21 Temmuz 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Murat TOPRAKKIRAN
KARAR SİZİN !
Yazı Tarihi: 04 Ekim 2016 Salı 07:30

 

 

 

Bizim buralardan uzaklarda yaşayıp da çok yüz liralar (!) bayılıp büyük kentlerdeki et pişirme teknikleri workshoplarına / atölyelerine giden tanıdıklar ve tanımadıklar!

Burgaz'a... Ahmetbey'e... Turgutbey'e... Sütlüce’ye… Celaliye’ye… Kırklareli'ye... Yeniköy'e (Uzunköprü)... Keşan'a... Büyükmandıra'ya... ya da en kestirmeden Trakya'da dilediğiniz kasabadaki dilediğiniz ızgara salonu, lokanta ve benzerlerine yolunuzu düşürün siz ilk fırsatta!.. Hem etin kralı nasıl pişirilirmiş dersini ustasından bedava alın, kursa vereceğiniz paracıklar cebinizde kalsın... hem de mideniz bayram etsin!

 

Dinleyin kardeşinizi diyeceğim!.. Baskı olarak algılamayasınız diye siz bilirsiniz... karar sizin demekle yetiniyorum! 

 

 

* * *

 

 

Tamam hepimiz yaşlılarımızı çok seviyoruz, elimizden geldiğince onlara karşı saygıda kusur etmemeye çalışıyoruz da... yaşlılığa bağlı nedenlerle hastanede tedavi gören o tonton insanların kimilerinin oksijen maskeli, hortumlu, serumlu, yarı koma hali fotoğraflarını sanal aleme yükleyip 'dualarınızı eksik etmeyin' üst başlıklı paylaşımlar yapmak da neyin nesi?!.. İlla hastalığına ilişkin bilgilendirme yapmak istiyorsan 'falanca büyüğümüz rahatsız... dualarınızı bekliyoruz' de!.. olsun bitsin!

 

İleri yaşları deviren o güzel insanlar çocuklarını, torunlarını yetiştirmiş, torun çocuklarının okullarını bitirip evlenmelerine şahit olmuş ve doğanın kanunu gereği yaşlılığa bağlı nedenlerle rahatsızlanmışlar. Bırak da tanıyanlar o tonton insanları sağlıklı halleri, gülümseyen yüzleriyle hatırlasınlar... Hastane köşelerindeki makinelere bağlı halleriyle değil!

 

 

 

* * *

 

 

15 metrekarelik dükkanda tek personelle faaliyet gösterip 'Genel Müdür' sıfatlı havalı kartvizit bastıran... sabit telefondan aradığımızda sekreteri tarafından 'ayrılmayın... sizi genel müdürümüz falanca beye bağlıyorum' denilerek yirmi, otuz saniyelik bekleme süresince cins tip (!)  müzik yayınına alındığımız kimi arkadaşlar!

Ne demeli bilmiyorum ki!

 

 

 

* * *

 

 

Ambalajlı su tarihi kadar eski bir tartışma: 
'Demleme çayın kralı çeşme suyuyla olur' diyenler bu tarafta 'çayda şişe suyundan şaşma' diyenler karşı tarafta.

 

Tercih sizin demekle birlikte… çayda çeşme suyundan şaşmamalı diye eklemek isterim.

 

 

* * *

 

 

Sabahın yedi buçuğunda oturduğu çorbacıda çiğ yumurta kırılmış tam tekmil iki işkembe çorbası, bolca acı biber, bir bayat ekmek ve üzerine hindistan cevizsiz (!) keşkül yapan... hesap faslında da 'akşam gene fazla kaçırmışız... içimdeki cerahatı atçam bu yediklerimle' diye açıklama yapma zorunluluğu hisseden insanlarla güzel bizim kasaba! 

 

 

* * *

 

 

99 depremi sonrasında çıkarılan deprem yönetmeliği çeşitli değişikliklerle yürürlükteyken, ürettiğimiz yapıları satmak için 'deprem yönetmeliğine uygun satılık lüks konutlar ve iş yerleri' pazarlama taktiğine başvurmak neden?!..  Başka türlüsünü yapman olası mı arkadaş?

 

Bırakılsın bu işler!

 

 

 

* * *

 

 

İlk gün gezdikleri satıştaki sıfır daireyi ikinci gün erkek tarafının ailesine, üçüncü gün kız tarafının ailesine gösterip…  'hafta sonu da bizimkilerin komşuları görsün uygun görürseniz... onların da onayını alırsak tamamdır bu iş' talebinde bulunan nişanlı çifti 'satılık daire yok... hadi kardeşim size ömür boyu mutluluklar... hayatta başarılar' tepkisiyle yolcu eden müteahhit arkadaş.

 

Olaya yeni bir boyut getirmişsiniz!.. Hayırlı olsun.

 

 

* * *

 

 

Hemen her gece sokakça havalı kornayla uyandırılmak!

Sokak komşusunun birlikte eğlendiği arkadaşları tarafından gecenin iki buçuğunda, üçünde araçla eve bırakılması... veda faslında havalı kornayla uzunca selamlanmasına komşuluk ilişkileri bozulmasın diye sessiz kalıyor insan da!.. nereye kadar?

 

 

* * *

 

 

Geçmişte arızaya gelen elektrik tesisatçısının 'yankeski bulunur mu sizde' sorusuna muhatap olmuş, evde kurbağacık bulundurmadığı için su tesisatçısından fırça yemiş insana arızaya tedariksiz gelen beyaz eşya servisinin 'tahliye hortumuyla contası yok di mi abi kenarda' sorusu pek de anlamsız gelmez başlangıçta!

 

 'İstersen akşam akşam internetten nöbetçi nalbur... hırdavatçı falan arayalım beraber' çıkışı işe yarıyor bereket!..  Anında bi koşu  dükkanlarından alıp geliyor arkadaşlar!.. Sağolsunlar.

 

 

* * *

 

 

Üç beş arkadaş biraraya gelebilirsek kavuna giricez!
6 - 7 kg. kavun mu olur birader?! 

 

 

* * *

 

Eskiden... cep telefonlarının henüz pek akıllı (!) olmadığı dönemlerde yeme içme mekanlarına gittiğimizde kimi garson arkadaşların yerimize oturur oturmaz menüyü burnumuza dayamasına!.. saniye yitirmeden sipariş alma çabalarına kızar... 'bu ne hız... müsaade et de bi soluklanalım kardeşim... merak etme patronunu mutlu edecek kadar yiyip içecek… yüklü bir hesap bırakacak bu masa' derdik!

Şimdilerdeyse kimi mekanlara gittiğimizde akıllı telefonunu bırkalamayı (!)  bırakıp sipariş alacak garson aramakla geçiyor ömrümüz!

 

 

* * *

 

Otopark sorununu çözmek için kimi belediyeler kent çekirdeğine yakın yerlerde hızlı kamulaştırma yapıyor ve uygun alanlarda seri imalatlarla katlı otoparklar açıyorlar. ( Bakınız Tekirdağ ve ilçeleri örneği ) İyi de yapıyorlar. Örnek alınmalı.

 

 

 

* * *

 

 

'öğrencilik yaşamında iki gün de olsa naylon staj yapmayan biri var mı aramızda' diye sor!

Bakalım 'ben yapmadım' diyebilen kaç kişi çıkacak bulunduğun ortamda! 

 

 

 

* * *

 

 

Haftaya Salı günü buluşabilmek umuduyla…

 

Bu yazı 2770 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ESNAFIMIZIN KIYMETİNİ BİLELİM.
» HAFTA SONU EVİ !
» BOŞ MEKANLARIN ANLAMSIZ SORUSU !
» KARAR SİZİN !
» LÜTFEN DİKKAT!.. YÖNLENDİRME YAPMAYALIM!
» YENİ ATA SPORUMUZ !
» KASAP HAVASI !
» GİYSİLERLE VEDALAŞAMAMAK !
» BIRAKIN BU İŞLERİ !
» KAYIT DIŞI EKONOMİNİN YORGUN AMA YILMAZ SAVAŞÇILARI !
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter