20 Temmuz 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Murat TOPRAKKIRAN
LÜTFEN DİKKAT!.. YÖNLENDİRME YAPMAYALIM!
Yazı Tarihi: 27 Eylül 2016 Salı 07:30

 

'pek sayın velilerimiz... üzerime vazife değil ama... sevgili öğrencilerimizin yıl boyunca ihtiyaç duyacakları… okulda kullanacakları ürünleri… defteri… kalemi… silgiyi… cetveli… kısaca her bi şeyi falanca kırtasiyeden cazip koşullarla temin edebileceğinizi önemle anımsatmak istiyorum... gene işinize karışmak gibi olmasın ama... orasını göz ardı etmeyin derim... bilmeyenler için adres tarifi vereyim... çık yola... giderken solda... gelirken sağda... ya da dur dur... giderken sağda mıydı... bak şimdi heyecan yaptım... ben de karıştırdım'

 

İyi niyetle de olsa yönlendirme yapmayalım!.. Velinin ve öğrencinin esnaf tercihi hakkına saygı gösterelim.

 

 

 

* * *

 

 

İlla uzak deplasmanlar, yurt dışı turlar şart değil demek!

Köfte için Ahmetbey, Kırklareli ya da Turgutbey'e... balık için Kıyıköy, İğneada ya da Silivri'ye... ciğer için Edirne'ye... yoğurt için Kanlıca'ya... pirzola ya da kokoreç için Mandıra'ya... kestane şekeri için Bursa'ya... pide için Fatih'e falan gittiğimizde de 'gastro turist' oluyormuşuz biz!

 

Konunun uzmanı Vedat Abi öyle diyor!

 

 

* * *

 

'sayın misafirlerimiz... düğün bahçemizin yetkilisi ben... hepiniz hoş geldiniz... sesim arkalara geliyo mu arkadaşlar... anlamıyom... sesim geliyosa el kaldırın... gelmiyosa kıpırdamayın... hah tamam... ses gidiyomuş... nerde kalmıştık... pek muhterem hanımefendiler... beyefendiler... davetiyede yazılanı dikkate alıp küçük kardeşimizin sünnet merasimine çocuk getirmediğiniz için hepinize aile adına tek tek teşekkür ediyorum efendim... sünnet düğününde çocukla zor oluyo takdir edersiniz ki... maksat büyükler eğlensin sünnet çocuğu baksın... bu arada… farkettik ki herkes benim masam neresi diye soruyo... masalarda numara yok efendim... havuz başı sahne önü masalar deyim yerindeyse localar ailenin akrabalarına tahsisli... bi arkası kasaba eşrafı ve şaşırıp da sünnete burma bilezik getirenler için... orta bölümler çeyrek altın ya da gram altın takanlara ayrılmış durumda... takıda yonca altın ya da muadili tarzda tercihlerde bulunanlar te o dip kısımdaki manzarasız masalarda yer baksınlar kendilerine... maçlarda da öyle olmuyo mu... bastırıyon parayı maçı iyi tribünden seyrediyon... anlaşıldı mı... sorusu olan varsa alayım... yok herhalde... tekrarlıyom... '

 

( taşra kasabası yakın geleceğin havuz başı yemekli sünnet düğünü olası açılış anonsu )

 

 

* * *

 

 

Kasabamızın kimi caddeleri, sokakları toplama saatinden önce çıkarılan çöplerden, sigara izmaritlerinden ve diğerlerinden geçilmezken!.. İki mahallede durum farklı: Cumhuriyet Mahallesi ve Dere Mahallesi.

Bu mahallelerden ne zaman geçsem elinde süpürge kaldırımı, yolu süpüren... süpürdüklerini poşetlere, çuvallara dolduran... ardından hortumla temizliğe girişen insanlar görüyorum. Çöp alma saatinden önce çıkarılan çöp de yok gibi. Bravo.

 

Umarım diğer mahallelerde yaşayanlar olarak örnek alırız.

 

 

 

* * *

 

 

Otobüsle çıkılan toplu gezilerde, kimi katılımcıların mola ve serbest gezme sürelerinin bitiminde ya da kalınan otelden ayrılış saatinde bir türlü yetişemeyip geç kalmaları... geç kalanların daha otobüsün ilk basamağına ayak basar basmaz diğer katılımcılar tarafından alkışlarla protesto edilmesi!

 

Yılların geleneği.

 

 

* * *

 

 

'uzun ömrün gizli formülü' !!!

 

Rastlamışsınızdır: Her uzmana… uzmandan görüş alan çeşit çeşit gazeteye göre bu formül (!) farklı:

Kimi 'günde en az beş porsiyon meyve ye... erken ölüm riskin yüzde bilmem kaç azalsın' diyor... Kimi 'meyveyi mümkün olduğunca az tüketmeli' diye öğüt veriyor!

'Domatesi, kırmızı biberi, kırmızı üzümü... özetle kırmızıyı sofrandan eksik etme' diyen de var... 'yaşı ve sağlığı müsait olanlar için haftada en az iki kez takla (!) atmak şart' diye akıl veren de!

'Günde iki üç bardak demleme çay tam kararıdır' havasında olan da 'iki üç bardak çay diyenler ne bilecek... bir bardak çayı geçme... dinle sen aganı’ diyeni de mevcut!

'Günde bir bardak şarap... mümkünse kırmızı' öğütleyenlerle 'aman haaaa' diyenler!

‘Kendi gıdanı kendin yetiştir’ diyenler bi tarafta ‘ne yorucan kendini… pazardan al… marketten de olabilir’ diyenler beri tarafta.

‘Kendi metabolizmana uygun besinler tüketmen gerek… bunun için folik asit kan tahlili yaptırman yeterli’ diyenler kadar sık olmasa da ‘ne tahlili be… ye iç keyfine bak’ çıkışı yapanlara da rastlanıyor!

 

Uzmanlar ve onlardan görüş alan kimi gazeteler ‘uzun ömrün gizli formülü’ konusunda mutabık kaldıklarında haber versinler lütfen!.. Belki konuyla ilgilenenler olur!

 

 

* * *

 

 

Kış geldi!.. Sanal alemde içecek (!) masalarından yapılan 'arkadaşlarla yorgunluk atalım dedik... iştahı olan buyursun gelsin' temalı fotoğraflı paylaşımların evlerin balkonlarından yapılan 'ailece çay içip yorgunluk atıyoz… azcık üşüyoz ama olsun' temalı fotoğraflı paylaşımlar karşısındaki ezici üstünlüğü sürüyor!

 

Bu saatten sonra fark zor kapanır!

 

 

* * *

 

 

- naaptın arkadaş... iş arıyodun... bulabildin mi
- hem buldum... hem bulamadım
- nasıl oluyo o
- bulduğum işler hep meşakkatli çıktı
- heee anlaşıldı... on dönüm bostan yan gel yat osman tarzı bi iş bakıyon o zaman sen
- yani
- çok beklersin

 

 

* * *

 

 

Geçtiğimiz Pazar günlerinden biri… saat 09:45… Hürriyet Mahallesi Alan Sokak:
"simitçi geldi simitçiii... her zamanki simitçi geldiii"

 

'Sayın müşteri... gelen yabancı değil benim... ailenizin simitçisi' mesajı!.. Hem de en incesinden!
Bunun için seviyorum bu kasabayı.

 

 

* * *

 

 

Zemin kattaki iş yerlerini, ön cephedeki camı çerçeveyi üst kattaki daire hizasına kadar öne almak... kaçak yolla kazanılmış alan yaratma amaçlı yapılacak genişletme / inşaat çalışmalarını uygulamak için denetimin pek olmadığı 9 günlük bayram tatillerini sabırla bekleyen tatlı su kurnazı (!) kimi fırsatçılara ne demeli?

 

Bu saatten sonra pek gören olmaz!.. Gören olsa da kimseler ses çıkarmaz!.. Özetle muhtemelen yırttınız!

 

Dip not: İyi şeyler değil bu tip işler!.. Yapmayınız!.. Yapana denk gelirseniz uyarınız!

 

 

* * *

 

 

Yemek sonrası ikram ettiği çay ve kahveden ücret almayan işletmelerde 'arkadaşlarım tok... ben az çorba alıcam... onlara iki çay... devamında kahve içme hakkımız da saklı yalnız di mi... hayır sonra şey olmasın' dememek... toplamda üç lira hesap karşılığı masaları uzun süre işgal etmemek... haliyle gıyabında kulakları çınlatmamak lazım!

 

 

* * *

 

 

Haftaya Salı günü buluşabilmek umuduyla…

Bu yazı 2693 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ESNAFIMIZIN KIYMETİNİ BİLELİM.
» HAFTA SONU EVİ !
» BOŞ MEKANLARIN ANLAMSIZ SORUSU !
» KARAR SİZİN !
» LÜTFEN DİKKAT!.. YÖNLENDİRME YAPMAYALIM!
» YENİ ATA SPORUMUZ !
» KASAP HAVASI !
» GİYSİLERLE VEDALAŞAMAMAK !
» BIRAKIN BU İŞLERİ !
» KAYIT DIŞI EKONOMİNİN YORGUN AMA YILMAZ SAVAŞÇILARI !
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter