20 Temmuz 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Murat TOPRAKKIRAN
KAYIT DIŞI EKONOMİNİN YORGUN AMA YILMAZ SAVAŞÇILARI !
Yazı Tarihi: 16 Ağustos 2016 Salı 07:17

Üniversite sınav sonuçları belli oldu... adaylar tercihlerini yaptılar ve yerleştikleri okullar ilan edildi... Bir haftadır gözümüz  gazetelerde... internette... sanal alemde!

 

Kayıt dışı ekonominin yorgun ama yılmaz savaşçısı özel ders hocalarının kimilerinin gazetelere 'falanca... falanca... falanca öğrencilerim şu... şu... şu okullara girdiler... gerçi öyle olacağı belliydi... ezelden beri tercihim hep kazanma olasılığı yüksek... çalışkan öğrencilerden yana olmuştur benim... işi bilcen... işe gitmeycen... başarıda vasat... pek bi istikbal vaat etmeyen öğrenciyle ne işim olur benim birader... hiiiç uğraşamam... puanını beğenmeyip tercih yapmayan... ortalamamı düşüren kardeşlerime de kırgınım… yeri gelmişken söyleyeyim'  türü ilanlar verip vermediklerini...

 

Başka bir özel ders hocasının feysbukta '… veeee kışlık evim... doksanlı yıllarda eve özel derse gelen dönemin öğrencisi kardeşlerim sayesinde edinmiştik... alttaki foto yazlık mülküm... onu da ikibinlerde kooperatif usulü edindik... taksitleri… aidatları falan yine sevgili öğrencilerim karşıladılar sağolsunlar... içini de döşediler... güle güle oturuyoruz çok şükür... in iki alttaki fotoya... ne görüyon... spor araba... ona da sağolsunlar 2012-2016 dönemi öğrencilerim sponsor oldular... tuttukları altın olsun... yastık altında tuttuklarıma girmiyom... sonuçta onlar benim özelim' paylaşımı yapıp yapmadıklarını takipteyiz!

 

Ya da özel ders hocasının oturduğu binanın beşinci kat balkonuyla yan bina beşinci kat balkonuna ip gerilerek asılmış 'cebirin kompetanı falanca hocanın 2016 gurur tablosu... kazandırdıklarım aşağıda... yeni sezon için ders bedeli ödemesi 2017 harman vadeli olmak üzere kursiyer öğrenci kabullerine başladığımı sayın halkıma önemle duyururum... iki yıllığından da olsa kazandıramadıklarımın parasını 2018 harmanında iade garantisi... dip not... bi de fiş... fatura... serbest meslek makbuzu veremiyom... dolayısıyla kart geçmiyo… peşinen belirteyim... sonra söylemedi demeyin' pankartı!

 

Yerel gazetede tam sayfa renkli teşekkür ilanı:
'Ben geometrici falanca!.. Fotoğrafta omuz omuza gözüktüğümüz Aysel Fatma Hanım... Ali İhsan Bey ve dördüz evlatları Hale, Lale, Hasan, Mehmet... otuz yılda kazandırdığım onlarcasından yalnızca altısı... Mehmet'in manitası öğrencim Nazlı kızım Midilli’de  tatildeymiş... Onu kareye alamadık ne yazık ki... Netice itibarıyla... Onlar mutlu... ben mutlu.... bereket versin'

 

Bu türden teşekkür metinlerine, ilanlara rastlayacağımıza olan inancımız tam... arama tarama çalışmalarına devam... kayıt dışı ekonominin yorgun ama yılmaz savaşçılarına selam!

 

 

 

* * *

 

 

Sokaktan gelen 'karpuzcuuuu' sesine kulak kabartılır... balkondan satıcıya seslenilerek traktör durdurulur... merhaba faslında karpuzların menşeinin Çeşmekolu ya da Erikleryurdu olduğu anlaşıldıysa eğer... hemen ortak tanıdıklarla ilgili muhabbet açılır... iyi... en iyi karpuz için torpil arayışına girişilir... üretici amca hesap görme aşamasında 'tanıdıklar hep ortak... anlaşılan sen de bizim partidensin' deyip orta boy bi karpuzu 'bu da benden' diyerek hediye eder... yukarı çıkılır... karpuz dörde bölünerek... dilimlenmeden buzdolabına konulur ve onbeş dakika kadar beklenir... burada kritik süre onbeş dakika... ne az... ne çok... çeyrek karpuz tepsiye alınır ve kabuk kısmına doğru fazla derine inmeden dilimlenir... karpuz dilimleri hızlıca bi şekilde mideye gönderilir... sıra işin en keyifli kısmına gelir... sağlam bi yemek kaşığı alınır ve karpuzun dip kısmında kalanlar kaşıkla bi güzel sıyrılır... yalnız dikkat!.. burada yemek kaşığı seçimi çok önemli.... öyle zamanında gazetelerin kuponla dağıttıklarıyla falan olmaz bu iş... sakatlık çıkar... bi de karpuz suyunun sıçramasına karşı boyna önlük bağlamak... atlete ya da tişörte kağıt havlu tutuşturmak yok... işlem bitene kadar ağza burna... sakala bıyığa bulaşanları peçeteyle silmek de yok!.. onun keyfi orada!

 

Netice:
Karpuz suyu ve çekirdekleriyle dolu bir masa... direk kirli sepetine şutlanan atlet ve şort!.. ve mideye indirilen bi  bibuçuk kilo kadar yerli karpuz.


Ne keyif ama! 

 

 

 

* * *

 

 

Sabah saatleri:
- akşama gidelim mı bi yerlere... çoktan oturup anlatamadık
- ne iyi olur valla... benim de canım acayip köfte… rakı falan çekiyo ama hep dışardayım diye hatun surat yapıyo... beklemede kalın arıycam ben sizi

 

En geç yarım saat sonra:
'tamam akşama çıkıyoz... telefonda yapay kavga yarattım... konuşmuyoz benimkinle... nereye gitçeemizi kararlaştırıp arayın beni'

 

 

 

* * *

 

 

Kuzey Ege tatilini sürdüren bir arkadaşımızın sanal alemde Pazar günü  yapmış olduğu 'fotoğraflardaki eski evlerden birini alıp butik otel yapacaksın aslında... zeytinyağı... balık... rakı... ege otları ve deniz... kolay kolay ölmezsin' üst başlıklı paylaşımıyla aynı hayali kurup benzer paylaşımları yapan tanıdıkların sayısı üç basamaklılara doğru gidiyor hayırlısıyla! 

 

 

 

* * *

 

 

- aynı dönemde okumuşuz galba edirnede
- evet evet... hatırlıyorum ben sizi... fen edebiyattan dersten çıkar…  yemekhanenin arka kapısının oradan kaynak yapardınız kuyruğa... biz de alkışla protesto ederdik sizi... biyolojiydi di mi

 

Hemen de bozuluyorlar! 

 

 

 

* * *

 

 

Aşağımuzruplu'dan Mücella!

'be arkadaş!... kasabada bu kadar çok doğrudan teminci... şansı yaver gidip periyodik olarak ihale alan var... son yılların vergi rekortmenleri listelerinde ara ki tekini bulasın' diye düşünürsen yanlışa düşersin!

 

Belki adam isminin açıklanmasını istemiyo!
'mümkünse ismimi yıldızlarla kaplayın benim... gene de fazla zorlamayın' diyo!
Ya da o işler senin sandığın kadar karlı değil!.. Zarar edenlerden dahi söz ediliyo!
Nerden biliyon!

 

 

* * *

 

 

- damat bey ne iş yapıyo
- orta düzey yönetici... çalıştıı şirketin belkemiiymiş
- yiyo olmasın o sizin epinizi
- günaa boynuna... kıllandırma şimdi beni

 

 

 

* * *

 

 

Yılların klasiği: Şimdilerde kasap ve ciğercilerin önünde yalanıp duran o tombul / besili kediler av yasağının bitmesi ve balık sezonunun açılmasıyla birlikte balıkçıların önüne göçüp bi nevi diyete başlayacaklar. Hiç değişmez! 

 

 

 

* * *

 

 

Piyasalardaki durgunluk nedeniyle  'gerçi evi ipotek de verebilirim ama... hatun ekşir şimdi... yanlış anlamazsan kredime kefil olur musun' günleri!

 

Aman dikkat!

 

 

 

* * *

 

 

Çocukluk çağındaki arkadaşların bu ve benzer konularda şakalaşması falan iyi güzel de!.. koca koca dayıların günümüzde de çarşı ortasında arkadaşları bisikletle geçerken 'tekerlekler dönüyo oolum... dikkat et düşçen' diye seslenme huylarını hala bırakmamaları... diğerinin de onlara 'tekerlek oolum onlar.. döncekler tabi' cevabını yapıştırması durumları yaşlar geçse de ruhların hala çocuk olmasının göstergesi olsa gerek! 

 

 

 

* * *

 

 

- bireeee ibraam... kızana bak... avalar binbeşyüz... aynalı gözlük... rugan pabuçlar... janjanlı mintan
- dün yoktu (!) ... bugün koktu... çıktıı yeri bilmiyoz sanki... o giderken biz geliyoduk oolum

 

 

 

* * *

 

 

' Ağustos'un yarısı yaz yarısı kış '

Hala gölgede otuz küsur derece!.. Görücez bakalım!

 

 

 

* * *

 

 

" Cumhuriyet benim ağabeyim... O'na laf söyletmem! "

Fikret OTYAM ( 19 Aralık 1926 - 9 Ağustos 2015 )

 

 

 

* * *

 

 

Falih Rıfkı Atay “Atatürk Ne İdi?” adlı kitabında, Ata’nın Romanya Dışişleri Bakanı’na hitaben söylediği şu sözleri aktarır:


“ ... Herhangi bir şahsın, yaşadıkça memnun ve mesut olması için lazım gelen şey, kendisi için değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmaktır. Hayatta tam zevk ve saadet ancak gelecek nesillerin şerefi, varlığı, saadeti için çalışmakla bulunabilir. ”

 

( Melih AŞIK'tan )

 

 

 

* * *

 

 

39 haftayı devirdik!

Haftaya Salı günü 40. hafta köşe yazısında  buluşabilmek umuduyla…

Bu yazı 2894 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ESNAFIMIZIN KIYMETİNİ BİLELİM.
» HAFTA SONU EVİ !
» BOŞ MEKANLARIN ANLAMSIZ SORUSU !
» KARAR SİZİN !
» LÜTFEN DİKKAT!.. YÖNLENDİRME YAPMAYALIM!
» YENİ ATA SPORUMUZ !
» KASAP HAVASI !
» GİYSİLERLE VEDALAŞAMAMAK !
» BIRAKIN BU İŞLERİ !
» KAYIT DIŞI EKONOMİNİN YORGUN AMA YILMAZ SAVAŞÇILARI !
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter