16 Ağustos 2022 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Göksal ÇİDEM
TOPRAK BAYRAMI..!
Yazı Tarihi: 15 Haziran 2016 Çarşamba 07:00

15/6/1945 Tarihinde 6033 sayılı Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren toprak bayramı her yıl 11 Haziran tarihini takip eden pazar günü her yıl Toprak Bayramı olarak kutlanır.

 

Amaç; Çiftçiyi Topraklandırmaktır.   Günümüze geldiğimizde ise, topraklandırma yerine var olan toprakları çiftçinin elinden alma günü olmuştur. Topraklar şirketlerin, Ormanlar madencilerin, Meralar çiftliklerin oldu. 

Toprak bugün var olan, gelecek te var olacak olan canlıların yaşama alanı ve varlık nedenidir. Öldüğünde gömüldüğü sonsuz istirahatgahıdır. 

 

     TOPRAK BAYRAMINDA ISTRANCALAR VE KIRKLARELİ

Kırklareli topraklarında M.Ö. 6400 yılında yerleşik tarıma geçiliyor. Kırklareli Merkezde İ.Ü. den Prof. Dr. Mehmet ÖZDOĞAN tarafından yürütülen Aşağıpınar kazılarında ortaya kondu. Bundan 8500 yıl önce tarım yapılan topraklar üzerine  Cezaevleri, Mülteci merkezleri, Fabrikalar, AVM’ler, TOKİ’ler yaparak geleceğimizi yok ediyoruz. Belki de Yaşamı bugünde ibaret sanan zihniyet, gelecek olduğuna inanmıyor. Her şeyi yok ediyor. Benden sonrası tufan diyor. 

Ergene havzasını ve toprakları yok ettiğimiz için, Bugün buğday, mercimek, pirinç, nohut hatta saman ve otu ithal eder hale geldik. Üstelik ithal ettiğimiz bu ürünlerin bir çoğunun gen kaynağı Türkiye.

Geride kalan bir avuç toprakla yaşam mücadelesi veren köylerimiz şimdi de Termik santral tehdidi altında.

     On bir köyü kapsayan “Linyit Kömür Arama Sondaj sahası” 1 Sınıf Tarım Toprağı-Mera ve Orman ile birlikte Istrancaların temiz kalan, doğası bozulmamış birkaç köyünü de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakmıştır. Kırklareli İli Pınarhisar, Vize, Lüleburgaz, İlçelerine bağlı,  Erenler, Soğucak, Pazarlı, Çavuşköy, Develi, Topçuköy, Sütlüce, Ertuğrul, Tozaklı, Doğanca, Poyralı Köyleri arasındaki (124.026,4 dekar )  alanda 295 noktada sondaj çalışması yapılacak.                             

Kaynak: http://www.csb.gov.tr/iller/kirklareli/index.php?Sayfa=duyurudetay&Id=132842

     Ancak, yapılması planlanan faaliyet 1/100.000 ve 1/25000 ÇDP hükümlerine de açıkça aykırılık teşkil etmektedir. Plan hükümlerinde, “Çevresel kirleticiliği yüksek olan ve/veya çevresel tahribe neden olan sanayi türleri ve kullanımlar kesinlikle yer almayacaktır. Kömüre Dayalı Termik Santral bu sanayi türlerinden biridir) hükmü ne anlama gelmektedir?.  

     Ruhsat alanının önemli bir kısmı yer altı suyu besleme alanında olup,  5 Kasım 2009 Tarih ve 27397 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren karar gereği “Ruhsat alanı” 1-2 Vize havzasında olup, Ergene havzası emniyetli işletme rezervine ulaştığından yer altı su tahsislerine kapatılmıştır. 

  Bunun yanı sıra 1/100.000 ÇDP açılan davada, Danıştay Altıncı Dairesi 2013/9178 sayılı kararında çok nitelikli Trakya tarım topraklarında çok önemli derecede tarımsal üretim yapıldığı, Çevre Düzeni planı sınırları içerisinde madencilik faaliyetleri nedeniyle, bölgenin en hassas topraklarının çok ciddi zararlar gördüğü, özellikle de su kaynaklarının mutlaka korunması gerektiği hükmü yer almaktadır.

    Bilime ve hukuka aykırı olarak hazırlanan projeden köylünün haberi yok. Bayramdan da haberi yok. Bayram yapacak hali vakti de yok. Bankalar kapısına dayanmış, ürettiğini satamıyor. Toprak elinden gidiyor. 

    Toprak bayramı, toprağı işleyenin üretenin değil; Her yıl biraz daha toprağı çiftçinin elinden alanların bayramıdır. 

    Toprağımız, Ormanımız, Meralarımız ve geleceğimiz için köylümüzün yanında olmaya, onlarla birlikte yaşamı savunmaya devam edeceğiz. Ta ki çiftçimiz bayramı kutlayana kadar.

 

Göksal ÇİDEM

 

    

Bu yazı 5447 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Toprak Bayramı!
» Aynı dağın iki nehri
» Coğrafya nehirler için kaderdir
» Bir sulak alan hikayesi Istrancalar İğneada Longoz (Subasar) Ormanları
» 2021’den 2022’ye giderken
» Toprağımızı kayıtsız şartsız korumak zorundayız
» Ahlat ağacını ağlatmayacağız
» Dünya su ve orman günü
» Toprağımızı kayıtsız şartsız korumak zorundayız
» HİBAKUŞA  -  TRAKUŞA!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter