24 Nisan 2018 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 15°C
Açık
YAZAR DETAYI
Soner EMEK
FUTBOL
Yazı Tarihi: 03 Şubat 2017 Cuma 07:24

Evet havaların biraz açmasıyla İlimizde amatör futbol müsabakaları başladı. En büyük mücadele yine Amatör Süper Lig’de geçecek. Neden derseniz 1.Amatör kümede Kavaklıspor ve Demirköyspor Amatör Süper Lig’e çıktı gibi, bu takımlardan sonra gelen 2.ve 5.takımlar arasında Play-Off oynanacak ve 1.gelen takım Amatör Süper Lig’e çıkan 3.takım olacak. Bu yüzden 1.Amatör Küme’de asıl mücadele Play-Off’larda olacak. Hesaplar kaçıncı olursam hangi takımla karşılaşırım şeklinde yapılmaya başlanmıştır sanıyorum. Ama Amatör Süper Lig öyle değil. Yıldırımspor’un BAL Ligi’nden çekilmesiyle Amatör Süper Lig’de 1.ve 2.sırayı alacak iki takım da BAL Lig’inde İl’imizi temsil etmeye hak kazanacak. Yine de BAL Ligi’ne katılmayı düşünmeyen takımlar varsa katılabilecek takımların önünü kapamasın. Bunun  örneklerini birkaç yıldır görüyoruz. Amatör Süper Lig’e katılmaya hak kazanan takımlar maddi imkansızlıklar nedeniyle katılmaktan vazgeçiyor ve katılacak takımların önünü tıkıyordu. Sanıyorum bundan sonra takımlar düşünerek müsabakalarını oynarlar.

Babaeskispor’un maddi durumunu bilemiyorum ama BAL Ligi’ne katılabilecek ve BAL Lig’ini kaldıracak takım Lüleburgazspor’dur. Ancak diğer takımlar için değil, BAL Ligi’ne katılacak takımlara davet edilecek sporcular için söylüyorum. Bir takım BAL Lig’ine çıkıyor ve yerel sporcularımızı davet ediyor. Davet edilen sporcumuz kendi veya bir yakını ile gidip konuşuyor ve astronomik rakamlar istiyor. Sevgili kardeşlerim amatör kümelerden aldığınız ücretlerle gidin BAL Ligi takımlarına kendinizi gösterin ve daha fazla kazanın ama oynamadan çok para isteyip tekrar az bir ücretle eski takımlarınıza dönüyorsunuz. BAL Ligleri sizin para kazanacağınız takımlar değil reklamınızın yapılacağı, kendinizi pazarlayacağınız takımlar olmalıdır. BAL Ligi’nde istediğiniz paralar o takımları da zor durumlara düşürüyor. Ben buradan bu tip futbolcu kardeşlerime sesleniyorum. Lütfen kulüpleri zor durumda bırakacak ücretler istemeyin. Çünkü bir önceki yıl aldığınız ücret 1 ise BAL Ligi takımı istediği zaman bu rakamı 10’a çıkarıyorsunuz, tabi olmuyor ve tekrar eski takımınıza dönüyorsunuz. Sonra da futbolunuzu bitiriyorsunuz. Ve bir diğer sözüm de yerel kulüp yöneticilerimize, lütfen sizler de yerel ve alt yapılarınızdan gelen sporcularınızdan faydalanın. Masraflarınız daha çok azalacaktır. Dışarıdan gelecek bir sporcuya mutlaka konaklayabileceği ve karnını doyuracak imkan sağlamak zorunda kalacaksınız bu da maddiyat demektir. BAL Ligi’ne katılmak isteyen takımlarımıza şimdiden başarılar diliyorum. Evet geçen hafta oynanan müsabakalar yine çok farklı skorları getirdi. Geçen hafta yazdım ve yine söylüyorum. İlimizde futbolumuz her geçen yıl gerilemekte. Takım sayısı arttıkça futbolda kalite düşer, takım sayısı azaldıkça kalite artar. 10 takımda 2’şer yetenekli sporcu olursa, 5 takımda 4’er tane yetenekli sporcu olur ve bu da futbolda kaliteyi arttırır. Lig’den 2-3 hafta sonunda takımlar çekilmek zorunda kalıyor, madem ligden çekileceksin, girme veya iki takım birleşerek lige daha iddialı gir. 2-3 hafta sonra ligden çekilmeyi gelenek haline getiren takımları da ihraç edip en az 5 yıl liglere almayacaksın. Bu benim kişisel düşüncem.

22.01.17 tarihinde oynanan Amatör Süper Lig’de 6 müsabaka oynanmış 48 gol atılmış, maç ortalaması 8 gol, 29.01.17 tarihinde oynanan müsabakalarda 41 gol atılmış ve maç ortalaması 6,8 bu sanıyorum bazı takımların çok güçlü, bazı takımların çok zayıf olduğunu gösteriyor. 1.Amatör Küme’ye baktığımızda da 22.01.17 tarihinde A grubunda 5 müsabaka oynanmış ve 32 gol atılmış maç ortalaması 6.4. 29.01.17 tarihinde yine 5 müsabaka oynanmış 24 gol atılmış maç ortalaması 4.8.

1.Amatör B Grubu’na geldiğimizde de 22.01.17 tarihinde 5 müsabaka oynanmış 34 gol atılmış maç ortalaması 6,8. 29.01.17 tarihinde de 5 müsabaka oynanmış ve yine 22 gol atılmış ve maç ortalaması 4,4 gol geliyor burada atılan goller eşit dağıtılsa yani 6-5, 4-3, 5-5 gibi olsa çok iyi diyeceğiz takımlarımız güçlü diyeceğiz ama maalesef sonuçlar çok farklı oluyor. Bu yüzden diyorum ki futbolumuz geriliyor. Evet yazmaya başlayınca yazacak o kadar yazı çıkıyor ki ama yerimiz bu kadar, takımlarımızı tek tek ele alamadık. Umuyorum önümüzdeki haftalar takımlarımızdan da bahsedeceğiz, sıkıntıları istekleri sorup kendilerinden aldığımız sorunları buralarda sizlere aktaracağım.

Yerim kalmadığı için değinemedim ama Sarıcaalispor Kulüp Başkanımız Ferit OKUMUŞ’un hakemlere sitemleri vardı. Onunla da konuşup sıkıntısını anlamaya çalışacağız. Çünkü Hakem Mutlu ÇIRPAN eski ve tecrübeli bir hakemdir. Haftaya yorum yapacağız.

Bu yazı 861 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» HOŞ GELDİN KENTSPOR
» BAL LİGİ
» SAL LİGİ
» YAYA TRAFİĞİNE AÇIK CADDELER
» TEK YÖN
» HAFTANIN DEĞERLENDİRMESİ
» SÜPER AMATÖR LİGİ
» BALKAN VETERAN LİGİ
» YALÇIN TARZAN
» CEP TELEFON HASTALIĞI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter