25 Nisan 2018 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 16°C
Açık
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Yaşlanmak Üzerine
Yazı Tarihi: 07 Mart 2017 Salı 07:29

  Çoğumuzun korkusu ve gelmesini istemediğimiz bir zamandır yaşlanmak. Bu endişeyi kafamızdan söküp atmak için, hızla tükenen günleri düşüncelerimizden atmalıyız. Süratle biten takvim yapraklarına, ayni şekilde tükenerek kendimizi kaptırmamalıyız. Yapraklar eksilebilir, ama bizim yaşam sevincimiz, direncimiz eksilmemelidir. Monteigne’nin güzel bir sözü bu konuya ışık tutmaktadır: “Yaşlanmanın yüzümüzden çok aklımızda buruşukluklar meydana getireceğinden korkarım,” der.

  Günümüzde sanayileşme, toplumun sosyal yapısında önemli değişikliklere neden olmuştur. Eskiden otorite olan yaşlı, toplumsal saygınlığını kaybetmeye başlamıştır. Ekonomik zorluklardan dolayı giderek küçülen aile topluluğu, bir çekirdek aile biçimine dönmüştür. Bundan dolayı yaşlılar son danışılan olmaktan çıkmıştır. Günümüzde erozyona uğrayan değerler arasında, büyüklere gösterilen saygıda nasibini almıştır. Toplum kişilerle, kendisine faydalı olduğu ölçüde ilgileniyor ve yaşlılarda bu özellik ortadan kalktığı zaman verilen değerde azalıyor. Hâlbuki geleceğimizi hazırlayan, sahip olduğumuz maddi, manevi değerleri elde etmemizi sağlayan büyüklerimizi her zaman aramalı, ilgi göstermeliyiz.    

  Bireyselliğin hızla arttığı günümüzde, kaybettiğimiz bu güzel değerlerin farkına varamamaktayız. Bilmeliyiz ki biz yaşlılara nasıl davranırsak, yarında çocuklarımızdan ayni davranışı göreceğiz. “Gülümseyen bir yaşlı, kışta açmış çiçek gibidir”. Bu güzel Çin Atasözü yaşlılarına önem veren bir topluma güzel bir örnektir. Yukarıdaki satırlarımda belirttiğim gibi fiziksel olarak yaşlanabilirsiniz, önemli olan beynin yaşlanmamasıdır. İnsan kendisine olan güveniyle, araştırma çabasıyla, cesaretiyle yaşlılığa meydan okuyabilir. Hayattan korkmak kişiyi hızla yaşlanmaya, ona karşı mücadele etmek ise yaşama sevincine kavuşturur. Geçmişin Hollywood oyuncularından Bette Davis “Yaşlılık korkaklara göre değil,” diyerek yaşam mücadelesinin her döneminde yılmadan ve severek kendimize sarılmalıyız mesajını vermek istemiştir. Benim hayatımda daha çok yapacak işlerim var ve bunları gerçekleştirmek için zamanım var diyebiliyorsanız gençsiniz demektir. Bir amacı, beklentisi olmayan, heyecanını kaybeden ve artık hiçbir şey üretemeyen kişi ihtiyarlamaya kapı açmıştır.

  Tarihi incelediğimizde fiziksel olarak yaşlanmalarına rağmen, araştırıcılık, yaratıcılık ruhlarını kaybetmeyen, hep üretmeye çalışan gerçek gençleri görmekteyiz. Doksan yaşında Pablo Picasso hala harika resimlerini çizmeye devam ediyordu. Seksen iki yaşında Leo Tolstoy “Sessiz Kalamam” isimli eserini ve Goethe ayni yaşta “Faust” isimli eserlerini yazdılar. Gazeteci, yazar Hıfzı Topuz, yazar Turgut Özakman, yazar Yaşar Kemal, çevre konusunda duyarlılığı ile Hayrettin Karaca, tiyatromuza yıllarını vermiş Müşfik, Yıldız Kenter Kardeşler in ortaya koyduğu eserler, toplumumuza çeşitli kültür ve bilgi konularında hep yol gösterici olmuşlardır. Örneklerini daha da arttıracağımız bu değerlerin kıymetini her zaman bilmeliyiz. Bizlerin yaşlıların deneyimlerinden, yaşadıklarından saygı duyarak yararlanmamız gerekmektedir. Gerek sanat, gerek diğer mesleki konularda, gerek spor faaliyetlerinde yaşlıların bize gösterecekleri yollar, bizleri başarıya, mutluluğa daha çabuk ulaştıracaktır. Büyük hatip, yazar Cicero’nun yaşlılığında yeniden gençliğinize dönmek ister misiniz sorusuna verdiği cevap oldukça anlamlıdır.

 “Yarışı birinci bitiren bir at, neden bir daha başlangıç çizgisine dönmek istesin ki…”

  Unutmayalım ki hayat gözümüzün önünden su gibi akıp gitmektedir ve yaşam sadece para kazanmak değildir. Hem çeşitli etkinliklerle hayatı yaşayanlar iş yaşamlarında da daha başarılı oldukları bir gerçektir.

Behçet Necatigil bu konuyu ne güzel dizelere dökmüş.

İnsanlar yaşadıkça yaşlandığını düşünür,
aslında insanlar yaşamadıkça yaşlanır?

 

Bu yazı 683 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Ön Yargılarımız
» Teşekkür etmek ve özür dileyebilmek
» Karbon Ayak İzi
» Mutluluğu yakalamak
» Tiyatronun Önemi
» Türkülerimizin Zarafeti
» Yalnızca insan olabilmek
» Futboldaki yalnızlar ‘kaleciler’!
» Kütüphanelerimiz
» Özlenen Mektuplar
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter