02 Mart 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Nedim MENEKŞE
KÖY ENSTİTÜLERİ GERÇEĞİ SINIF GECELERİ (8)
Yazı Tarihi: 05 Eylül 2016 Pazartesi 07:37

(Hafta Sonu Eğlenceleri)

Köy enstitülerinin vazgeçilmez bir uygulamalarından birisi de sınıf geceleri veya hafta sonu eğlenceleridir. Bu konu ile ilgili bakanlık genelgesinde "Enstitülerde en az on beş günde bir eğlenti tertip olunur. Bu eğlentilere öğrencilerin ve öğretmenlerin katılması şarttır" denmektedir. Bu genelgeye dayalı olarak;

Her köy enstitüsünde hafta sonları her hafta veya bazen on beş günde bir hafta sonu eğlenceleri yapılır. Bu eğlencelere yöneticiler ve öğretmenler aileleriyle mutlaka katılırlar, bir haftanın yorgunluğu, problemleri unutulur, neşeli, eğlenceli bir gece geçirilir, gelecek hafta için moral depolanırdı.

Aslında bu gelenek, eğitmen kursları ile başlamıştı. Süleyman Edip Balkır "Eski Bir Öğretmenin Anıları" kitabında haftalık eğlenceler için şunları söylüyor:

"Her hafta sonu, kursun bayram günü oluyordu. İçi lüks lambasıyla aydınlatılan çadırların avlusu, kenarlarına banklar, sandalyeler sıralanarak hazırlanır; her ilin eğitmen adayları, marifetlerini burada gösterirlerdi. Asıl coşkunluk, Çorumlular halayını çekerken başlar, taşardı. Onların kendilerinden davulcusu, zurnacısı tamamdı. Birbirinden atik, tığ gibi on iki delikanlı el ele verdimi vücutlarda, bacaklarda, ayaklarda sanki bir kişininmiş gibi, ayni ölçülerdeki kıvrak hareketler akıp gider; Seyircileri de coşkunluklarının peşine yakıp götürürdü. Bir başka il köy gelenekleri; daha öbürü köy okulu üzerine hazırladıkları meydan oyunlarını ortaya koyar, vakit geçirilirdi. Böylece hem yorgunlukları dinlendirici etkisi, hem de düşündürücü örnek yönleriyle bir bakıma haftalık programın uzun ve renkli bir dersi olurdu bu eğlenceler."

Bu eğlencelerin hazırlığını önceden belirlenen bir sıraya göre birer sınıf üstlenir. Küme öğretmeninin öncülüğünde yapılan hazırlıklar genellikle gizli yapılmaya çalışılır ve herkes merakla eğlence gününü beklerdi.

Programlarda müzik çalışmaları, müzik aletleri, halk oyunları, halk türküleri sazlar eşliğinde sunulur, mahalli halk oyunları, değişik yörelerin adetlerini gösteren orta oyunları, temsiller, şiirlerle neşeli bir gece geçirilmesi sağlanırdı.

Düzenlenen gecelerin biri birinin tekrarı olmaması için her sınıf öğrencileri, yöreleriyle ilgili yenilikleri arar, bulur ve meydana çıkarırdı. Bu sayede bulunulan yörenin kültürünün ortaya çıkması, topluma mal edilmesi sağlanırdı.

Toplu eğlencelere sınıf geceleri dışında her fırsatta yer verilirdi. Bir diğer enstitüden gezi veya iş için gelen ekipler için eğlence düzenlenir. Ev sahibi ve gelen ekipler yörelerinin kültürünü kaynaştırırlardı.

Recep Bulut anılarında Hasanoğlan'la ilgili olarak; "Ekipler geldiği ve Hasanoğlan'dan gidecekleri günlerde ve gecelerde onların onuruna eğlenceler düzenlerdik. Her ekip sırasıyla kendi Akordeon, mandolin ve sazlarıyla, yöresinden getirdiği şarkıları, türküleri söyler, kendi yörelerinden oyunlar oynardı. Bu zengin geceler bizi daha zengin kılardı." diyor.

Rasim Pehlivan anılarında hafta sonu eğlencelerini şöyle anlatıyor;

"Her hafta cumartesi akşamları, okulun özel müsamere salonunda sınıf müsamereleri yapılırdı Gösteriyi yapacak küme, okul müsamere kolu başkanının, sınıf öğretmeninin ve küme müsamere kolu üyesinin rehberliğinde hazırlanır, günü gelince müsameresini yapardı. "Bizimki daha iyi olsun" çabasıyla kümeler tatlı bir rekabet oluştururdu. Her müsamerenin

Sonunda Eğitim Başı'nın veya diğer bir yöneticinin değerlendirmesi olurdu. Öğrencinin değerlendirmesi alkışlarıyla kendini gösterirdi.

Her hafta yapılan müsamerelerde öğrenciler eğleniyor, dinleniyor ve idealindeki görevine yönleniyordu. Gösteriyi yapan kümenin öğrencileri bütün okul arkadaşlarını eğlendirir ve yönlendirirken, kendilerinin yetişmesine, gelişmesine ve açılmasına da yardımcı olurdu. Bu yolla toplum karşısına çıkmak, konuşmak, rol yapmak alışkanlığı kazanır kendilerine üzen duyguları artardı.

Hafta sonu eğlencelerinin bir özelliği de; gösteriyi hazırlayan kümenin bütün öğrencilerinin kendi yeteneğine göre mutlaka görev almasının sağlanmasıydı. Sınıfın tüm öğrencilerinin ilgi duydukları alana göre yeteneklerinin sergilenmesine dikkat edilir. Bu hazırlıkta görev belli kişilere yükletilmezdi. Böylece tüm öğrencilerin toplum önünde rahat hareket etme alışkanlığı kazanmalarına çalışılırdı

Müsamerelerde oynanan piyeslerin konusu çoğunlukla köy hayatında alınır ve öğrencilerin kendi buluşları olurdu. Mahalli oyun ve türkülerle birlikte değişik yörelerden alınan, milli oyunlara, halk türkülerine yer verilir, o gece herkes coşar, oynar haftanın yorgunluğunu giderir yeni haftaya canlı kanlı hazırlanılırdı"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 3970 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Kuruluşlarının 78. yılında Köy Enstitüleri
» Ölümünün 57. Yılında MİLLİ EĞİTİM BAKANI HASAN ALİ YÜCEL!
» KÖY ENSTİTÜLÜLER (12)
» KÖY ENSTİTÜLÜLER (6) CAVİT BİNBAŞIOĞLU
» OY KULLANMAK VATANDAŞLIK GÖREVİDİR
» ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ
» KÖY ENSTİTÜLERİ KAPANMASAYDI (1)
» KÖY ENSTİTÜLERİ GERÇEĞİ SINIF GECELERİ (8)
» OLAĞANÜSTÜ HAL
» MİLLETVEKİLLERİMİZE İLK DERS
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter