23 Haziran 2018 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 21°C
Parçalı Bulutlu
YAZAR DETAYI
Derya BALLI
ÇAĞIMIZIN SORUNU: SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI
Yazı Tarihi: 29 Mart 2017 Çarşamba 07:32

  Çağımızda hayatımızı telefon, tablet, bilgisayar gibi elektronik aletler ve bunlara bağlı sosyal medya adı altında oluşturulan sanal hesaplar yönetiyor.

   Telefonlar çıktığında uzağımızdaki insanlara ulaşmak bizim için çok önemliydi ve acil durumlarda kendimizi daha rahat hisseder olmuştuk. Fakat günümüzde gelinen noktada yan kanepedeki annemizden ya da yan odadaki kardeşimizden bir istekte bulunacağımızda bunu gözlerine bakmak yerine facebook gibi sanal sohbet siteleri üzerinden gerçekleştiriyoruz.

   Bir yemeği yemeden ya da bir doğa yürüyüşüne çıkmadan önce muhakkak fotoğrafını çekip instagram ya da facebooka yüklüyoruz. Herkesin görüp beğenmesini o kadar çok umursuyoruz ki tadını çıkarmak yerine kim beğenmiş kim yorum yapmış onu takip ediyoruz. Birine kırılıp kızınca onunla yüzleşmek yerine twit atıp güzel alıntılarla ya da kendi cümlelerimizle bunu sanal ortamda ifade ediyoruz.

    Bu sanallık bizi olmayan biri gibi gösterecek şekilde paylaşımlar yapmaya itiyor. Aslında güzel gözükmediğini düşündüğümüz fotoğrafları filtre olmadan görücüye çıkarmıyoruz. Veyahut heyecanlı, mutlu bir an yaşamaktan çok onu paylaşıp alacağı beğenileri düşünüyoruz. Ya da aslında yapmadığımız bir keki yapmış gibi paylaşıyor veya yurtdışına çıkmış izlenimi vererek evimizde kahvemizi yudumluyoruz. Aslında olduğumuz değil de olmak istediğimiz ideal benliğimizi sunuyoruz. Olduğumuz ile olmak istediğimizin uçurumu bizi öz saygısız, öz güvensiz, sosyal anksiyete dolu, hayal dünyasında yaşayan biri haline getiriyor. Ruh sağlığımız bozuluyor, hayal ile gerçek karışıyor. Sonuç da klavye başından kalkmayan, arkadaşlarıyla sanal sohbetten "slm, nbr?" tarzıyla konuşan, sokakta koşup oynamayı ve arkadaş edinmeyi, yüz yüze konuşmayı bilmeyen nesillerin yetişmesi oluyor.

     Sayacak çok fazla şey var. Şimdi gelelim; öne çıkan belirtilerine. Yataktan kalktığınızda ilk işiniz telefona sarılıp internet bağlantınızı açmaksa, arkadaşlarınızla yüz yüze konuşmak yerine sanal sohbet size daha çok zevk veriyorsa, artık arkadaşlarınızın yanına gitmekten çekiniyor ve anksiyete yaşıyorsanız, ilişkilerinizi sanal ortamdan yürütmek size daha kolay geliyorsa, telefonunuz ortada olmadığında rahatsızlık duyuyorsanız ve internet bağlantınız olmadığı yerlerde dahi telefonunuzu sürekli kontrol etme huyunuz varsa, twitter ya da facebookta sürekli ara ara güncelleme yapmadan duramıyor ve sanal alemde zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsanız ve bütün bu durumlar hayat akışınızı engelliyorsa bir bağımlı olma ihtimaliniz var demektir. Lütfen bir psikologtan uzman yardımı alınız.

   Tedavi olarak ise psikoterapi, internet saatlerinin düzenlenmesi, kurallar, sosyal medyadan uzak durmak, bir kağıda sosyal medyanın yarar ve zararlarını yazıp asmak, aile terapisi ve destek grupları seçenekler arasındadır.

 

 

Bu yazı 744 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MOTİVASYON NASIL ARTTIRILABİLİR?
» RUHSAL ZEKA
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI 2
» ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI
» AŞK
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU 2
» DOĞUM SONRASI DEPRESYONU (DSD)Bağlantı
» KAHRAMAN BABALAR
» OKUL FOBİSİ
» BABA FİGÜRÜNÜN ÇOCUK İÇİN ÖNEMİ
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter
xx