23 Haziran 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 21°C
Parçalı Bulutlu
YAZAR DETAYI
Bahri BERBEROĞULLARI
ZİNDAN BABA
Yazı Tarihi: 27 Mart 2017 Pazartesi 07:28

ZARF MI MAZRUF MU?- KABUK MU ÖZ MÜ? (1)

 

   Sevgili okurlarım, interneti yeni kullanmaya başladım. Güncel olarak yerel gazeteleri mutlaka okur, akşamları da birkaç kişinin bu arada çoğu kez, renkli kişilikleriyle tanıdığımız Mürtezan Bulut ile Orhan Suat’ın internet sitelerine göz atar yerel haberleri öğrenmeye çalışırım. Birkaç gün önce Orhan Suat’ın sitesinde; Lüleburgaz Zindan Baba Türbesi başlığı gözüme çarptı. Yazı Lüleburgaz’da yayımlanan bir dergide Tarih araştırmacısı ve Koleksiyoner olduğunu belirten kişi tarafından yazılmıştı.

   Makalenin yayınlandığı dergiyi bulup okudum. Öyle ya, 2016 Kurban Bayramı arifesinde ben de:  “Zindan Baba Hayatı ve İnancı”  kitabını yayınlamıştım. O nedenle başlık dikkatimi çekmişti.

   Bu makale beni 60 yıl öncesine götürdü. Lise Birinci sınıfta Edebiyat Öğretmenimiz İlhami Bey Ev Ödevi olarak: “Zindan Baba Hayatı’nı öğrenip, gelin dedi. Üç hafta sonra sınıfta topladığı ödevlerimizi inceleyip aynen şöyle dedi; “Hepinizin ödevi aynı tornadan çıkmış, ayni matbaada basılmış sanki, başlık, noktası, virgülü bile ayni”. Doğruydu. Ödev için o zaman eski yerinde olan Kütüphaneye koşup Saime Abla’dan (Mut) kaynak istemiş bize vermiş olduğu kitapları ortaya koymuş hepimiz ona bakarak yazmıştık. Öğretmenimiz şöyle dedi: “Hepiniz de, Zindan baba Türbesinin, Bursa tipi türbelerini hatırlattığını, tuğla ve küfeki taştan yapıldığını, türbede daha önceden saat kulesi olduğunu dikdörtgen prizma biçiminde yükselen kulenin üstünde silindir biçimde bir kasnak…” diye ayni makaleyi yazanın söylediklerini tekrar etti. Biz 60 yıl önce bu bilgileri, o zaman yayınlanan Tercüman Gazetesi’nin Ramazan’da verdiği Türbeler, Yatır ve Evliyalar, 1000 Temel Eser gibi kitaplardan bulmuştuk. Bu yayınlar günümüz internet ortamında aynen yer almış, kılıf geçirilmiş Kültür Portalı olmuş.

   Öğretmenimizin sözlerini hiç unutmuyorum; “...Ben sizden Zindan Baba’nın hayatı ve inancıyla ilgili bilgi öğrenmenizi  istemiştim, yok küfeki taş, silindir kasnak… Siz bana binayı, zarfı, yani kabuğu anlatmışsınız, oysa ben mazrufu yani   o binada yatanı, zarfın, kabuğun içindeki özü bulup, öğrenip gelmenizi istemiştim” sözleriyle öğretmenimizden örnekli, güzelce  edebi teşbih sanatı dersi almıştık.

Makalenin yazarı, bizim Zindan Baba kitabımızı yayınlanmamış, görmemezlik ve bilmemezlikten gelip, yok sayarak  60 yıl önceki bilgilere tek yenilik 1310  tarihli Osmanlı Salnamesini ekleyip ayni sözleri tekrarlayıp yapıyı anlatıyor. Hem Tarih Araştırmacısı olacaksınız, hem özü, mazrufu değil zarfı, kabuğu allayıp pullayacak, hiçbir yeni bilgi vermeyeceksiniz olur mu? Bu kadar ucuz mu Araştırmacı Tarihçi olmak? Olsa olsa, internetten arayıp, tarayıp yapılan araştırmacı tarihçilik(!) bu kadar olur, bunu da hiç merak etmeyin günümüzde  ilkokul 3. Sınıf öğrencileri  de yapıyor.

                   ZİNDAN BABA TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE DOKTORA TEZİ OLDU

    Benim yazıp, yayınladığım:”Zindan Baba Hayatı ve İnancı  Kitabımızı” yazılmamış, yayınlanmamış kabul edip, görmemezlikten gelip, yok sayan Çakma araştırmacı tarihçiler(!) ne kadar çabalasalar da, Trakya Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi iki Doktora Öğrencisi  dikkat edin Lisans değil (Biri Lüleburgaz lı) Doktora tezi  olarak Zindan Baba’yı almak istediklerini, izin istediklerinde, izin ne demek, onur duy dum, her konuda hizmetlerinde olduğumu söyledim. Kitapta verdiğim, ulaşacakları benzer kaynaklar dan çok daha geniş bilgilere ulaşacaklarına inanıyorum. Araştırmalarımda 45 Yıllık çalışmalarım bir işe yaramıştı, bundan ancak onur duyardım ve duydum…

   Doğduğu Buhara’da Türk İslam Dünyasının “ PİR-İ TÜRKİSTAN “ diye şereflendirdiği HOCA AHMED-İ YESEVİ dergahında derin, geniş medrese eğitimi ile başlayıp, HZ. PEYGAMBER’in Sünne tine sıkıca bağlı Mutasavvıf-Mütefekkir, Haceliğe(Hoca) erişen  MAHMUD EFENDİ, hapsedildiği Lüleburgaz Roma- Bizans Kalesi’nin ana surunda  LÜLEBURGAZLILAR’ın  ZİNDAN BABA’sı  olana kadar ki yaşamının anlattığmız kitabımızı ciddiye alıp okuyup, araştıran  oradaki kaynaklardan daha geniş bilgilere ulaşanlar olacaktı. Bu uzun sürmedi iki doktora öğrencisi ilk adımı attı diğerleri gelecek tir.  İnternet araştırmacı tarihçilerine gelince, onlara bir bilgenin sözleriyle seslenmek isterim:

   “Alimem dersin amma alemden bi-habersin, bu andan bu nefesten bu demden bi-habersin” 

   Gelelim; Sokollu Mehmet Paşa oğlu Kasım Paşa olayı Kabri ve Vakıf konusuna; bunu yarın ele alacağız.

 

 

Bu yazı 1007 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SOKOLLU MEHMET PAŞAZADE KASIM PAŞA’NIN BAŞI SOKOLLU MEHMET PAŞA TÜRBESİ’NDE NAAŞI LÜLEBURGAZ ZİNDAN BABA TÜRBESİ’NDE ÖYLE Mİ?
» SOKOLLU MEHMET PAŞA OĞLU KASIM PAŞA’NIN MEZARI NEREDE?
» ZİNDAN BABA
» EĞİTİMLE SİMGE OLMUŞ  ŞEHİR LÜLEBURGAZ !
» 30 AĞUSTOS 1922 SON TAARRUZ
» ‘DRUSİPARA’DAN BÜYÜKKARIŞTIRAN’A’ KİTABI ÜZERİNE
» TARİHİ MEKTEPLER
» ERTUĞRUL KÖYÜ TARİHİ İLKOKUL BİNASI 100 YIL SONRA KÖY MÜZESİ
» ERTUĞRUL KÖYÜ TARİHİ İLKOKUL BİNASI 100 YIL SONRA KÖY MÜZESİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx