10 Nisan 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Hakan Dedeoğlu
‘Avrupa’da tarımın anavatanı Kırklareli’
Yazı Tarihi: 27 Ekim 2016 Perşembe 07:48

Kırklareli'de 24 yıldır devam eden Aşağıpınar arkeolojik kazılarında, Avrupa'da tarım hayatının temellerinin Trakya'da atıldığı tespit edildi. 21 Ekim 2016 günkü Görünüm Gazetesi’ndeki haberde; bölgede ilk yerleşimin, M.Ö. 6200'lere, yani günümüzden 8200 yıl öncesine dayandığı ifade edilmiş. Kırklareli'de temelleri atılan tarımın Aşağıpınar üzerinden hızla Avrupa'ya yayıldığı belirtilmiş.

Bilimsel olarak sürdürülen çalışmalar sonucunda ortaya konulmuş olan bu gerçeği, gönüllü arkadaşlarım ve bize kulak veren tüm yönetim unsurlarıyla birlikte, ortalama 30 yıldır "Trakya tarım toprakları amaç dışı kullanılamaz" temelinde anlatmaya çalıştık. Bu noktada, doğal varlıklarımızın geleceğine yönelik mücadelemiz binlerce yıl geçmişe dayanan bu bilinçten kaynaklanmaktaydı. Başta Kırklareli olmak üzere ülkemizin yönetiminde görev almış kişilerin temelde bu gerçeği dikkate almaları ve Trakya’nın verimli topraklarının talan edilmesine müsaade etmemeleri gerekmektedir. Bu yanıyla çalışmaları yöneten değerli bilim insanı Prof. Dr. Mehmet Özdoğan olmak üzere emeği geçen herkesi candan tebrik ediyorum. 

Bu noktada, insanın aklına bir başka soru da ister istemez geliyor: Yıllardır Avrupa Birliği’ne girme mücadelesi veren bir anlayışla siyaset yapanlar bölgemizin gerçeklerini görmezden gelerek nereye varmak istediler ya da istiyorlardı acaba?  Kendi varlıklarımızın değerini bilmeyenlerin bu ülkenin geleceğine artı değer katmaları mümkün değildir. Siyasi iktidarlar her akıllarına geleni yapmaya çalıştıkça içinden çıkılmazlık artmakta ve bölgemiz sorunlar içinde yok olmaktadır. Oysa bu verimli topraklar yıllarca hayvancılık adına mera-çayırlık olarak, tarım adına da topraklarının itinayla korunduğu önemli bir bölgemizken özellikle son 30-40 yıldır güya modernleşiyoruz derken yok edilen bir anlayışa kurban ediliyoruz. Bu yüzden 24 yıldır çalışmalarını itinayla sürdüren kazı yetkililerine destek vermek ve çalışmaları hızlandırmak gerekmektedir.

Bir başka değerli bilim insanı Prof. Dr. Doğan Kuban 12.10.2016 günkü yazısının son bölümünde söylediği gibi "Türkiye Cumhuriyeti Avrupa’ya alışveriş için giden turistler gibi davranamaz," davranmamalıdır. Geçmişini bilmeyenlerin geleceği olamaz. Özellikle de karar alıcı pozisyonlardaki siyasilerimizin ve bürokratlarımızın kazı bölgesinde incelemelerde bulunmaları ve bu temelde projeler oluşturmaları gerekmektedir. Trakya toprakları özenle korunmalı ve yıllardan beri vurguladığımız gibi "doğal sit alanı" ilan edilmelidir.Bu güzellikleri kaybettikten sonra kazanma çabası içinde mücadele etmemizin hiçbir anlamı olmayacaktır.

Sonuç olarak; ortalama 8000 yıl öncesinden bu yana bu topraklarda tarım yapılmaktadır. Toprağın ne kadar uzun ve zor bir süreçte oluştuğu gerçeğini dikkate aldığımızda bir karış verimli toprağın önemini daha iyi anlayabiliriz. Bu gerçeği görmezden gelenlerin bu ülkeye faydalı olması mümkün değildir. Bu noktada, örneğin, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin, Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nün ya da ilgili diğer üniversite ve fakültelerin, toprak ve suyun talan edilmesi karşısında bilimsel olarak mücadele etmesi gerekmektedir.

Bölgemizde yaşananlar karşısında geçmişte olduğu gibi sessiz kalmaya devam edenlerin bu bölgenin geleceğinde söz sahibi olması mümkün değildir. 

Bu yazı 4922 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Kırklareli – Dokuzhöyük te ” Kömüre dayalı Termik Santral! “
» “İneğin yalakası, kasabın bıçağını yalar!"
» Trakya’da 200 bin kişiyi kanserden kaybettiğimizi kimse düşünmez!
» Sağlıklı Bir Gelecek ve Bağcılık 
» ‘10 KİŞİDEN 7’Sİ KANSERDEN ÖLÜRKEN BUNUN HESABINI KİM VERECEK?’
» ‘Avrupa’da tarımın anavatanı Kırklareli’
» ŞEKER PANCARI, TRAKYA’NIN EN KARLI TARIM ÜRÜNÜ
» Trakya'nın verimli topraklarında "atık" değil, "pancar" yetişmelidir!
» Toprak Bayramı ve Toprak Haftası
» Pancar, Alpullu Şeker ve Geleceğimiz
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter