21 Nisan 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 19°C
Parçalı Bulutlu
YAZAR DETAYI
Bahri BERBEROĞULLARI
SOKOLLU MEHMET PAŞA OĞLU KASIM PAŞA’NIN MEZARI NEREDE?
Yazı Tarihi: 28 Mart 2017 Salı 07:27

 (2)      

   Sevgili okurlarım, dergideki makaleyi benim gibi okuyan birkaç tanıdık hemen arayıp, durumdan haberdar ettiler. Okuduğumu söyledim. Konu çalışma alanım içinde olduğundan kendilerine; ‘ama bu Sokollu Mehmet Paşa oğlu Kasım Paşa olayı olup, yeri Havsa’dır” dedim.

   Yeri geldiği için bir kez daha tekrarlayayım, ben Tarihçi değilim, ama 45 yıla varan çok iyi, titiz, sabırlı, olayları derinliğine ve genişliğine irdeleyen Araştırmacıyım. Yaşım 75’e geldi. Yayınladığım ilk kitabım olan: “Rumeli’de 653 Yıllık Vatan Lüleburgaz ve Gazi Ali Bey Camii Tarihi” Kitabımı 2010 yılın  da yayınlamadan önce, 2011-2012 Balkan Harbi’nin 100. Yılı için yayınlamayı düşündüğüm ve halen bir iki eksiği ile yayına hazır “Balkan Savaşı Bozgunu” kitabım için Edirne, Uzunköprü, Keşan, Havsa’da çok geniş alan incelemelerinde bulundum. Havsa Hasköy’de dostların evlerinde kalıp köyleri gezip araştırdım. O tarihlerde Havsa Kaymakamı Barış Demirtaş (Lüleburgazlı Öğretmen çocuğudur) Havsa tarihi eserlerinin restorasyonunu yaptırıyordu. Daha öncesinden tanıdığım Havsalı yerel tarihçi rahmetli Hasan Erdoğan’la ilişkilerimiz Havsa tarihinin tüm dönemlerini öğrenmemi sağlamış hatta sahibini çok önceleri tanıdığım Havsa Yerel Gazetesi’nde Sokollu Mehmet Paşa ile Oğulları Hasan ve Kasım Paşa ile ilgili araştırma yazılarım yayınlanmıştı. Bu nedenle; “Ama bu Sokollu Mehmet Paşa oğlu Kasım Paşa olayı olup, yer Havsa’dır” tepkisini vermiştim.

   Bu giriş bölümünden sonra, İnternet Tarih Araştırmacısının makalesine özetle cevabım;

  Zindan Baba’dan söz eden 1310 Edirne Salnameleri ilk kez 2010 da yayınladığım: “Rumeli’de 653 Yıllık Vatan Lüleburgaz ve Gazi Ali Bey Camii Tarihi “ kitabımda yer almış Lüleburgazlılar, Gazi Ali Bey Camii, Gülşeni Hasan Efendi Camii gibi tarihi yapılar ile tarihi şahsiyetleri ilk kez bu kitapta duyup, öğrenmişlerdir. Gazi Ali Bey Camii (Kadı Ali) adının Tarihi belgelerde “Gazi Ali Bey Camii” olarak geçtiğini belgeleri vererek yazdığın halde hala inatla bu Camie Kadı Ali Camii der durursun, belgeler mi sen mi doğru söylüyorsun? Tarih Araştırmacısıymışsın, 1310 Edirne Salnamesindeki adı geçen türbe dediğin yatır ve evliyaların bırak kim olduklarını, yerlerini bilir misin? Yaz aylarında çıkacak; “Lüleburgaz Tarihi Eser ve Anıtlar ile Yatır-Evliyalar” kitabımızı okur onları da yok, yazılmamış kabul eder inciler döktürürsün.  

  Zindan Baba Türbesi dışındaki panodaki yazılanların yanlış olduklarını defalarca dile getirdim, araştırmacı tarihçi olan bir kişisin, o panodaki türbede yatan kişi Gazi Evrenos Beyin Bayraktarı olduğu ve türbenin Çelebi Mehmet devrinde yapıldığını sen de durmadan tekrarlarsın. Gazi Evrenos Lüleburgaz’la kel alaka? Lüleburgaz’ın zaptında Hacı İlbegi’nin yardımcısı değil mi? Tarih kaç?  Nisan 1357. Çelebi Sultan Mehmet Lüleburgaz kel alaka? Fetret Devri’nde Osmanlıyı yeniden toparlamak için Trakya’da, bu arada Lüleburgaz ve Hayrabolu’da çok güçlü nüfusa sahip Gülşeni inancındakileri yanına çekmek için Edirne’de ki şeyhleri Hasan Efendi adına Lüleburgaz’daki Gülşeni Hasan Efendi Camii ni yaptırması olup sene 1414’ler değil mi? Zindan Baba olayı 1570 li yıllar olduğuna göre, Çelebi Mehmet( ölümü 1430’lar) olup, 140 yıl önce ölen Çelebi Mehmet demek mezarından kalkıp Zindan Baba türbesini yaptırdı öyle mi? Ama panoda öyle yazıyor öyle mi? Yazabilir, Tanrı emri değil ki, yerel araştırmacı olarak bizlerin, araştırmacı tarihçi(!) olarak sizler ulaşıp, bulup, öğrendiklerimizi böyle açıklayıp, anlatacağız. Onların yanlışlarını tekrarlamak zorun da mıyız, madem Tarih araştırmacısıymışsın bu güne kadar Kadı Ali Camii  dediysen, ulaştığın Salna me bilgilerinden sonra büyük tarihi hataların farkında değil misin, ne diye tekrarlayıp durursun?

  Yazdığın makalede;” Tarihsel açıdan gerçekçi yaklaşmak gerekirse, bana göre burada yatan kişi kuvvetle muhtemel Sokollu Mehmet Paşa’nın oğlu olan Kasım Paşa’dır.”  diyor, gerekçe olarak da; Lüleburgaz yakınında idam edildiğini gösteriyorsun. Sana göre ha, kuvvetle muhtemel ha? Yahu yüzlerce tarihçiyi, eserlerini okudum, bir tekinde dahi gösterdiği olay sonrası bana göre sana göre, kuvvetle muhtemel deyip karara varanına dek gelmedim, sayende öğreniyoruz.

Tarih ciddi bir ilimdir, dayanağı ve kaynağı belgeler, bilgiler, tanık ve kanıtlardır. Onca belge, bilgi ortaya koyar sonunda fikrini söyleyebilirsin. Maşallah zat-i aliniz fikrini değil, şak diye kararını vermişsiniz, çünkü hiçbir gerekçen, belgen yok. Olmaz, yemezler…

   Yazdığın makalede kaynak olarak verdiğin; Namık Kemal Üniversitesi Tarih Bölümü Doç.Dr. Murat Yıldız’ın:  Vakıflar Dergisi 41-Haziran 2014 tarihli Havsa’daki Şehit Paşazade Kasım Paşa Vakfı makalesini sen bize hava olsun diye mi verdin, yoksa gerçekten okudun mu? Okusan yazdığın makale ile uyuşup, hiç örtüşmeyen bu belgesel çalışmayı değerlendirir, böyle tahminde bulunmaz, olasılık (muhtemel) üzerinde yazmazdın. Okurlarımdan bir ricada bulunacağım; açın internetten Sokollu Mehmet Paşa Vakfiyesi maddesini aşağıda başlıklarda Havsa Kasımpaşa Vakfı Murat yıldız olan bölümü okuyun bir de bu yazarın yazdığı Zindan Baba makalesini okuyun bakalım orada Lüleburgaz ve Zindan Baba ile Kasım Paşa’nın Lüleburgaz ile ilgisini, Lüleburgaz zindanında yattığına dair bir cümlede geçiyor mu? “Havsa’daki Şehit Mehmet Paşazade Kasım Paşa Vakfı” Makalesini yazan bilim adamı Doç.Dr. Murat Yıldız, Sokollu Zade Kasımpaşa ile Lüleburgaz’ın tek bir bağlantısını bulup, tespit edip yazmamışken, bizim İnternet tarih araştırmacısı yazar, Kasım Paşa’nın naaşını Zindan Baba türbesine tahminimce (!) deyip, getirip koymuş. Ya biz okuduklarımızı anlamıyoruz, ya da sen. Kararı okuyuculara bırakıyorum.

(DEVAMI YARIN)

 

Bu yazı 642 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SOKOLLU MEHMET PAŞAZADE KASIM PAŞA’NIN BAŞI SOKOLLU MEHMET PAŞA TÜRBESİ’NDE NAAŞI LÜLEBURGAZ ZİNDAN BABA TÜRBESİ’NDE ÖYLE Mİ?
» SOKOLLU MEHMET PAŞA OĞLU KASIM PAŞA’NIN MEZARI NEREDE?
» ZİNDAN BABA
» EĞİTİMLE SİMGE OLMUŞ  ŞEHİR LÜLEBURGAZ !
» 30 AĞUSTOS 1922 SON TAARRUZ
» ‘DRUSİPARA’DAN BÜYÜKKARIŞTIRAN’A’ KİTABI ÜZERİNE
» TARİHİ MEKTEPLER
» ERTUĞRUL KÖYÜ TARİHİ İLKOKUL BİNASI 100 YIL SONRA KÖY MÜZESİ
» ERTUĞRUL KÖYÜ TARİHİ İLKOKUL BİNASI 100 YIL SONRA KÖY MÜZESİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter