19 Ocak 2022 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Oğulcan SARIOĞLU
Aptallık insanlığı bir arada tutan tutkaldır.
Yazı Tarihi: 09 Şubat 2017 Perşembe 07:12

Bilim olmasaydı, halimiz nice olurdu diyenlere bakmayın! Bu gün bütün devletlerin, dinlerin, kültürlerin, bir araya gelmelerin, partilerin, sanatın, seksin hepsinin temelinde bir tutam aptallık yatar.
İlginçtir, aklın ve mantığın ilkelerini sonsuza dek takip ederek bir teori ortaya atabilirsiniz ama o son aptallık tuzunu katmazsanız, teoriniz sonsuza dek görünmez olacaktır. İçerisinde aptallığın o ufak dokunuşunu içermeyen hiç bir ilişki (toplumsal ya da bireysel) sürdürülebilir değildir.
Aptallık, insanlığın sonsuza dek ihtiyaç duyduğu ve duyacağı tek besindir.
Aptallık olmaksızın bırakın toplumu, en temel ilişkilerin dahi kurulması mümkün olmazdı. Genlerimize ihanet etmiş ve muhtemelen yıllar önce ya toplu intihar ya üremenin reddi ile yok olup gitmiş olurduk.
Aptallığı kutsadığımız sanılmasın, ama kutsanmaya değer bir şey varsa o da aptallıktır. Aptallıktan başka bir şeyi kutsamak, içinde sonsuz aptallık içeren bir nesneyi içinde sonsuz aptallık içeren bir eyleme maruz bırakmak, ama ‘aptallığın’ farkında olmamaktır. Aptalcadır kısacası.
Aptallığın yüceliği ve gerekliliği anlaşıldığında, aptallığın verdiği zararlar da en aza indirgenir. Aynı zamanda bu farkındalık, aptallık tutkalının kaderini şansa bırakma aptallığından kurtarır bizi. Aptallık ne kadar her şeye kadir olsa da, insanlık tarihinde bir çok kez yarıda bırakmıştır bizi. Muhteşem aptallıkların çöküşünü izlemişizdir defalarca. Nazizm’in mesela. Sonsuz emeklerle kurduğumuz sonsuz aptallıkların aklın bir anlık dalgınlığı ile yıkılışı, ne büyük buhranlara sürüklemiştir bizi.
“Tutkal”ın ne zaman zayıfladığı, doğru açıyla sürülüp sürülmediği, içine birinin tükürüp tükürmediği… bilinmelidir bunlar.
Aptallığın kaçınılmazlığının farkına varırız varmasına, ama asli ilke hala yabancıdır bize:
“Aptallık kendi kendini yıkar”
Dünyanın en önemli ilkesidir bu. Aptallık kendi kendini yıkmaya meyillidir, eğer ki uygun müdahaleler yapılmazsa, kendi sonunu kendi getirecektir. Akla gerek yoktur. Aptallık dinamiktir, sürekli yıkılıp yeniden yapılmaya ihtiyaç duyar – düşünün, kaç aptallığın sonu akıl tarafından getirilmiştir? Aklın en ufak katkısı varsa, o da ardından yeni bir aptallık inşa etmektedir. Büyük imparatorlukları yıkıp ulus devletleri yaratmak, birinci dünya savaşını bitirip Versay anlaşmasını imzalamak, Hinduizm’den vazgeçip, Hıristiyanlığa geçmek gibi. Aptallığın sonsuz yıkım döngüsünü fark etmek ve doğru tahmin etmek, insan ırkının devamı için yaşamsal önem taşır. İnsan dölünün üretimi, bu zamanlarda tehlikeye girer. Yeni aptallığın yaratımının gecikmesi, büyük bir felakete sürükleyebilir herkesi.
Aklın hiç bir dogma, hiç bir zorlama olmaksızın çalışması geri döndürülemez sonuçlar doğuracaktır. Bir kez uyanan aklı yeniden bir doğmaya ikna etmek oldukça zordur. Aptallık tuzunu reddecektir ve bu andan sonra Homo Sapiens’in bir nesil dahi devam edeceğine inanmak büyük bir aptallıktır. O yüzden aklın uyanmasına ve sonsuz yıkımına müsaade edilmemeli, Homo Sapiens hemen yeni bir aptallıkla, olmadı geçici eğlenceler ve masallarla uyutulmalı, uygun geçiş sağlanmalıdır. Yeni aptallığın aptallık derecesi doğru ayarlanmalıdır keza küçük aptallıklara ihtiyaç duyan toplumlara büyük aptallıklar vermek aklın uyanmasına sebep olabilmektedir. Aynı zamanda aptallıklar ne çok katı ne çok gevşek olmalı, fiziksel hayata etkisi en aza indirgenirken asıl görevi zihinsel zararı maksimize etmek olmalıdır.
Hıristiyanlık gibi Tanrı vergisi, bulunmaz bir aptallık bu yüzden yitirilmiştir.
Aptallığın farkındalığı, sonsuz aptallık döngüsü, aptallığın kökenleri, aptallığın tarihsel uygulaması, postmodern aptallık teorisi ve daha fazlası, bildirinin eklerinde bulunabilir.
Aptallık, var olan tek yaratıcı ve kurtarıcıdır.
İnsan ırkının kaderi, ona bağlıdır.

Yaşasın aptallık!

Yaşasın aptallığın farkındalığı!

Birleşmiş Uzay Kolonileri Birliği Ortak Manifestosu

 

Bu yazı 42483 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Aptallık insanlığı bir arada tutan tutkaldır.
» . . .
»
» Lüleburgaz
»
» Seviştik- ve ertesi sabah...
» 24 Nisan
» KÖŞE-BE
» KÖŞE-BE
» KÖŞE-BE 11 Nisan
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter