18 Ocak 2021 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Naci SUSAR
ALIŞKANLIKLAR
Yazı Tarihi: 28 Ocak 2017 Cumartesi 08:24

Bugün alışkanlıklarımızdan bahsedelim. Nedir bu alışkanlıklar? Neden bizi olumlu yada olumsuz etkilerler? Zira alışkanlık deyince insanların günlük yaşantısında ve de zamanla hayatı boyunca devam ede gelen etkinlikler akla gelir. Bu alışkanlıkların bazıları gerçekten son derece olumlu olup, hayatımızda bir yer tutar ve sağlığımızı da olumlu etkilerler. Ancak bir de bizleri oldukça negatif etkileyen, hatta sağlığımızı bozan alışkanlıklar da vardır. Bu alışkanlıkları bazı birkaç örnekle açıklayalım.

Çevremize baktığımızda çeşitli yararlı alışkanlık edinmiş kişileri görürüz. Mesela bazı kişiler her gün günün belli saatlerinde yürüyüş yaparlar. Ama sabah kahvaltıdan önce, ama yemek sonrasında ya da günün herhangi bir saatinde olabilir.

Uzmanlar, daha iyi bilirler ama herhalde yürümek en kolay, en bedava ve sağlık için olmazsa olmaz hareketlerdir.

Vücudun tüm organları etkilenir, kas sistemi, dolaşım sistemi, sinir sistemi ve de ruh sağlığı vb. Burada elbette ki vücut sağlığı bu hareketlere engel olmamalı. Oldukça faydalı bir alışkanlıktır ve devam etmek gerekir. Diğer bir alışkanlık türü yemeklerde az tuzlu ve kararında yemek içmek alışkanlığıdır.

Tabii ki burada yaşa ve yapılan işe göre alınacak kalorili besinlerin seçimi de önemlidir.

Ama yine de ağır ağır sindirerek ve de abur cubur yemeden beslenme alışkanlığı önemlidir.

Bir başka olumlu alışkanlık ağız ve diş sağlığı (diş fırçalama) alışkanlığı edinmek.

Bu faaliyet eğer çocuklara küçük yaşlarda verilirse çok pozitif bir alışkanlık haline dönüşüyor.

Anne, babalar buna özen göstermelidir. Bununla beraber çocuklar ve de yetişkinler olsun yemeklerden önce ve sonra ellerin iyice temizlenmesi alışkanlığı, belki en önemli alışkanlık diyebiliriz. Zira eller insanın çevreyle en çok temas ettiği organ olup her an mikropları barındırırlar.

Bunu da bilhassa çocuklar ve bizler ihmal etmemeliyiz.

Olumlu alışkanlıklara yerlere tükürmeme, cebimizde mendil bulundurma, kaldırımdan yürüme, bilhassa toplu bulunulan mekanlarda yüksek sesle konuşmama, evlerin havalandırılması, artan ekmeklerin değerlendirilmesi gibi bir çok örnek sayabiliriz.

 

Bir de negatif olanlara bir bakalım. Bunların başında sigara içmek gelir. Bu öyle bir alışkanlık ki sağlığı ciddi tehdit eden bir alışkanlık. Burada herkes serbesttir. Kimsenin hayatına müdahale edilmez. Ancak ben öğrencileriler hakkında bir şey söyleyeceğim. Eğer çocuklar gerek anne, baba, ya da büyüklerinden uyarılar almaz ve bu tehlikeden bahsedilmezse, çocukların yaşantısına girince bir daha kolay kolay çıkmıyor. Öyle değil mi? Bizler de zamanla gençlik yıllarında başladık, bir şey olmaz, daha sonra bırakırız vs. düşüncelerle oyalanıp durduk. Kısacası kötü bir alışkanlık edindik.

Bazılarımız bu alışkanlıktan kurtulduk, kimimiz de kurtulmak için bocalayıp duruyoruz. Kısacası vücudu bu illete bulaştırmamak için anne, baba ve okullardaki uyarılar çok önemlidir.

Kaldı ki bugünlerde zamanında adını bile bilmediğimiz bazı maddeler var. Sanki sigara bunların yanında masum kalmış gibi bir izlenim var! Asla değil. Birisi kısa sürede götürür, diğeri uzun sürede götürür. Gidilecek adres aynıdır. Bu konular o kadar çok uzatılır ki bu alışkanlıklar insan yaşantısını olumlu ya da olumsuz etkiler.   

Bizler de bu alışkanlıklardan olumlu olanlara bakalım ve uygulayalım.Kötü, zararlı alışkanlıklardan da bilhassa çocuk ve genç kardeşlerimizi koruyalım.

Ama ne var ki çocuklarımıza uygulamada, hatırlatmada ve takip etmekte geç kalıyoruz.

Pozitif alışkanlıklara (İN) negatif alışkanlıklara (OUT) diyelim. Olumlu alışkanlıklar dolu günlere.

 

“Eğer iyilik ederseniz, kendinize etmiş, kötülük ederseniz yine kendinize etmiş olursunuz…” İSRA 17/7

Bu yazı 4223 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Çevrene Bak
» GÜNDOĞARKEN
» ÖDEVLER VE ÖĞLE YEMEĞİ SÜRESİ
» STRES
» ALIŞKANLIKLAR
» ARI VE BAL
» UYKU VE UZUN YAŞAMA
» YİNE GELDİ SONBAHAR!
» MEYVELER
» DOĞA VE SAĞLIK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter