21 Nisan 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 19°C
Parçalı Bulutlu
YAZAR DETAYI
Nedim MENEKŞE
Konumuz: Anayasa Değişikliği (9/b)
Yazı Tarihi: 18 Şubat 2017 Cumartesi 07:30

 (Madde 16-Torba madde)

Anayasa değişikliği yasasının en uzun maddesi olan bu madde altı fıkradır. Demokratik parlamenter rejime ve Millet hakimiyetine dayalı rejimimizi hallaç pamuğu gibi atarak, bu sistemi hatırlatan tüm kelimeler ve cümleler noktasına, virgülüne kadar bu madde ile ortadan kaldırmıştır.

Biri biriyle ilişkisi olmayan konularda, Kabul edilmesi kolay maddelerin yanına, meclisten geçmesi zor olanları da ayni madde içinde bir torbaya koyarak tek oylama ile geçirmek kolaylığını sağlayan uygulamaları daha önce görmüş ve “torba yasa” ile tanışmıştık. Bu madde ile “torba madde” uygulanası da olabileceğini gördük. Bu madde sayesinde Anayasamızdaki Parlamenter rejimle ilgili pek çok madde değiştirilerek, ya kelimler eklenerek,  ya çıkarılarak veya yürürlükten kaldırılarak tek oylama ile anlamları değiştirilmiş veya etkisizleştirilmiştir.

Ortalıkta tartışılan 18 maddelik Anayasa değişikliğine odaklanarak sadece Buzdağının görünen kısmını görüyor ve tartışıyoruz. Aslında buz dağının bir de su altında, görünmeyen kısmı var.

İlk bakışta genel olarak Anayasamızın 17 maddesinde değişiklik yapıldığı izlenimi yaratılıyor,  Aslında bu maddeler buzdağının görünen kısmıdır. Buzdağının görünmeyen kısmın da, bir torba madde yasa ile Anayasamızın 37 Maddesinde değişiklik Yapılıyor, ,22 maddesi de üzerinde tartışılmadan. İçerikleri bilinmeden tek oylama ile yürürlükten kaldırılıyor (Yasa metni ile değiştirilen 18 maddeyi de katarsak,  değiştirilen madde sayısı 77 ye ulaşıyor).

Kaldırılan maddeler içinde çok hayati, Büyük Millet Meclisinin denetim görevi ile ilgili maddeler de var… Böylece ülkeyi yönetecek tek adam için dikensiz bir gül bahçesi hazırlanıyor.

Değişiklikler genelde yetki devri konusunda, Başbakanın, bakanlar kurulunun ve bazı kurumların tüm yetkileri Cumhurbaşkanına (Başkana) devrediliyor.

Bana göre, değişiklikte birinci maddeye bir kelime eklemek için özel işlem ve oylamam yapılırken, ayni Anayasanın 59 maddesinin değiştirilmesi, 22 maddesinin iptal edilmesinin, teker, teker üzerinde durulup, tartışılıp, oylanmadan tek oylama ile değiştirilmesi bir çelişkidir, Hukuki yönden tartışılması gerekir.

Önemli gördüğüm için iptal edilen maddeler üzerinde biraz durmak ve okuyucularımı aydınlatmak istiyorum.

İptal edilen Maddeler ve içerikleri:

91- Bakanlar kurulunun yetkilerini düzenliyordu.

99-Bakanlar hakkında Gensoru verilemesi, gerek görüldüğünde bakanın görevden alınmasını düzenliyordu.

100- belli konularda gerçeğin bulunması ve suçluların                     cezalandırılmasını sağlamak için meclis soruşturması açılmasını düzenliyordu.

Özellikle Meclisin en önemli iki denetim yolu olan bu iki maddesinin kaldırılmasının hiçbir mantıklı dayanağı yoktur. Milletvekillerini ve Meclisi etkisiz hale getirmiştir. Tek, tek oylanarak üzerlerinde tartışılsaydı vicdan sahibi pek çok iktidar mensubu milletvekilimizin de bu değişikliklere onay vermeyerek, HAYIR  (red) oyu kullanacaklarından eminim.

102-Cumhurbaşkanının seçim usullerine belirtiyordu.

107-Cumhurbaşkanına bulunmadığı durumlarda Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanın vekalet edeceğini hükme bağlıyordu, Bu görev Cumhurbaşkanı yardımcılarına devredilmiş, Bürokratların Cumhurbaşkanı olmasının yolu açılmıştır. Yapılan Milli İradeye güvensizlik ve Meclisin saygınlığına gölge düşürmektir.

109-Başbakanın atanma şeklini belirliyordu.

110-Bakanlar kurulunun meclisten güvenoyu almasını düzenliyordu. Bu maddenin kalkmasıyla Güvenoyu kurumu ortadan kalkmıştır. Meclise sadece hükümet programı hakkında bilgi verilecektir.

111-Gerektiğinde güven tazelemek için başbakanın meclisten güvenoyu istemesini düzenliyordu. Bu hüküm kaldırılmıştır.

112-Başbakanla bakanlar kurulunun ilişkilerini düzenliyordu

113-Bakanlık kurulması, bakanlıkların kaldırılması görevlerini, bakanlara vekalet etme seklini düzenliyordu Bundan böyle bu yetki kayıtsız ve şartsız başkanındır

114- Seçimlerde Adalet, İçişleri,  Ulaştırma bakanlarının değiştirilmesi ile ilgiliydi, Bundan böyle uygulanmayacak.

115-Başbakanın güven oyu alamaması durumunda yapılacak işlemlerle ilgiliydi.

120-Olağanüstü hal ilanının Cumhurbaşkanı başkanlığında Bakanlar Kurulunca ilan edileceğini hükme bağlıyordu. ilan şeklini belirliyordu.

121-Olağanüstü hal uygulamalarını açıklıyordu.

122-Sıkıyönetimin Cumhurbaşkanın başkanlığında, Milli Güvenlik Kurulunun fikri de alınarak ilan edeceğini belirtiyordu

145- Askeri Mahkemeleri düzenliyordu.

156- Askeri Yargıtay’ı düzenliyordu

157- Askeri Yüksek İdare Mahkemelerini düzenliyordu

162-Devlet Bütçesinin Türkiye Büyük Millet Meclisinde değerlendirilmesin anlatıyordu.

163-Bütçede değişikliğin nasıl yapılacağını anlatıyordu.

164-Kesin Hesap kurumunu hükme bağlıyordu.

Görülüyor ki bu değişiklik, Millet hakimiyetine ve Kuvvetler ayrılığını esas alan, parlamenter rejimin yerine Tek adamın mutlak hakimiyetine dayalı, adı  henüz konmamış, ve dünyada eşi, benzeri olmayan bir rejim getirmektedir, Bu rejime, söylendiği gibi, Cumhurbaşkanlığı, veya  başkanlık sistemi değil, olsa olsa SÜPER (belli bir normum üstünde) yetkilerle donatılmış TEK ADAM REJİMİ  denebilir.

                       Bu yasayı dikkatle okuyan evet‘çiler,  niçin Evet dememeleri gerektiğinin, Hayır diyenler de neden mutlaka hayır demeleri gerektiğinin tüm gerekçelerini bulacak, doğru kararlarını ona göre verecekler ve vicdanen rahatlayacaklardır...

Süper yetkilerle donatılmış değişiklik yasasına tümüyle HAYIR diyoruz.

 

 

 

         

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 632 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» 17 Nisan 1940 anısına ON YEDİ NİSANLAR
» 17 Nisan 1940 Anısına
» 17 NİSAN YAKLAŞIRKEN
» ÖĞRETMEN OKULLARININ TOPLUM KALKINMASINDAKİ YERİ VE ÖNEMİ
» BİR KÖY ENSTİTÜLÜ İLE TANIŞALIM
» ÖĞRETMEN PERFORMANS DEĞERLENDİRME VE ADAY ÖĞRETMENLİK İŞ VE İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ (TASLAK)
» BİR VEDA YAZISI
» RECEP BULUT’U (TÜRKÖZ) KAYBETTİK
» YADIRGADILAR BİZİ
» YENİ KUŞAK KÖY ENSTİTÜLERİ DERNEĞİ MANDOLİN GRUBU VE KOROLARI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter