18 Ocak 2021 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Naci SUSAR
UYKU VE UZUN YAŞAMA
Yazı Tarihi: 12 Kasım 2016 Cumartesi 07:37

Eğer hayatınız devamlı sahilde yetersiz uyku ile geçecek olursa ömrünüzün kısaldığını biliniz. Çünkü uykusuzluk sağlık üzerinde sürekli bir sıkıntı yapar. Uyku aklı ve vücudu genleştirir. Yeteri kadar uyumamak insanda üzüntü yaratır. Bu üzüntüler bağışlılık sistemini zamanla etkiler hastalıklara davetiye çıkarırlar.

Uykusuz kalan bir insan ertesi gün kendini iyi hissetmez. Ancak iyi ve yeterli bir uyku uyuduğumuzda ise ertesi gün daha iyi iş görür, günlük zorluklara daha dayanıklı oluruz.

Hayat hareketlidir ve devam ederse dinlenme şarttır. İster sandalyede oturun, ister çapa kazın önemi yoktur. Fakat her işi yaparken kaslarda bir yorulma olur. Bazı insanlar diğerlerinden daha çabuk yorulurlar bazıları 50 km sürdükten sonra arkalarının ağırlığını hisseder, bazı kişiler ise günde 500 km araba sürerler de yine bir şey olmazlar. Eğer yeterli ve kaliteli bir uyku uyunursa kaslardaki bu ağrılar hemen geçer. Yorgunluk, kanser, böbrek hastalığı, kalp hastalığı veya karaciğerin kötü çalışması gibi organik bir hastalık değildir. Hiç bir hastalığınız olmadığı halde yorgunsanız neşeniz, doğru dürüst düşünüş kabiliyetiniz kalmaz ve kendinizi iyi hissetmezseniz. Saatler geçer konuşma ve dikkat azalır. Peki o zaman uyku nedir? Vücudun sigortası denebilir. Yapılan araştırmalarda 25 y.y. önce eski Yunanlılar, beyinde yeteri kadar kan dolaşmadığı zaman uyku meydana geldiğini ileri sürmüşlerdir. Onlar uykunun bayılmak gibi olduğunu ve insanın bunun önüne geçemeyeceğini söylemişlerdir. Oysa bu günkü açıklamalara göre şu şekilde tarif edilmektedir.

1-Uyku, vücudumuzda bulunan bir çok kasların gündüz devamlı şekilde kasılmalarıyla olan kimyasal maddelerin yarattığı yorgunluktan doğar.

İnsan vücudu tam bir dinlenme ister. Dinlenme anında vücut zararlı maddeleri dışarı atar. İnsan yeteri kadar uyuduktan sonra yeni işler yapmaya hazırdır ve dinlenmiştir.

Fakat bu uyku yeteri kadar değil ve kalitesiz bir uyku ise zararlı maddeleri dışarıya atamadığından insan kendini yorgun hisseder.

İnsan beyni gündüz milyonlarca emir alır ve uyku işte bu emirlere karşı beynin otomatik bir reaksiyonundan başka bir şey değildir.

Eğer beynimiz üzerine gelen bu ritmik dalgalar, bu milyonlarca emir durdurulmazsa insan oğlu deli olur. İşte bu dalgalar ancak uyku ile durdurulabiliyor. Uykunun evveli vardır. Şöyledir;

 

1- Birinci devre; yatağa yattığımızda geçen devredir bu devrede genellikle düşüncelerimiz azalır ve dünya ile ilişkimizi keseriz.

Bu devrede insan hafif bir ses veya ışıkla uyanır.

 

2-İkinci devre; derindir yani derin uykudur. Bu devrede uyku ne kadar olursa olsun hislerimizden tamamen ayrılmış değilizdir. Uyuyan insan şiddetle omuzları sarsılır veya gözlerine ışık tutulursa derin uykudan uyanır.

 

3- Sonuncu evre sabahın erken saatlerine rastlar. Bu devrede uyku hafiftir. Dış etkenlerden ve hafif seslerden hemen uyanır ve tepki veririz.

 

Yine de uykunun bu 3 devresi arasında bir sınır yoktur. Bazı insanlar birinci devrede çabuk uykuya dalar ve ikinci devre denilen uykuya girerler. Bir kısım insanlar ise hafif uyku dediğimiz son devreye çabuk girerler. Bazıları da bu üç devreyi düzenli geçirdikten sonra sabahları aynı saatte çalar saate gerek olmadan uyanırlar.

Görülüyor ki uyku, yediğimiz yemek ve nefes aldığımız hava kadar önemlidir. Vücudumuz yaşamak için çalışmaya ne kadar muhtaçsa iyi yaşamak için de dinlenmeye o kadar muhtaçtır.

İşte uyku bu denli önemli ve şarttır.

 

Sağlığımız ve neşemiz için kaliteli uykular dileğiyle...

 

 

Kaynak: Doktor Emin Derman

Ruh ve Sinir Hastalıları Uzm., 1980- baskısı  S.245-46-47

Bu yazı 4668 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Çevrene Bak
» GÜNDOĞARKEN
» ÖDEVLER VE ÖĞLE YEMEĞİ SÜRESİ
» STRES
» ALIŞKANLIKLAR
» ARI VE BAL
» UYKU VE UZUN YAŞAMA
» YİNE GELDİ SONBAHAR!
» MEYVELER
» DOĞA VE SAĞLIK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter