24 Ocak 2022 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
İsmet ADAY
KİRLİLİĞE DEVAM
Yazı Tarihi: 16 Haziran 2016 Perşembe 09:18

Değerli Görünüm Gazetesi okurları 06-05-2016 tarihli gazeteyi umarım benim gibi sizler de okumuşsunuzdur. Gazete’nin 4’üncü sayfasında Ergene Nehri havzasının temizlenmesi faaliyetlerini kamuoyu bilmiyor denilmektedir. Konuyla ilgili manşeti görünce çok heyecanlandım. Acaba dedim, benim çocukluğumda içinde çimdiğim, balık avladığım, çimeninde ailece mangal yaptığım, su savağının kapatılmasından sonra Atatürk’ün Trakya Çiftçisinin ekonomik gereksinimlerini sağlamak, Türk halkının şeker ihtiyacını karşılamak maksadına matuf Alpullu’da kurmuş bulunduğu Şeker Fabrikası’nın su ihtiyacının karşılandığı, Çorlu, Istranca dağlarından doğarak Lüleburgaz, Babaeski, Pehlivanköy, Uzunköprü ilçelerini geçerek Meriç Nehri’ne ulaşıp Saros Körfezi’nden Ege Denizi’ne dökülen, buralardan geçerken ovalarımızı sulayarak çiftçimizin yüzünü güldürdüğü Ergene Nehri’nde benim bilmediğim, görmediğim bir değişiklik mi oldu ki?. Kırklareli-Edirne ve Tekirdağ üniversitelerimizin değerli bilim adamları yaptıkları çalışmalarda konuyu kamu oyu ile paylaşmışlar dedim.

Arabama atladım, Alpullu’ya giderek Ergene Nehri’ne ulaştım. Nehrin boynunun bükük, suyun kapkara ve pis kokusunun devam ettiğini üzülerek gördüm. İnsan ve hayvan sağlığına zarar vermekle kalmayıp, tarım yapılmasına hem zarar vermekte, hem de etrafa zehir saçmaya, kazara su içmeye yeltenen hayvanların ölümüne, insanların ayaklarının yara olmasına sebep olmaktadır.

Değerli hocalarım, ben bu yörede doğdum, hayatımın büyük bir zaman dilimini Alpullu’da geçirdim. Ergene’Nin böyle olmasına sermaye yanlısı, gelmiş geçmiş sağ siyasetçiler sebep oldular. Çorlu ilçesinde faaliyette bulunan deri sanayicilerini korumak adına yıllarca zararlı atıklarının Ergene Nehri’ne akmasına göz yumdular. Sonra dere üzerine arıtma tesisi yaptılar. Onu da devamlı bir şekilde çalıştırmadılar. Bunlar garip guraba insanları sadece seçimden seçime hatırlarlar. Oyları bu insanlardan alırlar, yumurtayı para babalarının folluklarına bırakırlar.

Kadim dostum değerli kardeşim, Hakan Dedeoğlu ve onun gibi bazı dostlarımız bu konuları dile getirmeye, yetkilileri uyarmaya çalıştık. Ne var ki, gelmiş geçmiş, tüm iktidarlar. Her yıl 7-8 ay pancar kampanyası yapmakta ve 800 bin ton pancar üreten çiftçilerimizi kotalarla ve de düşük fiyat uygulamalarıyla canlarından bezdirerek sonra da zarar ediyoruz aldatmacasıyla son 3 yıldır yeterli tonajda pancar üretimini bahane ederek üretilen pancarı başka fabrikalara gönderdiler. Gerçekleri söylemek yerine yalan söylemeyi yeğlediler. GDO’lu tatlandırıcıları ve kamış şekeri halkımıza yedirilmeye çalışılıyor. İşin doğrusu bu. Denemesi çok kolay. Tatlıcılara gidin, fiyatlara bakın, tatlandırıcı veya kamış şekerinden yapılan tatlıların dayanıklılığı, fiyatı ile pancar şekerinden yapılanın ki daima fiyat ve damak tadı yönünden farklıdır. İnsanlarımızın sağlığı da hiç dikkate alınmamaktadır. Trakya çiftçisi pancarı esasen parası için zaten ekmiyor. Onlara, küspesi ve melası gerekli, çünkü hepsi büyük baş hayvan yetiştiriciliği yapıyorlar. 

Trakya çiftçisi kadirşinastır. Kendisine bir adım yaklaşana iki adım yaklaşır. Kadirşinastır, çoğu aramaz daima aza kanaatkardır. Hükümet edenler, 2016-2017 yılı şeker kampanyasına olumlu yaklaşmaları halinde, 2017-2018 yılı pancar kampanyasına en az üç yıllık kampanya için pancar tesellümü olabileceğine adım gibi inanıyor ve güveniyorum. 

Hani bir deyim vardır. Un var, yağ var, şeker var, helvayı yapan adam yok.

Sizlerden istediğimiz helvayı sizler yapın, gerisini Trakya çiftçisine bırakın.

 

Bu yazı 43605 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KİRLİLİĞE DEVAM
» EVCİLİK OYUNU GİBİ BİR ŞEY
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter