20 Haziran 2018 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 28°C
Açık
YAZAR DETAYI
Bahri BERBEROĞULLARI
EĞİTİMLE SİMGE OLMUŞ  ŞEHİR LÜLEBURGAZ !
Yazı Tarihi: 03 Ekim 2016 Pazartesi 07:35

  Araştırmacı – Yazar: Bahri  BERBEROĞULLARI

   LÜLEBURGAZ, XI. Bin yıllık İnsanlık tarihi, 6500 yıllık Trak-Klasik Yunan (Helen), Roma-Bizans, Osmanlı-Türk tarihi ve kültürlerini yaşamış ama yazılmamış, soyadı değil, kendi, özü-sözü Kültür Kentidir.

   Yaşadığı tüm kültürlerden dönemlerine ait özgün,  tarihlerini yansıtan kalıntılar bulunmasına karşın, acımasızca tahrip ve yok edilmiş tarihi eser ve izler. Tarihin, tarihi eser ve izlerin katledilip yok olmasına rağmen o dönemlere ait tek tük te olsa birkaç parça objenin inatla hala var olma mücadelesi

   Yaşadığımız kentin tarihi ve kültürel dokusundan habersiz, bilgisizliğimiz yüzünden 2015’lerde aslından çok ötekileşmiş, kendi görmek istediğimiz, kendi kullanma amacımıza uygun restore ettirdiğimiz 450 yıllık SOKOLLU MEHMET PAŞA KÜLLİYESİ içersindeki tarihi ÇİFTE HAMAMLARI dünyada ve Türkiye’de örneği görülmemiş biçimde Belediye Binasında sanki yer yokmuş gibi sırf popülistlik, ‘ben yaptım oldu’ mantığıyla Belediye Meclisi Toplantı Salonu’na çeviren zihniyet!

Tüm bu olumsuzluklar, Lüleburgaz’ın Tarihi Kültür Kenti olduğu gerçeğini yok etmiyor, edemiyor, edemeyecek de. Okullarımız da öğrencilerimizin ders başı yaptıkları (2016-2017) Ders Yılı zillerinin çalmaya başladığı şu günlerde geçmişte olduğu gibi günümüzde de Maarifi ile (Eğitim-Öğretim) kendini gündeme getiren, kendinden söz ettiren Lüleburgaz’ın eğitim-öğretim durumu, sorunları vardır, olacaktır da. Lüleburgaz tarihten gelen geleneği ile sorunların üstesinden gelir.

   2016-2017 Ders yılı zilleri 19 Eylül Pazartesi çaldı. İlimiz genelinde Kırklareli Merkez ve Şehir- Kasaba ve Köylerimizde toplam 46 Bin 681 Anasınıfı-İlkokul-Ortaokul ve Lise öğrencisinin ders başı yaptığı İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat AŞIM tarafından açıklandı.

   Sevgili okurlarım, benim yaptığım araştırmalarda 2016-2017 Ders yılında İlimiz ve İlçelerimizde Öğrenci sayıları şöyledir: Lüleburgaz: 23 Bin 327 Öğrenci, Kırklareli Merkez: 14 Bin 037 Öğrenci, Babaeski: 5 Bin 15 Öğrenci, Vize: 3 Bin 614 Öğrenci, Pınarhisar:  1. 720 Öğrenci, Demirköy: 872 Öğrenci, Pehlivanköy: 427 Öğrenci, Kofçaz: 173 Öğrenci ile yeni ders yılına başlamış oldukları anlaşılıyor.

 Bu bilgileri Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü ve Lüleburgaz İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin yerel gazetelerde yer alan beyanlarından ve Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün internet sitelerinden aldım.

 İlimizin Öğrenci sayısı, Kırklareli’nin bu yıl Üniversitelere Öğrenci yerleştirmede Türkiye Birincisi olmasının ağırlığı Lüleburgaz olmasına karşın Lüleburgaz’a Devletin her alanda olduğu gibi Eğitim alanında yaptığı yatırım taşıdığı potansiyele eş değer midir?

Vergide Lüleburgaz önde, tarım, üretim, Milli Eğitimde açık fark önde Devletin Kırklareli’ne yaptığı yatırımların kaynağını,  kaymağını alan-yiyen Kırklareli Merkez İlçe. Neden? İl Merkezi olmasından.

   Lüleburgaz siyasi partileri, siyasileri daha ne kadar bu haksızlığa karşı susacak, ellerini ne zaman masaya vuracaklardır?

   Lüleburgaz Trakya’da  Edirne’den, Kırklareli’den, Tekirdağ’dan 20-25 yıl önce “TRAKYA ÜNİVERSİTESİ KURMA-YAŞATMA DERNEĞİ”ni kurup, yaşama geçiren şehirdir. Arşivlerde vardır. Apar topar Edirne’ye Trakya Üniversitesi’ni, yıllar sonra her ile bir Üniversite ile  Kırklareli Üniversitesi’ni kurup Lüleburgaz’ı  Yüksek Okulla avutup, oyaladıktan sonra dört yıllık fakülte vererek, o da gelecek ders yılı (2017-2018 Ders yılı) öğrenci alımına başlayacak.

   Yakında çıkacak: ”LÜLEBURGAZ EĞİTİM TARİHİ “ Kitabımızda da görüleceği gibi, Lüleburgaz, Kırklareli değil, Eğitimde Türkiye’de Örnek-Model Eğitim sistem ve uygulamaları ile Türk Milli Eğitim Tarihi’ne adını yazdırmış, Kepirtepe gibi Eğitim mabedini bağrında yaşatmış, Emrullah Efendi’nin şehridir. Bu özellikleri ile Kırklareli Üniversitesi EĞİTİM FAKÜLTESİ başta olmak Sanat- Mimarlık Fakültesini hak etmiyor da Kırklareli mi hak ediyor? Kusura bakmayın, Bölgecilik, şehircilik ne derseniz deyin, Lüleburgaz Kırklareli değil mi deyin, hayır değil. Bu şehrin aydınları başta olmak üzere, siyasileri bu güne kadar hep sustu. Kırklareli Üniversitesi rektörü, Senatosu bilmez, anlaşılan hiç öğrenme çabaları da yok, Lüleburgaz’ı bilmiyorlar, öğrendiklerini de kulak arkası ediyorlar.

   Lüleburgaz bir değil birçok Fakülte istiyor. Dayatmadan, Lüleburgazlıların istediği Fakülteleri vakit geçirmeden Lüleburgaz’a açın.         

      Lüleburgaz’a Prof. Dr. Necdet Tekin’in kısa Milli Eğitim Bakanlığı döneminde Güzel Sanatlar Lisesi açıldı.

Bu Lise, sıkışık bir binada güç şartlarda, Koridorlarda, merdiven ayaklarında eğitim-öğretim yapmaya çalışıyor neden? Yeterli atölye, salon olmadığından. Kısa zamanda İl çapında ve Yurt çapında adını duyurdu, kendini kabul ettirdi. Edirne Güzel Sanatlar Lisesi gibi modern bir binada eğitim yapsa harikalar yaratır. Çok mu olur böyle bir istek Lüleburgaz için? Sonuçta başarı nasıl olsa Kırklareli’ne yazılıyor, kaymağı Kırklareli yiyor.

   Bir sözüm de bu şehrin siyasilerine; hangi partiden, siyasetten olursanız olun, Lüleburgaz söz konusu olduğunda ortak bir tavır ortaya koyun, İl Genel Meclis üyeleri, siz ne iş yaparsınız? Şu Güzel Sanatlar Lisesi’ni gündeme getirin, bastırın sizden vatandaş görev bekliyor, icraat bekliyor. İlin en çok üyeye sahip üyeleri siz Lüleburgazlılarsınız, çıkın rektöre bastırın yeni fakülteler açın deyin. Olmadı bir kere… Bir kere daha çıkın, eylem koyun Lüleburgaz arkanızda. Bakın olur mu olmaz mı?

   Son sözüm Kırklareli Milletvekili Selahattin MİNSOLMAZ’a, Lüleburgaz’ı iyi bilir, tanırsınız. Lüleburgazlılar da sizi tanırlar. Sizinle ne Belediyedeki göreviniz yıllarında ne de sonradan görüşmüşlüğümüz yok. Çünkü benim Belediyeye su parası yatırmadan başka işim olmadığı gibi, siyasi bir yanım da olmadığından tanımanız mümkün değil. Ancak ben duyarlı bir vatandaş, hemşehri olarak yerel basını ve medyayı yakından izlerim. 26 Ağustos 2016 Cuma günkü yerel basında sizin bir demeciniz vardı: “Olgunlaşma Enstitüsü Kırklareli’mize Hayırlı Olsun “.  Türkiye’de mevcut 16 tane Olgunlaşma Enstitüsü’nün yanında 17.cisinin Kırklareli de eski Kocahıdır İlkokulu binasında hizmete gireceği müjdesini veriyor, Kırklarelimize hayırlı olsun diyordunuz.

İşte merkezi yönetimin Kırklareli’ne bir kıyağı daha. Sayın vekil, size samimi olarak, gönlümden geçeni söyleyeyim mi? Kırklareli’ne açılacak  o Olgunlaşma Enstitüsü var ya , sizin Bakanlığa yakışacağınız kadar LÜLEBURGAZ’a yakışırdı  vallahi…

   2016-2017 DERS YILI ÇOCUKLARIMIZA- ÖĞRETMENLERİMİZE- ÖĞRENCİ VELİLERİMİZE – MİLLETİ MİZE HAYIRLI, SAĞLIKLI, BAŞARILI  OLSUN…

Bu yazı 1556 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SOKOLLU MEHMET PAŞAZADE KASIM PAŞA’NIN BAŞI SOKOLLU MEHMET PAŞA TÜRBESİ’NDE NAAŞI LÜLEBURGAZ ZİNDAN BABA TÜRBESİ’NDE ÖYLE Mİ?
» SOKOLLU MEHMET PAŞA OĞLU KASIM PAŞA’NIN MEZARI NEREDE?
» ZİNDAN BABA
» EĞİTİMLE SİMGE OLMUŞ  ŞEHİR LÜLEBURGAZ !
» 30 AĞUSTOS 1922 SON TAARRUZ
» ‘DRUSİPARA’DAN BÜYÜKKARIŞTIRAN’A’ KİTABI ÜZERİNE
» TARİHİ MEKTEPLER
» ERTUĞRUL KÖYÜ TARİHİ İLKOKUL BİNASI 100 YIL SONRA KÖY MÜZESİ
» ERTUĞRUL KÖYÜ TARİHİ İLKOKUL BİNASI 100 YIL SONRA KÖY MÜZESİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx