08 Nisan 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Önder Porsuk
 DİYABET HASTALARI DÜZENLİ OLARAK GÖZLERİNİ MUAYENE ETTİRMELİDİR 
Yazı Tarihi: 14 Kasım 2016 Pazartesi 09:15

 

TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ BAŞKANI Dr. A.ÖNDER PORSUK

             Diyabetli kişilerin vücutlarında, pankreas dokusundan salgılanan insülin hormonu üretimde veya kullanımında sorunlar vardır. Dolayısıyla, diyabetli kişiler aldıkları besinlerdeki veya vücutları tarafından besinler dönüştürülerek oluşturulan şekeri yeterince kullanamazlar. Bu da, kanda şeker miktarının artmasına yani hiperglisemi denilen duruma yol açar.

Kandaki şeker miktarının devamlı yüksek olması böbrek yetmezliği, kalp-damar hastalığı ve körlük gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Dünyada, her on saniyede bir kişi diyabete bağlı bir nedenden dolayı hayatını kaybettiği bildirilmektedir. Diyabet, gelişmiş ülkelerde, erişkinlerde görme azalması ve kaybının en önemli nedenlerinden biridir.

     En önemli risk faktörü diyabetin süresidir. Hastalığın süresi arttıkça, hastalığın retina tabakasına verdiği hasar riski artmakta ve görme azalmaktadır. Kan şekerinin iyi kontrol edilememesi de hastalığın gelişimine ve ilerlemesine yol açmaktadır. Özellikle glikolize hemoglobin veya HbA1C denilen 3 aylık şeker düzeyini gösteren değerdeki artış diyabetin göze hasar verme riskini de artırmaktadır. Hipertansiyonun kontrol altına alınamaması,   kan yağlarının  (kolesterol, trigliserid) yüksekliği, sigara içimi, gebelik ve böbrek hastalığı da hastalığı olumsuz yönde etkilemektedir.

Diyabette göz hasarı başlayan bazı durumlarda hiçbir belirti olmayabilir, ama bazı durumlarda da aşağıdakilerden biri ya da birkaçı hissedilebilir:


> Bulanık ve çift görme

> Gözde yanıp sönen ışıklar ve renksiz noktalar

> Gözde koyu renkli, uçuşan noktalar

> Tek ya da her iki gözde ağrı ve basınç hissi

> Gözlerinizin dış kenarlarında kalan yerleri görmede zorlanma

    Diyabetli kişilerde bu bulgular varsa doğrudan bir göz hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Ama bu bulgular yoksa da hastalığını sürekli takip eden aile hekiminin önerileri doğrultusunda düzenli olarak göz muayenesi yaptırılmalıdır. Göz muayenesinin amacı; hastanın şikayetleri ortaya çıkmadan diyabetik retinopatinin saptanması ve görmeyi tehdit edecek hale geldiğinde müdahale edilerek görme kaybının engellenmesidir. Bunun yanında göz sağlığı açısından diyabet hastalarının başta kan glisemik hedefleri olmak üzere kan basıncı, lipit düzeyleri vb ölçümlerinin de normal sınırlarda olması gereklidir. Sağlıklı beslenerek, düzenli egzersiz yaparak, düzenli ölçüm ve takipler ile belirtilen ölçüm hedeflerine ulaşılarak diyabetin komplikasyonlarından korunmak mümkündür.

 

Bu yazı 3869 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Başkalarına hayat vermek bizim elimizde!
» 17 MAYIS DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ
» Bağımlılıklarda ilk bulgu akıl ve sinir sistemi hastalıkları!
» KANSERDEN DEĞİL GEÇ KALMAKTAN KORK!
» Verem belirtisinde vakit kaybetmeden sağlık kurumlarına başvurun!
» 3 - 9 KASIM ORGAN BAĞIŞI HAFTASI!
» Keneye karşı kişisel korunmaya dikkat!
» DÜNYA AŞI HAFTASI
» SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN KALBİNİZİ KORUYUNUZ
» 1-7 MART YEŞİLAY HAFTASI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter