07 Mart 2021 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Hüseyin GÜN
“ÇALIŞ SENİN DE OLUR…”
Yazı Tarihi: 27 Haziran 2016 Pazartesi 07:35

‘’Bu ülkede ezilen kimmiş?’’ diyerek bu soruya burun kıvıranlar olduğu gibi, ‘’Ne ezileni ulan!’’ diye üstten ve tehditkâr bir dil kullananların sayısı az değildir. Ezilenlerin telaffuz edilmesine bile tahammül edilememektedir. Ezilenleri aslında hepimiz kolayca görebiliriz. Yirmi milyon vatandaşımız, açlık sınırında, Çöpten yiyecek toplayan insan görüntülerini her gün görmek mümkün. Otuz beş milyon yoksulluk sınırında yurttaşımız var. Üç milyonu aşkın işsiz, milyonlarca asgari ücretli, asgari ücretin sefalet ücreti olduğunu söylemeye bilmem gerek var mı? Kim ne derse desin; topraksız ya da az topraklı köylü vatandaşlarımız, aleviler, Gayri Müslimler, Kürtler, solcular, tarafsız gazete yazarları, sanatçılar bu ülkenin uzun yıllardır ezilenleri konumundadır. 

‘’Kimsesizlerin kimsesi’’ olma iddiasında olan Cumhuriyet dönemi de, kimsesizlerin kimsesi olamamıştır. Ülkemiz insanının kahir ekseriyetinin yoksulluğun çaresizliğin pençesinden kurtulamadığını yaşayarak gördük. Milyonlarca köylü, bir o kadar kent yoksulu bin bir zorlukla yaşamını sürdürüp, çocuklarını büyütebilmişlerdir. Eğitim imkânlarından yoksun olarak büyüyen çocukları da kendileri gibi, sisteme ucuz emek gücü olarak katılmışlardır. 70’li yıllardan sonra teknoloji ve teknoloji ürünü araç-gerecin hayatımıza girmesiyle bazılarımızın ekonomik durumunda görece de olsa, iyileşme oldu. İlerleyen yıllarda, siyaset cambazları tarafından ‘’Orta direk’’ diye adlandırılan, orta sınıfın oluşumuna tanık olduk. Paçayı hafiften kurtaranlar kendilerini zengin sayarak, liberal, muhafazakâr sağ partileri güçlendirdiler. Sağladıkları özgüvenle, ''Çalış senin de olur.'' söylemini sloganlaştırdılar. Geride bıraktıkları hemşerilerini, komşularını ve akrabalarını aşağılayarak, tembellikle suçladılar. 

Vatandaşlarımız bir siyasi partiye yakınlığı nedeniyle kollanıp, iş bulma kolaylığı elde etmiş bir miktar para sahibi olmuş olabilirler. Ama bu adil değildir, doğru değildir. İş imkânları, fırsatlar insanlarımızın hangi partiden olduğuna bakılmaksızın verilirse, ancak o zaman ''ülkemizde gelir adaleti var.'' diyebiliriz. Aksi takdirde gerçek manada eşit yurttaşlıktan, kardeşlikten söz edilemez. Ülke barışının niçin sağlanamadığına kafa yorarak, bu açıdan bakılmalıdır. 

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, devletin üst düzey görevlilerinin yolsuzluk ve hırsızlıkla anılmaları hepimizin utancı, ayıbı olmaya devam etmektedir. Bu ayıptan kurtulmak hepimizin görevi olmalıdır. Günümüzde siyaset erbabının devlet imkânlarını kullanarak, gayri ahlaki yollarla akıl almaz zenginliklere sahip olduğunu bilmeyen sanırım yoktur. Gelir dağılımının, fırsat eşitliğinin olmadığı, her türlü ayrımcılığın yapıldığı bir ülkede; yoksulluğun zincirini kırmanın o kadar kolay olmadığı bilinmelidir. Sadece, gelir adaletsizliği bile başlı başına iç barışı ve kardeşlik duygularımızı zedeleyen en önemli etken durumundadır. 

Ülkemiz hala yoksuldur. Ülkemizi yoksulluktan kurtarabilmenin yolu, ayrımcılığı, gelir adaletsizliğini ortadan kaldırıp, herkesin kardeşçe yaşayabileceği toplumsal dayanışmayı esas alan bir anlayışı benimsemesi gerekir. Tuzu kuruda olanlar, yoksulluğun ne olduğunu anlamaları gerekir. ‘’Damdan düşmeden, damdan düşenin halini anlamak’’ gibi. Ben öğretmeniniz olarak ''Ezilen kimmiş?'' sorusuna elimden geldiğince açıklama getirmeye çalıştım. Umarım sorunun cevabı olmuştur. Dünyaya örnek gösterebileceğimiz bir ülke yaratabilmemiz dileğiyle; herkese sağlıklı, mutlu, başarılı günler dilerim.

Bu yazı 4003 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» “EMEKLİLER HAFTASI VE DÜNYA EMEKLİLER GÜNÜ…”
» ‘SOSYAL DEVLET’  
» ‘’YURTDIŞINDA YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZA’’
» “ÇALIŞ SENİN DE OLUR…”
» “CUMHURİYET’İMİZ VE SORUNLARI“
» “KIŞKIRTILMIŞ ERKEKLİK, BASTIRILMIŞ KADINLIK”
» EGEMEN’İN KÜLTÜRÜ
» ERGENE VE TRAKYA’DA TALANA SON!
» ERGENE VE TRAKYA’DA TALANA SON!
» DÜNYA BİTSE UTANÇ BİTMEZ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter