21 Nisan 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 19°C
Parçalı Bulutlu
YAZAR DETAYI
Bahri BERBEROĞULLARI
30 AĞUSTOS 1922 SON TAARRUZ
Yazı Tarihi: 29 Ağustos 2016 Pazartesi 07:10

Yaşamakta olduğumuz bunalımlı günler bize tarihimizden ders almadığımızın en belirgin örneğidir. Tarih bize bunu en güzel örnekleriyle anlatmaktadır. İşte bir 30 Ağustos’u daha yaşıyoruz. Büyük taarruz zaferinin üzerinden 94 yıl geçmiş. Tarih kitaplarının defalarca açtığım sayfaları yerine, değişiklik olsun, bildiklerimizin dışında o günleri yaşamış günün kahramanlarının anılarına rastlamak umuduyla Sokollu Mehmet Paşa Kütüphanesi’ne uğradım. Tarih Bölümünü tek tek tararken, Atatürk’le Trablusgarp’ta aynı cephede çarpışan, ardından Anadolu’da Kurtuluş Savaşı’nda aynı kaderi paylaşan ilk Muhafız Birliği Komutanı Şerif Güralp’in: “Kurtuluş Savaşı’nın içyüzü” kitabını ilgili memura kaydettirip eve okumaya alıp, o gece gün doğana kadar bitirdim (223 sayfa).

   Şerif Güralp Edirneli hemşehrimiz, Trakya’nın işgal yılları ve Cafer Tayyar Paşa ile ilgili çok değişik tespitleri ile özellikle Atatürk ve Trakya ilgili bilgiler kitapta birinci elden olduğundan dikkat çekici.

   Türk Kurtuluş Savaşı’nı yazmak büyük olay, içyüzünü yazmak ise daha büyük bir olaydır. Çünkü Kurtuluş Savaşı sonuçta Muazzam Bir Tarihtir, belgelere dayanarak yazılır, işin gerçeği de bu olup, dayanak da budur. İstiklal Savaşı, geçmişten günümüze çeşitli yazarlar tarafından yazıldı, yazılmaya da devam ediyor. İlginç olan bir başka yanı da; savaşı yaşamış,  Şerif Güralp gibi Mustafa Kemal’in bizzat yanında savaşmış, yaşamış gerçek kahramanların ağzından, kaleminden söylenip, yazılanlardır.

    Tarih ‘Milli Benliği’ öğretir. Tarihini bilmeyen, tarihini örnek almayan, ahlak ve inançları sarsılmış ulusların bundan sonra varlıklarını korumaları mümkün değildir. Özellikle gençliğimiz, Kurtuluş Savaşı’nı çok iyi bilip, özümlemeli, çıktığı İstikbal (gelecek) Savaşında her türlü dogmalardan, sapaklıklardan uzak, ATATÜRK’ün ulusal bilinç ve çağdaş düşünceleriyle hem kendini hem ülkesini kurması, yüceltmesi gerekmektedir.

   MUSTAFA KEMAL, onun ülkü arkadaşları, binlerce şehit, böyle bir gençliğe emanet etmek için canlarını, kanlarını verdiler.

   Sevgili Okurlarım, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın 94. Yıldönümünde, Yunan ordusunun Eskişehir’den Afyon’a kadar, 100 kilometreyi aşan bir cephede muazzam bir tahkimat yapıp, tel örgüyle donatıp onun arkasına çekilip, savunmaya geçtiğinde, Yunan’a akıl hocalığı yapan İngiliz generalleri bu sağlam tahkimatı Türklerin altı ayda söküp-çözemeyeceğine hükmederek Yunanlıları yüreklendiriyorlardı.

   27 Ağustos 1922 günü TÜRK BAYRAĞI AFYON KALESİ’nde dalgalanmağa başlayıp, 29 Ağustos 1922 günü saldırıp kazandığı zafer Türk ordusunu cesaretlendirmiş, ileri atılmaya hazır ok durumuna getirmişti

   30 Ağustos 1922, Büyük Taarruz gecesini ve durumu, yanında bulunanlardan, Atatürk’ün Muhafız Komutanı rahmetli Şerif Göralp’ten dinleyelim:

   “30 Ağustos gecesi çok büyük tehlikeleri göze alarak tertiplediği durumu cephede, harita üzerinde bir daha gözden geçiren Başkumandan ellerini ovuşturarak gülümsedi. Orada bulunanlar, onun gözlerinden bir şeyler okumak istiyorlardı. Garp Cephesi Kumandanı İsmet Paşa, I.Ordu kumandanı Nuret tin Paşa son emri bekliyorlardı. O zaman İngilizlerin muazzam orduları ile bir avuç Türk’e Filistin’de oynadıkları oyuna karşılık; kendisinden daha kuvvetli düşman ordusunu büsbütün yere sermeyi düşü nen Mustafa Kemal’in kaşları çatıldı. Sonra, “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri…”  diyerek son emir ve komutasını verdi. İşte o zaman; aslan Milletin, aslan ordusu, aslanlara gıpta ettirecek gök gürlemelerini andıran kükremesini yaptı. Bataryalar gürledi, Dumlupınar mevziileri allak bullak oldu.

   Piyadeler, süngü takıp ALLAH ALLAH nidaları ile düşmanlarına saldırıp süngüleri böğürlerine batırdı. Süvariler, Fahrettin Paşa’nın kumanda ettiği süvari kolordusunun 1.Tümeni, merhum Mürsel Paşa’nın 2. Tümeni, Zeki Paşa’nın14.tümeni, merhum Suphi Paşa’nın kumandasında olarak yalın kılıç olarak düşmanın gerilerine önüne gelen her engeli aşarak bir yıldırım gibi ALLAH ALLAH sesleriyle saldırdılar. Her tarafta kıyameti andıran bir vuruşma, bir boğazlaşma başladı.

  Mağlubiyeti kolay kolay kabul etmek istemeyen Yunan ordusu karşılık vermek istiyor, saldırıyor, karşı atağa geçmek istiyor ama bütün hamlelerini karşılayan, Mustafa Kemal’in kumanda ettiği Türk askeri, çok yerinde taktikle düşmanına üstün olarak, öldürüyor, ölüyor harikalar yaratıyordu. Sonunda düşmanını yere seriyor, Yunan Başkumandanı Trikopis’i esir alıp başkumandanı Gazi Mustafa Kemal’in karşısına dikiyordu.

   Türk Süvarisi olanca hızıyla, kaçan düşmanın peşine düşmüş 9 Eylül 1922 günü İzmir’e girip Hükümet Konağındaki Yunan Bayrağını indirip, Kurtuluşu tüm hasret ve heyecanla yaşayan İzmirlilerin sevinç gözyaşları ve alkışları arasında Yüzbaşı Şerafettin İzmir bir daha inmemek üzere Şanlı Bayrağımızı göndere çekiyordu…”

   Türk Kurtuluş Savaşı, tarihin kaydetmediği, o güne kadar hiçbir ulusun yaşamadığı hileler, haksızlıklar ve facialar serisinin doğurduğu savaştır. Vatan, eli silah tutan bütün evlatlarını kaybettikten, bütün silahları da elinden alındıktan sonra dört taraftan saldırıya uğrayıp işgal edilmiştir. Bu kadar güç şartlar altında şahlanabilmek ve sonuçta tüm cihana karşı zafer kazanmak, ancak yüce TANRI’nın TÜRK ULUSU’na bahşettiği MUSTAFA KEMAL gibi bir lider ile ŞEHİTLERİN, GAZİLERİN yiğitlik ve cesareti, VATANIN HER EVLADININ BİRLİK ve DAYANIŞMASI bütünleşince gerçekleşmiştir.

   Büyük bir onurla 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI’nın 94. Yıldönümünü kutlarken, başta Başkomutan MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ve SİLAH ARKADAŞLARI ile ŞEHİTLERİMİZİ, GAZİLERİMİZİ RAHMETLE MİNNETLE, FATİHALARLA ANIYOR, bir kez daha :” VATAN SİZE MİNNETTARDIR “ DİYORUZ.

  

  

  

  

Bu yazı 1079 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SOKOLLU MEHMET PAŞAZADE KASIM PAŞA’NIN BAŞI SOKOLLU MEHMET PAŞA TÜRBESİ’NDE NAAŞI LÜLEBURGAZ ZİNDAN BABA TÜRBESİ’NDE ÖYLE Mİ?
» SOKOLLU MEHMET PAŞA OĞLU KASIM PAŞA’NIN MEZARI NEREDE?
» ZİNDAN BABA
» EĞİTİMLE SİMGE OLMUŞ  ŞEHİR LÜLEBURGAZ !
» 30 AĞUSTOS 1922 SON TAARRUZ
» ‘DRUSİPARA’DAN BÜYÜKKARIŞTIRAN’A’ KİTABI ÜZERİNE
» TARİHİ MEKTEPLER
» ERTUĞRUL KÖYÜ TARİHİ İLKOKUL BİNASI 100 YIL SONRA KÖY MÜZESİ
» ERTUĞRUL KÖYÜ TARİHİ İLKOKUL BİNASI 100 YIL SONRA KÖY MÜZESİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter