16 Ağustos 2022 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Göksal ÇİDEM
ISTRANCALARIN İKİ YAKASINDA YAŞANANLAR
Yazı Tarihi: 12 Ağustos 2016 Cuma 07:48

Istrancalar Avrupa’nın en önemli 5 doğa alanından biridir.  1/3’ü Bulgaristan topraklarında, 2/3’ü ise Türkiye topraklarında. Sınırı Mutlu (Rezve) deresi çizer.  Aynı bulutta ıslanıp, aynı suyu içeriz, farklı dilleri konuşur, farklı sesleri duyarız. 

Bizim köylerimizden karşıya baktığımızda gördüğümüz orman, duyduğumuz kuş ve müzik sesleri.  Oradan bize bakıldığında ise görülen RES  (Rüzgar Enerji Santralları) , duyulan ise iş makinaları, dinamit sesleri.

Ormanı korumak, yaşamı ve kültürü de korumak demek.  Ağustos ayının ilk haftası karşı taraftaki köylerde kurban bayramı, panayır havasında asırlardır kutlanıyor.  

Panayır, köyün girişindeki ormanlık alanda bulunan Aya İlia denen bölgede yapılıyor. Dinsel içerikli gösterilerin yanı sıra,   Kuzular Kurban ediliyor. Her aile kestiği kurbanı kazanlarda kaynatarak gelen misafirlere ikram ediyorlar. Bunun yanında  peynir ve diğer yöresel ürünler de var.

Yaklaşık yüz yıl önce aynı etkinlikler, bizim köylerde de yapılıyor. Mübadeleden önce Kırklareli Merkeze bağlı Çağlayık köyü folklor gösterilerinin merkezi olan bir köy. Bulgarların söylediği türkülerde Çağlayık adını Türkçe duymak mümkün.

Karşı taraf yüzlerce yıldır sürdürdükleri gelenekler ile kültürü muhafaza ederken, aynı zamanda doğal varlıklarını da korumuş.

Biz ise hem kültürel hem de doğal varlıklarımızı kaybediyoruz. Aslında kaybettiğimiz geleceğimiz. Aynı dağda yaşayan, aynı bulutta ıslanan, birçok noktada aynı suyu içen, aynı kuşun sesini dinleyen insanlarız.

Istrancalar için birçok proje üretildi.  Bunlarla birlikte adına yatırım, aş, iş dedikleri sanayi geldi. Önce Ergeneyi kaybettik. Sonra Derelerimiz. Şimdi ise Su ve orman varlıklarımızı kaybediyoruz.

Daha fazla kaybetmeden, kalanları kurtarmak için, Istrancaları çok geç olmadan, hazırlıkları 2 yıl süren      Biyosfer Rezerv alan  çalışmasının, bir an önce onaylanması ve  kabul edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde,  Gelecek nesillerimize bırakacağımız bir gelecek olmayacaktır.

Karşıda tanrıya kurbanlar adanıp, herkesle paylaşılırken, bizde ise ormanlarımız ranta kurban gidiyor. Hem de telafisi mümkün olmayacak şekilde. Ormanlarımız ile birlikte geleneklerimiz de yok oluyor.

Geçmişten bize kalan toprak, orman ve su, bize bırakılan yaşam.

Bizim geleceğe bıraktığımız ne? Ölüm. Zehir akan Ergene, delik deşik edilmiş ve hala katledilen ormanlar, RES’ler, taş ocakları, çimento fabrikaları bu da yetmezmiş gibi yeni düşünülen termik ve nükleer santraller.   Bugünü yaşamak adına geleceği yok ediyoruz.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, sanayiciler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre sektörü ve yurt dışından gelen uzmanların katıldığı Toprak Kirliliği Çalıştayı yapıldı.

ÇMO Genel Başkanı Baran Bozoğlu Toprak kirliliği konusunda Trakya'ya dikkat diyor. Çünkü En büyük toprak kirliliği Trakya bölgesinde. Nedeni açık. Ülke topraklarının sadece %3’üne sahip kara parçasında binlerce fabrika. Yetmezmiş gibi her gün yenileri ekleniyor. Bunların çoğu kirli sanayi. Tek akarsuyumuz Ergene’yi bu  sanayi yok etti. Şimdi de plansız göç ve kirli sanayi ormanları ve toprakları yok ediyor.

 Ülke nüfusunun yaklaşık %20’si Trakya topraklarında  yaşıyor. Kirlilik için önlem alınmazsa,  radikal adımlar atılmazsa,  kaçınılmaz son hızla  yaklaşacak ve bu bereketli toprakların yarını olmayacaktır. Bu topraklar üzerinde sanayi tesisleri ve bunların  kapasiteleri artarken, ormanlar ve sular azalıyor. Kim kazanıyor? Kim kaybediyor?

Bugün hak gördüklerimiz, yarınlardan çaldıklarımızdır.

8 Ağustos Dünya Limit Aşım Günü’ydü. Bugün yaşayan insanların, dünyanın kendini yenileme hızından daha fazlasını tüketmesi, ekosistemlerden ve doğal kaynaklardan talep etmesi sonucu yarınları tüketmeye başlamasıdır.

Limit aşım günü; Doğmamış çocukların  yaşam haklarını bugünden tüketmek, geleceği yok etmek  demek.

 

Bu yazı 6209 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Toprak Bayramı!
» Aynı dağın iki nehri
» Coğrafya nehirler için kaderdir
» Bir sulak alan hikayesi Istrancalar İğneada Longoz (Subasar) Ormanları
» 2021’den 2022’ye giderken
» Toprağımızı kayıtsız şartsız korumak zorundayız
» Ahlat ağacını ağlatmayacağız
» Dünya su ve orman günü
» Toprağımızı kayıtsız şartsız korumak zorundayız
» HİBAKUŞA  -  TRAKUŞA!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter