim; Bu köşemizde Trakya’nın incisi şirin mi şirin Lüleburgaz İlçemizin özelliklerini, güzelliklerini dilimizin döndüğü kadar anlatarak kalemimizin gücünün yettiği kadar yazarak bu günlere geldik. Bundan sonra da çabalarımızı sürdüreceğiz inşallah.

            Ülkemize, Lüleburgaz’ımıza, insanımıza olan sorumluluğumuz gereği; her işin başı eğitim olduğuna göre bizler de eğitimden başlayarak yakın, orta ve uzak gelecekte Lüleburgaz’da hangi kuru ağaca hangi çivilerin çakılabileceği, neresine hangi kazmayı sallayarak hangi yatırımların yapılması gerektiği, bu süreçlerde bizlere düşen görevleri dile getirdik. Bu bağlamda;

            2007 Yılında İlimizin adı ile öğretime başlamış T. C. Kırklareli Üniversitesi’ne bağlı olarak “Lüleburgaz’da Birkaç Fakülte Açılmalıdır” sloganımızı her platformda her şekilde ülke gündeminde tutma çabalarımız var.

            Önce hayal ettik. Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine çıkarılması adına oluşan hayallerimizin gerçekleşmesi için, insanımızla çözümleri ortak akılla müşterek ürettik, insanımızın hissiyatına tercüman olduk. Başlangıçta yüzüme karşı “Lüleburgaz’a Birkaç Fakültenin Açılması Senin Aklına Geliyor mu”? Sorularıyla karşılaştık. Yılmadık. Sonuçta Lüleburgaz başardı; 

           1-      Lüleburgaz’da “Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu” artık var. 

           2-      “Lüleburgaz Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi” açılması kesinlik kazandı. 

           3-      Lüleburgaz’a üçüncü fakülte de açılmalıdır.

 

-Neden üçüncü fakülte açılmalıdır? -Neden Lüleburgaz İl olmalıdır?

Bu güne kadar Lüleburgaz ile ilgili ne söylediysek hiç yanılmadık. Bundan sonra da yanılmayacağız inşallah. Şahsen benim de çok hoşuma giden “Lüleburgaz’ın (L)’si”, “Soyadı Kültür Olan Kent Lüleburgaz” sloganları Lüleburgaz’ın tanıtımında içi boş sloganlardan öteye gidememiş olmasına karşın öğretime açılan bu eğitim kurumları o istikamette atılmış önemli adımlardır. 

Yakın gelecekte Lüleburgaz’ın marka olmasına vesile olacak Lüleburgaz Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ile ilgili yapılması olası "Lüleburgaz Havaalanı" dahil yazılacak, çizilecek inanılmaz güzelliklere daha şimdiden alışmalıyız. 

Değişmekte olan Lüleburgaz’ın yeni vizyonuna da ayak uydurmalı, olayları kendi akışına bırakmamalı, kendimizi sorgulamalı, gerekiyorsa kendimizi yeniden keşfetmeliyiz. Çünkü; At Sahibine Göre Kişner.- Atasözü.

-Üçüncü fakültenin de açılması söz konusu olduğunda; Üniversite istiyoruz noktasında olacağımız kesin.

-Nüfusu, sanayi, tarımı, ticareti, coğrafyası, ulaşımı, eğitimi, kültürü, D- 100 Karayolu, TEM Otoyolu, YHT oluşumu ve yüksek nüfus artışlı İstanbul'un arka bahçesi olarak göç alma artış hızını bir tarafa bıraktığımızı var sayalım;

Trakya İl ve ilçeleri arasında sadece Lüleburgaz’da artık üç adet sanayi bölgesi var: 

1-      Lüleburgaz Yeni Sanayi Sitesi (OSB’nin alt basamağı özelliğinde, kuruluşundan bu yana büyük mesafe kaydetmiştir.) 

2-      Lüleburgaz Evrensekiz Islah OSB (kesinleşti), 

3-      Lüleburgaz Büyükkarıştıran Islah OSB (Kesinleşti),

Değerli hemşehrilerim; YHT'nin, TEM Otoyolu'nun, D- 100 Karayolu'nun dibinden geçtiği, yapılması olası havaalanı ile birlikte "üç adet sanayi bölgesini" coğrafyasında barındıran Lüleburgaz inanılmaz bir ekonomik potansiyel, inanılmaz bir coğrafya demektir. 

SONUÇ:

1- “Lüleburgaz’a Bir Fakülte Daha Açılmalıdır.”      

2- "LÜLEBURGAZ İL OLMALIDIR". (Lüleburgaz’ın İl olması önceden 50 Yılda gerçekleşebilecek bir hayal idi. Şimdi bu hayal 10 Yıla indi hayırlısıyla.)  

Bu yazı 5449 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» HAYALİMDEKİ LÜLEBURGAZ TİCARET VE SANAYİ ODASI (III)
» LÜLEBURGAZ TİCARET VE SANAYİ ODASI BİNA İNŞAATI HIZLA İLERLİYOR
» Sevdamız olan Lüleburgaz için isteklerimiz var
» EĞİTİMCİ, ARAŞTIRMACI, YAZAR NEDİM MENEKŞE
» Eğitimci, Araştırmacı Yazar M. Sami Arı'ya Saygı Gecesi Yapıldı
» Sayın Valimizin,
» SAYIN VALİMİZİN, SAYIN KAYMAKAMIMIZIN, SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZIN SAYIN L.B. YENİ SANAYİ SİTESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZIN DİKKATİNE
» 105 YAŞINDAKİ AİLEMİZİN TEMEL DİREĞİ ANACIĞIMIZI KAYBETTİK
» LÜLEBURGAZ’A BİR FAKÜLTE DAHA AÇILMALIDIR
» LÜLEBURGAZ HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter