23 Haziran 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 21°C
Parçalı Bulutlu
YAZAR DETAYI
Bahri BERBEROĞULLARI
‘DRUSİPARA’DAN BÜYÜKKARIŞTIRAN’A’ KİTABI ÜZERİNE
Yazı Tarihi: 25 Haziran 2016 Cumartesi 07:58

Yazıya başlamadan önce tüm okurlarımın Ramazanlarını tebrik eder, acılarıyla her geçen yüreğimiz in dağlandığı şehitlerimize Tanrıdan rahmet, geride kalan ana, baba, eş, evlat ve yakınlarına sabır ve metanet, ulusuma da başsağlığı diliyorum.

   Fariz Demir kardeşimizin Büyükkarıştıran tarihi ile ilgili kitabını haber aldığımdan beri merak ve heyecanla bekleyenlerden biri de bendim. Yerel gazetede haberi okur okumaz kendisine telefon edip tebrik ettim. Ertesi gün de, elimde çiçeğim ile yeni atandığı makamında kendisini ziyaret edip, kitabını ve Belediye Başkan yardımcılığını tebrike gittim.

   Benim baştan beri tezim ; “ Yerel Tarih, önce yerel araştırmacılar tarafından ele alınıp, araştırılıp tartışılıp ulusal platformlara çıkılmalı.”

   Bu genel kurala uyulmadığından, hele bir tane kardeşimizin popülistliği ve bencilliği ile arkasına Belediyeyi de alıp ulusal platform düzeyindeki seminerler organizasyon bakımından ne denli başarılı olduysa, bekleneni vermekten o denli uzaktı.

   Fariz Demir, doğma büyüme, Büyükkarıştıranlı ailenin evladı. İlk, Ortaokulu doğduğu Kasabada, Liseyi Kırklareli’de okumuş, sonra Kasabanın Belediyesinde görev almış, çeşitli görevler üstlenmiş emekli olup Belediye Meclisine girip, şimdi çiçeği burnunda Belediye Başkan yardımcısı.

   Yaşadığı beldenin tarihi dokusu, ahalisi, bulunduğu görev gereği kendisinde aslen var olan yaşadığı toprağın geçmişine olan bilgi ve ilgisi bu kitabı ortaya çıkarmıştır.

   Başta Başbakanlık Devlet Arşivleri olmak üzere, Büyükkarıştıranla ilgili yerli ve yabancı seyyah ve yazarların yazdıkları sabır ve titizlikle araştırılıp, derlenip aslı ve bugünkü dile çevirileri kitaba konduğu gibi konuya uygun harita ve fotoğraflarla desteklenmiştir.

   Gelelim kitaba; Fariz Demir, klasik dönem Büyükkarıştıranı’ nı günümüz: Misinli, eski adıyla Misivri, Mesene denilen belde ile özdeşleştirmekte, Büyükkarıştıran’ın II.Bayezıt zamanında kurulduğunu ısrarla vurgulamaktadır.

   Kitabın ağırlıklı konusu; KARIŞTIRAN SÜLEYMAN BEY, yine Karıştıran kökenli BEHİŞTİ ile Sultan II.BAYEZID ile oğlu YAVUZ SULTAN SELİM in Karıştıran ovasındaki savaşı  oldukça geniş yer almaktadır.

   Rüstem Paşa vakfı yapıları ile diğer tarihi yapı ve olayları belgeleriyle anlatmış. Çok merak ettiğim, bugünkü yapısına bir türlü anlam veremediğim, Rüstem Paşa Camii’nin orijinal yapısını ben de bu kitaptan öğrendim.

   Kitapta yer alan konular belgelere dayandırılmış tanımı yerine, belgelerde yer alan Büyükkarıştıranla ilgili konular kitaba konu başlığı olmuştur tanımı daha çok yakışmaktadır.

   Sonuç olarak; Fariz Demir belgesel bilgilerin aydınlattığı BÜYÜKKARIŞTIRAN KİTABI’nı yazmış, BÜYÜKKARIŞTIRAN BELEDİYESİ de Kültür Yayını olarak kitaplaştırarak ölümsüzleştirmiştir. Tebrikler, emeğine, kalemine sağlık sevgili kardeşim FARİZ DEMİR, teşekkürler, her geçen gün geçmişine bağlı daha çağdaş, daha yaşanılır, modern bir kent yaratma gayretinde olan BÜYÜKKARIŞTIRAN BELEDİYE BAŞKANI LÜTFÜ KARAMAN’a böylesine yararlı bir eseri kazandırdıkları için.

 

 

 

Bu yazı 1909 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SOKOLLU MEHMET PAŞAZADE KASIM PAŞA’NIN BAŞI SOKOLLU MEHMET PAŞA TÜRBESİ’NDE NAAŞI LÜLEBURGAZ ZİNDAN BABA TÜRBESİ’NDE ÖYLE Mİ?
» SOKOLLU MEHMET PAŞA OĞLU KASIM PAŞA’NIN MEZARI NEREDE?
» ZİNDAN BABA
» EĞİTİMLE SİMGE OLMUŞ  ŞEHİR LÜLEBURGAZ !
» 30 AĞUSTOS 1922 SON TAARRUZ
» ‘DRUSİPARA’DAN BÜYÜKKARIŞTIRAN’A’ KİTABI ÜZERİNE
» TARİHİ MEKTEPLER
» ERTUĞRUL KÖYÜ TARİHİ İLKOKUL BİNASI 100 YIL SONRA KÖY MÜZESİ
» ERTUĞRUL KÖYÜ TARİHİ İLKOKUL BİNASI 100 YIL SONRA KÖY MÜZESİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx