18 Ocak 2021 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Naci SUSAR
STRES
Yazı Tarihi: 25 Mart 2017 Cumartesi 07:34

Evet, stres, stres, stres. Ne derler her şeyin başı strestir.  Derler demesine de biz hiç bu stresi kontrol altına alamaz mıyız? Stresin günlük yaşamımızın bir parçasını olduğunu unutmamalıyız. Bu stres denilen illet bizi ölüme kadar götürebilir. Nitekim de zaman zaman bunları duyar ve yaşarız. Ancak stres var doğal bir olay sonucu. Mesela ölüm ya da iş ortamı, ya da mutsuz bir evlilik ya da kaza sonucu kalınan sakatlıklar ya da öğrenci başarısızlıkları, ya da geçim şartları v.b.. Ancak bütün bu saydıklarımız da hayatın içinde olan faktörler değil mi? Hiç kimse anadan doğduğu gibi belli bir seviyeye ya da başarılı bir ortama kavuşmuyor.

Seneler ve de çok uzun mücadeleler neticesinde ancak arzu edilen ortamlara kavuşulabiliniyor. O da o kişinin şansı ve de azmi ölçüsünde olmaktadır.

Şimdi dersiniz ki herkes şanslı mı olmalı? Hayır. Bir defa her kişi kendi hayat mücadelesini pozitif yönde yapmalıdır. Ortamlarda olumsuzluk olursa hemen pes edilmemelidir. Tekrar tekrar yılmadan mücadele devam etmelidir.

Sen iyi ve de olumlu işler için yola çıktın mı elbet çevrenden, ailenden, arkadaşlarından, akrabalarından elbet birilerinden yardım alabilirsin.

Zira sen hayatta var olma ve de yaşama hakkını kullanıyorsun. Yeter ki pes etme ve de moralini bozma. Bak araştır. Ne insanlar vardır ayakları yoktur. Senin ayağın da vardır. Ne insanlar vardır. Kolları yoktur. Senin vardır. Ne insanlar vardır gözleri görmez oysa senin gözlerin vardır, görür hatta gözlük de takarsın. Ama ne var ki yine de göremezsin çevreni. Şimdi sormazlar mı insana kardeşim ellerin ayağın tutuyor, gözün görüyor neden küsersin hayata.

Ben mi yoksa o eksik organları olan kişiler mi küsmeli hayata. Bakınız onları buradan tebrik ediyorum. O engelli denilen kişiler bizlerden daha da bağlı oluyorlar hayata. O halde onlar çevremizin en örnek teşkil eden kişileridir.

Şimdi daha çok sayacağım örnekler daha da vardır. Sizler de bunları bilirsiniz ve çevrenizde böyle insanlarla yaşarsınız.

O halde neden stres?

Canın mı sıkıldı, şarkı dile, şarkı söyle, gez, dolaş, istersen oyna. Canın ne isterse çevreyi rahatsız etmeden yap.

Yeter ki bedenine stres denilen belayı sokma.

Zira stres tüm kötü alışkanlıklardan çok daha fazla etkiliyor bedeni.

Sen sen ol sev yaşamayı. Nasıl mı? Hele bir git organ bekleyen, yaşam mücadelesi veren, vatanından uzak çaresiz insanları, yetim kalmış ya da öksüzleri, ya da ailesiz kalmış zavallı insanları gör. Bunları düşününce bir dön kendine bak bir pay çıkar. Haline şükrettin mi? Yine de hayat yaşamaya değer.

Sağlıklı ve huzurlu günlere.

 

Bu yazı 4354 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Çevrene Bak
» GÜNDOĞARKEN
» ÖDEVLER VE ÖĞLE YEMEĞİ SÜRESİ
» STRES
» ALIŞKANLIKLAR
» ARI VE BAL
» UYKU VE UZUN YAŞAMA
» YİNE GELDİ SONBAHAR!
» MEYVELER
» DOĞA VE SAĞLIK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter