24 Ocak 2022 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Murat TOPRAKKIRAN
ESNAFIMIZIN KIYMETİNİ BİLELİM.
Yazı Tarihi: 25 Ekim 2016 Salı 07:30

 

 

 

Büyük şehirlerdeki kuru kahvecilerden birine yolun düştüğü zaman 'biraz kuru kahve almak istiyorum' dediğinde 'kaç gram olacak' diye sorma olasılıkları yüksektir.

 

Aynı şeyi bizim buralarda örneğin Vedat Abi'ye söyle, anında gözünden anlar ve ikiletmeden beş liralık, on liralık ya da yirmi liralık kahve hazırlayıp verir sana.

 

Küçük yerlerde yaşamanın avantajıyla müşteriyle saniyede anlaşan esnafın kıymeti bilinsin.

 

 

* * *

 

Çocukluğumuzun, gençliğimizin Burgaz'ında eczane sayısı sınırlıydı ve eczaneler genelde eczacıların isimleriyle anılırdı: Atak Bey'in Eczanesi, Gürbüz Hanım'ın Eczanesi, Meral Hanım'ın Eczanesi, Gürcan Bey'in Eczanesi, Funda Hanım'ın Eczanesi, Ahmet Bey'in Eczanesi, Abbas Bey'in Eczanesi, Türker Bey'in Eczanesi, Nermin Hanım'ın Eczanesi, Ethem Bey'in Eczanesi, Nükhet Hanım'ın Eczanesi ve diğerleri...

 

Eczanelerin kıdemli kalfalarının / yardımcılarının isimleriyle anıldığı da olurdu: İsmet Abi'nin Eczane, Süleyman Abi'nin Eczane gibi...

 

Eczacıları ve emektar kalfalarının hepsini tanırdık.

 

Biz büyüdük... Burgaz da büyüdü... Doğal olarak yeni açılan eczanelerin çoğunun ne adını biliyoruz ne de sahiplerini!

 

Geçenlerde akşam yürüyüşlerinde iki akşam arayla iki nöbetçi eczane sordular, ikisinin de adını ilk kez duyduğumu farkettim!.. Araba içinden eczane ismi soran biri o eczaneyi bilmediğimi, adresi varsa yardımcı olabileceğimi söylediğimde sorguya geçti... buralı olduğumu öğrendiğinde de 'madem Burgaz'lısın… nasıl bilmezsin’ diye çıkıştı!..  Sonuçta hak etmedim de değil hani!

 

Eczane isimlerini ve adreslerini bilmek lazım… Bu konuda yerel yönetimlerin hazırladıkları ve internet sayfalarına koydukları nöbet çizelgeleri yardımcı olabilir bize. Yeri gelmişken!..  O nöbetçi eczane çizelgelerinin  internette sürekli güncellenmesi konusuna da dikkat etmek lazım!.. Nöbetçi eczane çizelgesi vaktinde güncellenmezse!.. kime ne fayda?

 

 

* * *

 

 

Markette kilosu 1 lira 49 kuruş olan kavunun kalem inceliğindeki dilimine 10 lira yazan meyhaneciye (!) kızan şahıs, daimi müşterilikten istifa ettiğini mekancıya uygun bir dille (!) bildirir:

" ne diyeyim bilmiyom ki senin yapçaan işletmeciliee... istifa ediyom "

 

Bu kaçıncı istifa?!

 

 

* * *

 

 

- doğru orantı ne demek Hüsnü amca
- şöyle açıklayayım... bi neviii... ne kaa ekmek o kaa köfte
- sağolasın
- sen de sağol

 

 

* * *

 


Kimi taşra belediyeleri  ‘İlan, Reklam, Tabela ve Tente Yönetmeliği’ ve benzerleri tarzı yönetmelikler çıkardıklarında o yönetmelikler kağıt üstünde / rafta kalmamalı, uygulanmalı.

Tam olarak uygulanma şansı pek yüksek olmayan yönetmelikler yapmaya niyetlenildiğinde de bir değil iki kez düşünülmeli!

 

 

* * *

 

 

'üzgünüm beyefendi... çoban salata ve sahanda yumurta siparişinizi alamıyorum... menümüz dışından sipariş almamız mümkün değil... patronumuzun kesin talimatı var... takdir edersiniz ki prensip meselesi' ( Açılış Haftası )

 

'menümüzde yok ama bir defalığına alayım siparişinizi... bir daha olmasın yalnız... sahanda yumurta ve çoban salata... salata sirkeli mi olacak limonlu mu' ( Onbeşinci Gün )

 

'ne demek menüde yok ama sahanda yumurta ve çoban salata siparişi verebilir miyiz!.. ne demek!.. duymamış olayım... elimize mi yapışacak... abilerimi kıracağıma kafamı kırarım be... zaten işler nanay... aylak aylak oturuyoruz' ( Açılışın Kırkı Çıkarken )

 

'DEVREN KİRALIK İŞ YERİ' ( Elliikinci Gün / Ağlatan Final ! )

 

 

 

* * *

 

- avro... dolar... altın hepsi fırlamış Osman aga
- beni enterese etmez kızanım... olan düşünsün... hayat şartları malum... yatırım enstrümanlarına karşı bişey hissetmiyom... hissedemiyom

 

 

* * *

 

 

'... mahalle sakinlerinin dikkatine... overlok makinası ayağınıza geldi... halı... paspas... yolluk... battaniye kenarı itinayla yapılır... beş dakikada hazır hale getirilir... lütfen dikkat...'

 

Kocasinan - Lüleburgaz / 1989
Binevler - Edirne / 1990
Ulaş - Çorlu / 1997 
Alaşehir - Manisa / 2000
Büyükkarakarlı - Hayrabolu / 2009
…  ve günümüz!

 

Ne bant kaydıymış arkadaş?!

Öğrenciliğimizde, fabrika çalışma hayatımızda, askerlik dönemi çarşı günlerimizde, seyahatlerimizde, esnaflıkta hep karşımıza çıktı!..çıkıyor!.. En az 27 yıldır kullanımda!.. Emeği geçenleri kutluyorum.

 

 

 

* * *

 

 

 

- aloooo… hala yazlıktayım ben... okullar açıldı... hafiften kış geldi… pek kimseler kalmadı buralarda… ortam tenhayken... atlayın minibüse gelin... mangal yakalım... kafayı çekelim... lacivertle mavinin kucaklaştığı uçsuz bucaksız deniz... benzersiz  kumsal... sıfır stres... huzur... bildiğin cennet

 

-  ne adamsın... duyan da senin babadan kalma viran evi maldivlerde sanır

 

 

* * *

 

- affını iste sen bu meslekten ustacım
- neden ki
- paçangaya pastırma yerine salam konduğu nerde görülmüş
- ama maliyetler...
- sıkışınca hemen maliyetler... hem tek paçangaya oniki papel yazıcan... hem de pastırma yerine salam kullanıcan... bırak bu işleri
- bırakayım di mi

 

 

* * *

 

'  aceleye getirip pangallıktaki arsasını takribi yüzde otuzüç nokta otuzüç oranla kat karşılığı bana çakmasının keyfini çıkarması gereken tekaüt insan aylak adam şantiye sahasında sabahtan akşama dırdır edip ona buna karışmıyo mu çok gıcık oluyom... sayesinde tansiyon hapına başladım... inşaatta kalfayla evde hatunla papaz oldum... geceleri uyku tutmuyo... öyle tahmin ediyom stresten yakında lise bir yazında vedalaştığım saçlarım da tekrardan çıkçak... literatüre geççem  '

 

Yapsatçı Falanca

 

 

 

* * *

 

Henüz onaltı, onyedi yaşlarındayken bölgesel futbol otoritesi kimi teknik adamlarca izlemeye alınan ve babasına 'net söylüyoz… bu kızanın geleceği çok parlak... kesin birinci lig topçusu olcak... gör bak... bizim te bu ekibe güven gerisini merak etme sen' denilen bir arkadaşımız daha üç sezon ikinci amatör daimi kulübe bekçiliği ve yirmi iki sezon halı saha oyunculuğuyla geçen faal futbol hayatını (!)  kırkiki yaşında noktaladı!

 

Olmayınca olmuyo!

 

 

 

* * *

 

 

Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun.

 

 

* * *

 

 

Haftaya Salı günü bu köşede buluşabilmek umuduyla…

 

 

Bu yazı 44940 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ESNAFIMIZIN KIYMETİNİ BİLELİM.
» HAFTA SONU EVİ !
» BOŞ MEKANLARIN ANLAMSIZ SORUSU !
» KARAR SİZİN !
» LÜTFEN DİKKAT!.. YÖNLENDİRME YAPMAYALIM!
» YENİ ATA SPORUMUZ !
» KASAP HAVASI !
» GİYSİLERLE VEDALAŞAMAMAK !
» BIRAKIN BU İŞLERİ !
» KAYIT DIŞI EKONOMİNİN YORGUN AMA YILMAZ SAVAŞÇILARI !
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter