20 Temmuz 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Murat TOPRAKKIRAN
HAFTA SONU EVİ !
Yazı Tarihi: 18 Ekim 2016 Salı 07:30

 

 

Köyde arsa satın alıp hafta sonu evi yapmaya karar verdiğimizde olur da projeci mimar ve mühendislerden  'agacım… arsa büyük... tek kat düz ayak bi ev yapalım sana... yarın öbür gün yaşlılığı... merdiven inip çıkması var bunun... onu da hesaba kat... bi de malum sen de bizim gibi akşamları iki kadeh atmayı seviyon az buçuk... dilimi ısırıp söylüyom... kafa güzelken yuvarlanırsın yukarıdan aşağıya... gel vazgeç dubleksinden tripleksinden... dinle sen kardeşlerini' türü uyarılar gelirse şayet!.. dikkate alalım lütfen!

 

Ötmesin ama illa tepeli olsun (!)  yaklaşımı sergileyen kimi keyif insanlarının zamanla 'başlangıçta her bi şey güzeldi anlıyo musun... yengenle kovalambaç falan oynuyoduk... evvela evin temizliği sorun olmaya başladı... sonra katlar arasında kaybolmaya başladık... kafa iyiyken merdivenlerden çakılmalarım oluyo benim ortalama ayda bir... onlar mühim değil de!..  geçen bize geldiğinde kaynana tepetaklak çakıldı merdivenlerden... deyim yerindeyse çanak çömlek patladı... bu saatten sonra zor iyileşir dedi uzmanlar... ona üzüldüm... hata ettik tripleks hafta sonu evi yapmakla kardeşim... onu bilir onu söylerim anlıyo musun' … türünden yakınmaları bitmedi gitti!

 

 

* * *

 

 

Okul bahçesi dediğimiz yerler; öğrenciler ders saatleri dışında vakit geçirsinler, oyunlar oynasınlar, teneffüslerde, okul giriş ve çıkış saatlerinde tek ya da çift pota basket maçları, arada bir japon kale maçlar yapsınlar, koşsunlar, eğlensinler diye düşünülmüş, tasarlanmış alanlardır diye biliriz biz!

Gerçi bizim öğrencilik dönemlerimizde okul giriş saatlerinde soğukta / ayazda kimi okul yöneticilerinin son derece faydalı (!) uzun konuşmalarını büyük bir dikkatle dinlediğimiz çok olmuştur o bahçelerde!.. ( Erkeklerin giydiği kazak kravatı kapatmayacak, saçlar şu uzunlukta olacak ve benzerleri  gibi )

… Özetle otopark alanı olarak düşünülmemiştir o bahçeler sayın arkadaş!.. Madem evden okula, okuldan eve geliş gidişlerde toplu ulaşım araçları ya da tabanvay (!) yerine özel aracını kullanmayı tercih ediyorsun... o özel aracı da üç, dört liraya kıyıp otoparklara ya da iki sokak ötedeki boş yerlere park etmek yerine gözünün önünde olsun diye okul bahçesine çekiyorsun!.. Eeee!... o zaman hiç bağırmayacaksın 'futbol topuna abanıp arabamın kaportasını yamultan kim?.. çabuk çıksın ortaya' diye!.. Malın kıymetliyse ona göre hareket edeceksin!

 

Dip not: Okul bahçelerini araçlarla doldurmayı engelleyen bir kural / yönetmelik türünden öyle bir şey vardı sanki!.. Yanlış mı hatırlıyorum?

 

 

* * *

 

 

"... Rio'dan sonra en fazla dans okulu bizim kasabada”

 

Taşra kasabalarından birinin (!)  belediye başkanının geçen yıl Kasım ayında geniş katılımlı bir toplantıda  yapmış olduğu yukarıdaki çıkıştan internet sayesinde yeni haberdar olan çeşitli kesimlerin açıklamaları ardı ardına gelmekte: ( !!! )

 

'kıskanmadık dersem yalan olur... tango diyarından sevgiler'
Alberto  / Buenos Aires Tekaüt Belediye Reisi Anibal Ibarrasa’nın Komşusu

 

'ne mutlu... valse de bekleriz'
Viyana Belediye Başkanı Michael Häupl'ın Fanları

 

'bireeeh'
Sacid Adiós / Kadıköy Hakiki Salsa Kursları İşletmecileri Derneği Dördüncü Başkanı

 

'fesatımızdan çatlıycaz'
Balet ve flamenko dansçısı Joaquin Cortes Bey'in Basın Sözcüsü

 

'Cha Cha Cha'

Ferid / Çiçeği Burnunda Tekaüt 

 

‘hiç fark etmediydik… haberimiz olsa tebriklemeye gelip köfte yerdik’

Aliysan / Deplasmandaki Esnaf

 

‘duygular şelale’

Duygu / Ev Hanımı

 

‘netice itibarıyla hayaller bedavadır’

Sebahattin / Serbest Meslek

 

 

 

* * *

 

 

Yolcu taşımacılığında talebin çok üzerinde araç arzda ve rekabet o kadar yoğun olsa gerek ki!.. hareket noktasından varış noktasına neredeyse boş gidip boş dönen onlarca minibüs, midibüs, otobüs ve benzeri araçlar görüyoruz şu sıralar!

 

Yakında 'TURGUTBEY - CEYLANKÖY NANSITOP (!) SEFERLERİMİZ BAŞLAMIŞTIR... HAKİKİ ÖZ GERÇEK FALANCA SEYAHAT - since 2016' duyurularıyla karşılaşırsak şaşırmayacağız!

 

 

 

* * *

 

 

- nasıl gidiyo diyet
- kilolarımla barışığım ben
- boğazıma da irademe de hakim olamıyom diyon yani
- aynen
- diyetisyenin ne diyo... sonuçta yıllardır uğraşıyo seninle
- yanlış anlamayın ama uygun görürseniz gelmeyin artık bana dedi en son... bi de o kızgınlıkla sonunda diplomayı kasaba meydanında yaktırıcan bana diye ekledi... çok ağrıma gitti
- deme be

 

 

* * *

 

Eleman, aylardır boş duran dükkana 'kiralık değildir' yazısı asmış... kesmemiş olsa gerek!..  alta cep telefonu numarası yazılı bir kağıt daha asmış!

Bu durumda;
a) 'Bakma sen kiralık değildir yazısı astığıma benim... önceki kiracılardan çok çektim... kirayı... elektrik... su borcunu takıp gittiler... gördüğün gibi vitrin camı da kırık!.. helal süt emmiş bir kiracı adayıysan çaktırmadan ara beni... dükkanı kiralayayım sana' mesajı verilmiş!
b) 'Satılıktır' gibi uzun ve zor(!) bir ifade yerine beş harf fazlasıyla 'kiralık değildir' yazma kolaycılığı (!) tercih edilmiş!
c) 'Kiralık değildir ifadesini ister satılığa... istersen adamına göre  kiralığa çek... her iki durumda da alttaki telefondan benle temasa geç... yer müşterek!.. biraderlerin haberi olmadan işlemleri yapalım... bi sakal... bi çorba parası çıkarayım ben bu işten' ince mesajı verilmiş!

 

 

* * *

 

- valla sizin çocukları da mezun edeyim emekli olmayı planlıyorum
- tabi önce emekli olcan... sonra gelip bizim partiye üye olcan... muhtemelen her bi yere de aday olcan di mi... hep aynı

 

 

* * *

 

Yakın ya da uzak yerlerden - ki ağırlıkla uzaklardan - günün ya da gecenin bi vakti 'termosifon duvardaki bağlantı yerlerinden sarktı... şakır şakır su akıyo... naapayım', 'kombi bağlantı seti acayip su kaçırıyo... sabaha kadar naapçaz' ... türü telefonlar açan tanıdıklar ya da her nasılsa telefonuma ulaşan tanımadıklar!

Daire kapınızın yakınlarında bi yerlerde bi su sayacı ve o sayacın yanında da bi vana var... bulduysan o vanayı... kapat onu... sonra yat bi güzel uyu... artık ne kadar uyku tutarsa?!.. sabah ola hayrola... ararsın o ürünlerin servislerini... ya da tesisat işlerini yapanları gelip hallederler... baktın ulaşamadın... o daireyi sana satana telefon aç bakalım... ne diyecek?

 

O panik / telaş haliyle ne yapacağını bilemiyor tabi insan! 

 

 

* * *

 

- abe eleman yanımızdan geçerken selam verdi... hiç yüz vermedin ya 
- benim ona gıcığım var
- o zaman haklısın

 

 

* * *

 

 

75'inden sonra internete giren, akabinde hemen feys hesabı açan ve bugünlerde selfi fotoğrafçılığı nasıl yapılırmış, tanıdık tanımadıkla çekilenler yirmidört saat kesintisiz ( ortalama 35 - 40 paylaşım / gün ) nasıl yayınlanırmışın nadide örneklerini cümle aleme gösteren Neriman Hanım Teyzem… Ellerinizden öpüyorum... Amcaya da çok selam.

 

Dip not: Kadınların yaşı telaffuz edilmez biliyorum ama, bu noktadaki azmini takdir etmek için yaş konusu vurgulamadan olmazdı. Kızmayacağını umuyorum.

 

 

 

* * *

 

 

Mobilyacı camına 'harman vadeli satışlarımız başlamıştır' yazısı asmak OUT

Banka şubesi camına 'bilmem kaç ay vadeli tüketici kredisi kampanyamız başlamıştır' yazısı asmak IN

 

 

 

* * *

 

 

" ideal misafirlik süresi ailecek yapılacak ev ziyaretleri için bi saat otuz... taş çatlasın bi saat kırk dakka... bireysel bazlı iş yeri ziyaretleri için on... bilemedin onbeş dakkadır... fazlası zarar "

 

Hurşid - Bilge İnsan
Osmancık Köyü / 1942

 

 

* * *

 

 

Haftaya Salı günü buluşabilmek umuduyla…

 

Bu yazı 2983 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ESNAFIMIZIN KIYMETİNİ BİLELİM.
» HAFTA SONU EVİ !
» BOŞ MEKANLARIN ANLAMSIZ SORUSU !
» KARAR SİZİN !
» LÜTFEN DİKKAT!.. YÖNLENDİRME YAPMAYALIM!
» YENİ ATA SPORUMUZ !
» KASAP HAVASI !
» GİYSİLERLE VEDALAŞAMAMAK !
» BIRAKIN BU İŞLERİ !
» KAYIT DIŞI EKONOMİNİN YORGUN AMA YILMAZ SAVAŞÇILARI !
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter